Цугцванг

Цугцванг (нім. Zugzwang «примус до здійснення ходу») — термін, який використовують у шахах, шашках і деяких інших іграх, а також у комбінаторній теорії ігор. Це ситуація, коли будь-який хід гравця веде до погіршення його становища. У теорії ігор цугцванг означає те, що безпосередньо змінює результат партії з перемоги на поразку.

У шахах у разі цугцвангу одна зі сторін або обидві одразу (взаємний цугцванг) не мають корисних або нейтральних ходів, і пересування будь-якої фігури призведе до погіршення власної позиції (до погіршення результату).

Нерідко трапляється уявний цугцванг, тобто позиція, результат якої не змінюється при уявному переході ходу до супротивника, але суб'єктивно відчувається відсутність корисних ходів.

Іншим поширеним уявним цугцвангом є програшна позиція однієї зі сторін, коли вона може лише пасивно очікувати на неминучу поразку.

Приклади

abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Діаграма №1.

Хід білих. У випадку 1.Kpf5? Kpd4 білі потрапляють у цугцванг і програють. Тому 1.Kpf6! Kpd4 2.Kpf5, досягаючи позиції взаємного цугцвангу. Тепер програють уже чорні.

abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Діаграма №2.

Приклад уявного цугцвангу: будь-який можливий хід дасть можливість супротивнику взяти пішака, і сторона, що робить хід першою, програє.

Вживання у переносному значенні

У сучасній мові термін вживається також у більярді, керлінгу, в азартних і настільних іграх (нарди, карти), а також у багатьох інших сферах і навіть у побуті. Наприклад, у значенні, коли будь-яка дія або бездіяльність однаково спричинить погіршення ситуації, тобто «робити не можна і не робити не можна». Іноді термін використовує в переносному значенні сучасна преса [1] [2]

Примітки

Джерела

  • Шахматы: Энциклопедический словарь / Гл. ред. А. Е. Карпов. М. : Сов. энциклопедия, 1990. — С. 447. — ISBN 5-85 270-005-3. (рос.)

Література

  • Зелепукин Н. П. Словарь шахматной композиции. К. : Здоров'я, 1985. — С. 167. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.