Цінь Цзюшао

Цінь Цзюшао (秦九韶, 1208 1261) — китайський математик часів династії Сун, один з великих алгебраїстів XIII ст.

Цінь Цзюшао
Фрагмент з «Шушу цзючжан»
Псевдо Цінь Даогу (秦 道 古)
Народився 1208(1208)
Аньюе
Помер 1261(1261)
Мейчжоу
Підданство Династія Сун
Національність китаєць
Діяльність математик
Галузь теорія чисел, Ірраціональні числа, астрономія і музикознавство
Знання мов китайська[1]
Magnum opus Mathematical Treatise in Nine Sectionsd
Конфесія неоконфуціанство
Батько Цінь-Цзи-ю

Життєпис

Народився у 1208 році в повіті Аньюе, Сичуань, але родина його батька походила з провінції Шаньдун. Батько, Цінь Цзію 秦季槱, мав ступінь цзіньши та був державним службовцем, часто переїздив, керуючи різними адміністративними територіями. У 1219 році, коли Цінь Цзію очолював Бачжоу (сучасний повіт Бачжун провінції Сичуань), військові підняли заколот в Сичуані і 17-річний Цінь Цзюшао узяв участь у його придушені урядовими військами, очоливши загін земляків-добровольців. У 1224 році Цінь Цзію був призначений молодшим начальником наказу податного обліку та картографування в столиці Південної Сун Ханчжоу, де Цінь Цзюшао удостоївся навчання у «великого літописця-астролога» (тайши) — очільника придворного астролого-астрономічного і календарного управління. Проте вже у 1225 році батько отримав в управління м. Тунчуань (сучасний Саньтай в Сичуані), куди відправився і син. У 1233 році Цінь Цзюшао сам став помічником начальника повіту (сяньвей) в Сичуані, де навчався прозі в стилі «паралелей і пар» (піньлі) і поезії в жанрах ци та ши у Лі Мейтіна, чиновника з провінційної столиці Ченду.

Коли війська монголів у 1236 році вдерлися до Сичуані, Цінь Цзюшао переїхав до Цічжоу (сучасний повіт Цічунь провінції Хебей), де його утиски військових викликали протест, і він був переміщений в Хечжоу (сучасний повіт Хесянь провінції Аньхой). Здійснивши там незаконні оборудки з продажу харчів і солі, вельми розбагатів і перебрався в м. Хучжоу (повіт Усін провінції Чжецзян), де за західними воротами у р. Тяошуй влаштував собі простору резиденцію, в якій розважався з жінками і займався музикою. У 8-му місячному місяці 1244 року був призначений адміністратором (тунчжіланом) в м. Цзянькан (сучасний Нанкін у провінції Цзянсу), але вже в 11-місяці через смерть матері повернувся до Хучжоу. Тут він активно займався математикою.

У 1254 році Цінь Цзюшао став радником у військовому управлінні (чжічжіси) Цзянькан, але незабаром знову повернувся додому. Підкупом отримавши аудієнцію в м. Янчжоу (провінція Цзянсу) у фаворита імператора Лі-цзуна — могутнього канцлера Цзя Сидао,— домігся у 1258 році призначення правителем Цюнчжоу (сучасний повіт Цюншаньсянь о.Хайнань), проте вже через сто днів населення від його утисків стало складати сумні пісні і, прослуживши всього кілька місяців, звинувачений в корупції він знову повернувся додому. Згодом у 1259 році пішов за своїм другом, вченим і сановником У Цянем в Інь (сучасне м.Нінбо провінції Чжецзян), де став помічником начальника (сичен) сільськогосподарського управління. У тому ж 1259 році У Цянь був призначений канцлером, але вже у 1260 році зміщений всесильним Цзя Сидао і відісланий у Чаочжоу (сучасна провінція Гуандун), а Цінь Цзюшао, що обманним шляхом привласнив частину земель У Цяня, — в Мейчжоу (сучасний повіт Мейсянь провінції Гуандун), де помер у 1261 році.

Математика

Цінь Цзюшао у 1244—1247 роках написав свою головну працю, яка в епоху Сун називалася «Шусюе далюе» або «Шушу далюе», а в епоху Мін — «Шусюе цзючжан» або «Шушу цзючжан» («Книга про числа в дев'яти розділах»).

Рукопис не зберігся. Найстаріший текст з 9 цзюанів є в енциклопедії «Юн-ле дадянь» («Великий звід періоду Юн-ле», 1404 рік), звідки у відредагованому вигляді узятий в «Сику цюаньшу» («Усі книги чотирьох сховищ», 1782 рік). Найбільш авторитетне видання трактату з 18 цзюанів в редакції і з «Нарисам» (чжацзи 札记) про нього Сун Цзінчана, що узагальнив досягнення попередніх коментаторів, здійснив видатний бібліофіл Юй Суннянь у збірці (цуншу) «І-цзя-тан цуншу» («Звід книг залу чудовим хлібів», Шанхай, 1842 рік).

