Черних Микола Степанович

Микола Степанович Черних
рос. Николай Степанович Черных
Народився 6 жовтня 1931(1931-10-06)
Усмань, Центрально-Чорноземна область, РРФСР, СРСР
Помер 25 травня 2004(2004-05-25) (72 роки)
Москва, Росія[1]
Країна  СРСР Україна
Діяльність астроном
Alma mater Педагогічний інститут Іркутського державного університетуd
Галузь астрономія
Ступінь доктор фізико-математичних наук
У шлюбі з Черних Людмила Іванівна
Діти Маргарита Чернихd і Iaronika Tchernykhd

Мико́ла Степа́нович Черни́х (6 жовтня 1931, м. Усмань, Центрально-Чорноземна область, нині Усманського району Липецької області 25 травня 2004, Москва, Російська Федерація) — радянський та український астроном.

Життєпис

Народився в місті Усмані Центрально-Чорноземної області (нині адміністративний центр Усманського району Липецької області) в родині тракториста. Коли хлопчикові було 9 років, в березні 1941, сім'я переїхала до Іркутській області — у село Шерагул Тулунського району.

Закінчивши школу, пішов в армію. Після служби, щоб займатися астрономією, в 1954 році вступив до Іркутського педагогічного інституту. На вступних іспитах Микола познайомився з Людмилою — майбутньою дружиною.

У студентські роки був старостою групи. Із спогадів Миколи Черних:

Ті роки були на рідкість багаті на різні астрономічні явища, і кожна така подія була для нас справжнім астрономічним святом: велике протистояння Марса в 1956 році, проходження Меркурія по диску Сонця, сонячні і місячні затемнення, дві яскраві комети — комета Аренда — Роланда весною 1957 р. і комета Мркоса в серпні-вересні 1957 р., запуск перших радянських штучних супутників Землі. Особливо цікаві результати нам вдалося отримати по кометі Мркоса. Ми з Людмилою Іванівною тоді не передбачали, що в майбутньому нам доведеться зустрічатися особисто з першовідкривачем цієї знаменитої комети, видатним чехословацьким астрономом Антоніном Мркосом, приймати його у себе в Криму і бути у нього в гостях.

1957 рік був оголошений Міжнародним геофізичним роком (МГР). У всьому світі проводилися комплексні дослідження в області геофізики і астрономії. Студенти Микола і Людмила Черних два літні сезони вели в Іркутську програму спостережень сріблястих хмар.

У 1958 році, ще на 4-му курсі, приступив до праці під керівництвом в лабораторії часу Льва Надєєва. Незабаром туди ж прийняли Людмилу.

Із спогадів Миколи Степановича:

У трудовій книжці, яка на мене була заведена, в графі «Професія» було зроблено запис: “астроном“. Щоб стати справжнім астрономом, мені треба було багато вчитися, але в лабораторії часу так називалася неофіційно посада — астроном-спостерігач. Спочатку я вів спостереження на пасажному інструменті за програмою визначення точного часу, а потім Лев Миколайович доручив мені встановлення і освоєння нового астрометричного інструменту — астролябії Данжона, отриманій за планом участі лабораторії в МГГ. Під керівництвом Надєєва я брав участь в установці і освоєнні нового приладу, розробці методики роботи з ним і складанні програми спостережень

У 1961 році за порадою викладача Каверіна вступив до аспірантури у Інститут теоретичної астрономії в Ленінграді. У 1963 році при організації спостережень малих планет у Кримській астрофізичній обсерваторії на посаду спостерігача порекомендували молодого астронома Черних, який відразу підключився до спостережень автоматичної місячної станції «Луна-4».

Працюючи завідувачем лабораторії з дослідження малих планет Кримської астрофізичної обсерваторії АН СРСР, учений розробив оригінальну методику спостереження за малими планетами (астероїдами). Подружжя Черних — рекордсмени за кількістю відкритих небесних тіл: Микола виявив 537 малих планет і дві періодичні комети, Людмила за кількістю відкритих малих планет займає друге місце у світі серед жінок-астрономів — 268.

Спеціалізувався на астрометрії й динаміці малих тіл Сонячної системи. Відкрив декілька комет, у тому числі періодичні комети 74P/Смирнової — Черних і 101P/Черних. Також — багато астероїдов, зокрема 2867 Штейнс, 3372 Братійчук та астероїд групи «троянців» 2207 Антенор.

Працював зі своєю дружиною Людмилою, яка один з відкритих нею астероїдів назвала на його честь 6619 Коля. Астероїд 2325 Черних, відкритий Л. Мркосом (Чехія), був названий на честь подружжя Черних.

Деякі відкриті астероїди

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.