Чекірда Гнат Петрович
Гнат Петрович Чекірда (27 січня 1920, с. Грузевиця, Хмельницький район, Хмельницька область — 29 квітня 1990) — подільський архітектор, автор численних будівель та споруд, які створили у повоєнний час архітектурне обличчя центру міста Хмельницького.
Чекірда Гнат Петрович | |
---|---|
Народився |
27 січня 1920 Грузевиця, Хмельницький район, Кам'янець-Подільська область |
Помер | 29 квітня 1990 (70 років) |
Діяльність | архітектор |
Біографія
Народився Гнат Чекірда 27 січня 1920 р. в с. Грузевиця на Хмельниччині у багатодітній селянській родині. Навчався у Грузевицькій початковій школі, а потім в Чорноострівській середній школі. Після закінчення школи у 1936 р. поїхав у Ворошиловградську область до м. Боково-Антрацит, де працював креслярем у будівельній організації.
В серпні 1936 р. за направленням Спілки архітекторів УРСР поступив на архітектурний факультет Харківського інженерно-будівельного інституту. Під час навчання одночасно працював техніком-архітектором у Харківському проектному інституті «Містопроект», а пізніше — виконуючим обов'язки інженера-архітектора в Харківському інституті «Діпросталь».
У 1941 р. був мобілізований в армію, направлений в штаб військово-повітряних сил Київського особливого військового округу, у відділ аеродромної служби. У червні із спецзавданням перебував у одній із авіачастин у Луцьку, де 23 червня 1941 р. після важкої контузії потрапив у німецький полон. Почався довгий період фашистських концтаборів: Маутгаузен, Дахау, Бухенвальд, Равенсбрюк, каральний табір № 21 в Браушвейге, де його катували, хотіли навіть кинути у топку. Не раз пробував тікати, але спроби були марними. І лише 1 травня 1945 р. разом з іншими полоненими був визволений радянськими військами. Після лікування у військових госпіталях повернувся в Проскурів.
З листопада 1945 р. почав працювати вченим секретарем-архітектором обласного відділу архітектури Кам'янець-Подільського облвиконкому, далі став завідувачем будівельної групи «Облкомунпроекту» та автором-архітектором в «Облсільгосппроекті».
1946-го йому дали перше серйозне завдання — зробити проект будівлі міської пожежної команди. Завдання молодий архітектор виконав успішно. Підтвердження тому ми бачимо сьогодні — будівля, яку вже давно не використовують пожежники, стала однією з візитівок Хмельницького та завдяки своїй архітектурі сприймається більшістю як ратуша.
З 1949 р. Гнат Петрович працював в Облпроекті, який був реорганізований в Хмельницьку філію проектного інституту «Діпроцивільпромбуду».
У 1962—1969 р.р. заочно навчався у Київському інженерно-будівельному інституті та здобув освіту інженера-будівельника.
З 1965 р. до 1981 р. працював головним архітектором проектів в Хмельницькому обласному відділі проектного інституту «Укржитлоремпроект».
Гнат Петрович був творчою, відвертою та щирою людиною. Він любив проектувати складні архітектурні форми — театри, будинки культури. Багато його проектів втілено в життя по всій Хмельницькій області.
У червні 2013 р. Хмельницькою обласною організацією Національної спілки архітекторів України та виконкомом Хмельницької міської ради на фасаді кінотеатру «Планета» встановлено меморіальну дошку творцю даної будівлі — хмельницькому архітектору Гнату Чекірді.
Список містобудівних проектів
Руками та талантом Гната Чекірди створено велику кількість проектів, за якими побудовані десятки знакових для міста Хмельницького будівель і споруд:
- Будинок Рад на майдані Незалежності;
- Палац піонерів на вул. Проскурівській (тепер — театр ляльок[1]);
- будинок обласної ради профспілок;
- адмінбудинок облспоживспілки;
- готель «Жовтневий» (тепер «Прокордонник»);
- парк культури та відпочинку ім. М. Чекмана;
- будинок теплокомуненерго на вул. Іподромній;
- будинок пожежного депо (тепер кінотеатр «Планета») тощо.
Джерела
- Єсюнін С. Архітектор Гнат Чекірда / С. Єсюнін // Газета Поділля. — 2013. — 18 липня. — С. 14
- Путівник Хмельницький / Л. Баженов, С. Єсюнін, Г. Фурманчук, С. Хіхлушко. — Хмельницький: Поліграфіст, 2017. — 80 с.: іл.
- Стандрійчук В. Добрі справи часу не підвладні: у Хмельницькому відкрили пам'ятну дошку архітектору Гнату Чекірді / В. Стандрійчук // Проскурів. — 2013. — 4 липня. — С. 2