Цоколь лампи

Цо́коль ла́мпи — деталь електричної лампи, що служить для її кріплення у патроні та забезпечує приєднання до мережі електроживлення.

Бувають цоколі металеві, керамічні та пластикові. Найбільшу температуру витримують керамічні цоколі, тому їх використовують у галогенних та метало-галогенних лампах, які нагріваються під час роботи до дуже високої температури. Пластикові цоколі без різьби, мають деякі компактні люмінесцентні лампи. Металеві цоколі великих розмірів, наприклад Е40, застосовуються у лампах великої потужності для промислових світильників. Лампи з фланцевим цоколем не мають різьби, отже кріпляться у світильнику за допомогою фланців і через це, мають одне положення відносно відбивача або лінзи, тобто самі фокусуються. Такі лампи використовуються в авіації на транспорті та промисловості.

Форму цоколя з різьбою звичайної лампи розжарення було запропоновано Томасом Едісоном і ліцензовано 1908 року. У відповідь на патент Едісона, Реджинальд Фессенден 1893 року винайшов двоштирковий роз'єм для ламп. Сучасні лампи мають велику кількість різновидів цоколів.

Різновиди цоколів

Розрізняють:

  • різьбовий цоколь — цоколь з гвинтовою різьбою для вгвинчування у патрон;
  • штифтовий цоколь — цоколь з одним або декількома штифтами;
  • штирковий цоколь — цоколь з одним або з кількома штирками;
  • фокусувальний цоколь — цоколь, який дозволяє встановити тіло розжарення у певному положенні відносно його посадкових місць;
  • фланцевий цоколь — фокусувальний цоколь з фланцем на склянці цоколя.
Складові частини лампи розжарення
  1. Скляна колба
  2. Інертний газ
  3. Нитка розжарення
  4. Контактний дріт (з'єднується з ніжкою)
  5. Контактний дріт (з'єднується з цоколем)
  6. Тримачі
  7. Скляна ніжка (лопатка)
  8. Вивід контакту на цоколь
  9. Цоколь лампи
  10. Ізоляційний матеріал
  11. Контактний носик

Розміри цоколів стандартизовані. В лампах побутового застосування найпоширеніші цоколі Едісона E14 (міньйон), E27 та E40. Також багато існує цоколів без різьби.

Примітки

    Див. також

    Джерела

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.