За формою трактат нагадує «Цзючжан суаньшу», але більш складний і в архітектоніці цілком свідомо нумерологізован. У ньому 81 завдання розподілена по 9 «родам» (лей). Кожна задача супроводжується відповіддю, «правилом» (шу), що містить метод, і «рішенням» (цао), що вказує послідовність дій, а при необхідності і пояснювальній схемою.

Перший рід присвячено невизначеному аналізу і містить задачі на «теорему залишку Сунь-цзи» (Сунь-цзи шен юй дин чи), наведену на початку. Він визначений нумерологічною категорією «велике розширення» (таянь), висхідної до мантики «Чжоу і», а тут означає «даянь цзуншушу» («правило загального числа великого розширення»), відоме також як «правило відшукання одиниць по великому розширенню» (таянь цюташу), тобто рішення по модулю системи порівнянь першого ступеня з одним невідомим.

Цінь Цзюшао зробив революційний перехід від єдиної задачі залишку 800-річної давнини — про «речі невідомого числа» (у бу чжи шу) в «Сунь-цзи суань цзине» (III, 26) відразу до загагальної процедурі вирішення завдань залишку, навіть більш досконалою, ніж у К.Гауса. Він зазначив, що цим методом навчився у придворному астролого—астрономічному і календарному управлінні в Ханчжоу, де, щоправда, його використовували без теоретичних обґрунтувань. Завдяки цьому ж впливу астролого—календарний термін тяньюань («небесне начало», «небесний першоелемент»), раніше значив хронологічний принцип циркуляції «споконвічної пневми» або його конкретизацію в календарі епохи Чжоу, в якому рік починається в 11-му місячному місяці, Цінь Цзюшао вперше застосував при вирішенні порівнянь для позначення залишків (рівних 1 у першому завдані), які поміщалися в лівому стовпці вихідної таблиці «початкових чисел» (юаньшу) і ставилися у відповідність модулям, з правого стовпця. У відповіді до першої задачі наведені «числа розширення» (яньшу) — 24, 12, 8, 6,які дають в сумі 50, і «числа застосування» (юншу) — 12, 24, 4, 9, що дають в сумі шукаєме 49. Перша сума дорівнює «числу великого розширення» (таянь чжішу) з «Сі ци чжуань», а друга — там же вказаним «його застосуванням» (ціюн) в маніпуляціях з ворожильними або рахунковими паличками, що пояснює походження даної термінології .

Другий рід «Небесні часи» (тяньші) — про астрономію, календарі та метеорологію. В одному із завдань, наприклад, потрібно знайти висоту підйому води над рівнем землі, якщо вона заповнює посудину, має висоту h і діаметри горлечка і дна відповідно a і b, при a> b.

У третьому роді «Площі полів» (тяньюй) наведена важлива формула, яка виражає площу геометричної фігури як корінь рівняння четвертого ступеня. Її новизна у тому, що коефіцієнти при невідомих є не числами, а функціями довжин відрізків, з яких складається фігура і які залишені невизначеними. Інші нововведення — формула площі трикутника, дана у термінах його сторін (саньсе цюцзи): і еквівалентна формулі Герона.

Четвертий рід «Виміри здалека» (Цеван) включає завдання на вимірювання відстаней з недоступних точок з використанням рівнянь вищих ступенів аж до десятої.

У родах 5-9: «Податки і повинності» (фу і), «Гроші та зерно» (цяньгу), «Укріплення та будівлі» (інцзянь), «Військові частини» (цзюньлюй) і «Ринки та обмін» (ши і), — завдання вирішуються здебільшого стандартними методами. Розглядаються лінійні системи рівнянь, вирішення низки завдань приводяться до рівнянь третьої або четвертої ступенів прототипом методу Руффіні-Горнера.

Одна з чудових особливостей «Шушу цзючжан» — такий запис рівнянь з вільним членом, яка робить його завжди негативним, що, по суті, еквівалентно правилу прирівнювання рівняння до нуля, що з'явився в Європі лише напочатку XVII ст.

За свідченням одного з ранніх коментаторів трактату відомого математика Лі Жуючи, позитивні числа в ньому писалися червоною тушшю, а негативні — чорною. Тут вперше у китайській литературі використано символ для нуля у вигляді кола. Цінь Цзюшао сам зазначив, що не зустрічав його в старих книгах, але бачив, що замість нього були тільки порожні місця.

Джерела

  • Libbrecht U. Chinese Mathematics in the Thirteenth Century. Cambridge, 1973
  • Mikami Y. The Development of Mathematics in China and Japan. N. Y., 1974
  1. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.