Цифрова камера
Цифрова́ ка́мера, або цифрови́й апара́т — пристрій, що використовується для зйомки відео та створення фото-знімків або ж обох, в якому світлочутливим матеріалом є матриця або кілька матриць, що складаються з окремих пікселів, сигнал з яких представляється, обробляється і зберігається в самому апараті в цифровому вигляді. Це найпоширеніший пристрій при створенні цифрових фотознімків. Більшість камер 21-го сторіччя є цифровими.[1]
Історія
Появі цифрових фотоапаратів передували відеофотоапарати, що являли собою відеокамеру, пристосовану для аналогового запису нерухомих зображень на відеокасету або відеодискету. Перший відеофотоапарат розробив у 1975 році інженер компанії Eastman Kodak Стівен Сассун (Steven Sasson). Застосована у ньому матриця мала роздільність 0,01 мегапікселя. Першим цифровим фотоапаратом споживацького рівня у 1980 році став Sony Mavika, що використовував для запису знімну карту SRAM[2]. У тому ж році Kodak створив перший цифровий дзеркальний фотоапарат «Electro-Optic Camera» на основі малоформатного фотоапарата Canon New F-1[3].
Цифрові відеокамери
Незважаючи на функціональну схожість, цифрові відеопристрої найрізноманітнішого призначення, такі як камери відеоспостереження і веб-камери, фотоапаратами зазвичай не називаються, якщо не дозволяють зберегти знімки в самому пристрої або на вставленому в пристрій носієві інформації.
Поєднання фото та відео у цифрових камерах
У низці випадків сучасна відеозаписувальна апаратура має функції отримання статичних знімків, а значна частина пристроїв, званих цифровими фотокамерами, має функцію здійснення запису відеозображення та звуку і виводити відеосигнал у телевізійному форматі. Тому межа між відео- і фотообладнанням в цифрову добу досить умовна і визначається швидше тим, які завдання ставить оператор, ніж тим, яка функціональна «начинка» камери.
Цифрові фотокамери
Цифрові фотокамери можна поділити на декілька класів:
- Фотокамери із вбудованою оптикою:
- Компактні («Компактна мильниця» традиційних розмірів). Характеризуються малими розмірами і вагою. Малий фізичний розмір матриці означає низьку чутливість або високий рівень шумів. Також цей тип камер зазвичай відрізняється відсутністю чи недостатньою гнучкістю ручних налаштувань експозиції.
- Компактні фотокамери з незмінними фікс-фокальними об'єктивами: Fujifilm FinePix X100, Sigma DP1. В основному, за винятком незмінної оптики, мають характеристики бездзеркальних фотокамер.
- Надкомпактні, мініатюрні. Відрізняються не тільки розмірами, але часто і відсутністю видошукача та екрану.
- Вбудовані в інші пристрої. Відрізняються відсутністю власних засобів керування.
- Псевдодзеркальна — зовнішнім виглядом нагадують дзеркальну камеру, а також, як правило, крім цифрового дисплея, оснащені електронним видошукачем. Зображення у видошукачі такого апарату формується на окремому цифровому екрані, або на основному екрані, який здатен повертатися. Як правило, мають різьбу на об'єктиві для приєднання насадок і світлофільтрів (приклад — Konica Minolta серія моделей Z).
- Напівдзеркальна — камери, в яких є наведення по матовому склу через знімальний об'єктив, проте немає можливості змінювати об'єктив. У таких апаратах оптична схема містить світлорозділювальну призму, яка спрямовує від 10 до 50 % світлового потоку на матове скло, а інше передається на матрицю. (Приклади — Olympus E-10, E-20)
- Фотокамери зі змінною оптикою:
Носії інформації
Практично всі цифрові камери використовують флеш-пам'ять, але є також фотокамери, де використовуються оптичні диски або дискети як носії інформації. В низці цифрових камер є невеликий об'єм вбудованої флеш-пам'яті, якої вистачає для 2-30 знімків або ж декількох хвилин відео. Найпоширеніші на сьогоднішній день (2011) формати:
- CF (Compact Flash).
- SD (Secure Digital).
- MMC (Multimedia Card)
- MS (Memory Stick) фірми Sony
- XD (xD-Picture Card)
Застарілі носії інформації:
- SM (SmartMedia)
- MD (Microdrive)
Обсяг флеш-карт зазвичай варіюється від 512 МБ до 64 ГБ, але постійно з'являються флеш-карти з все більшим об'ємом і тому 64 ГБ не є лімітом.
Див. також
- Цифрова фотографія
- Роздільна здатність матриці цифрової фотокамери
- Виробники фотоапаратури
- Побутова техніка
Джерела
- Musgrove, Mike (12 січня 2006). Nikon Says It's Leaving Film-Camera Business. Washington Post. Процитовано 23 лютого 2007.
- 1988. 1980s (англ.). Digicamstory. Процитовано 6 лютого 2014.
- The Electro-Optic Camera. The World's First DSLR (англ.). James McGarvey. Процитовано 18 січня 2014.