Чернігівська обласна бібліотека для дітей

Чернігівська обласна бібліотека для дітей — найстаріший в Україні спеціалізований комунальний заклад для бібліотечного обслуговування дітей і підлітків.

Чернігівська обласна бібліотека для дітей
Країна:  Україна
Тип: Дитяча бібліотекаd
Розташування Чернігів
Адреса вул. Рокоссовського, 22 «а», м. Чернігів, 14032
Заснована 5 (17) травня 1898
Фонди: 175 000
Сайт: ostrovskogo.com.ua

Історія бібліотеки

Від 5 травня 1898 р. до сьогодні бібліотека пройшла складний шлях від дитячого відділу загальної читальні Чернігівської громадської бібліотеки до обласної бібліотеки для дітей — найбільшої книгозбірні дитячої літератури в області.

У 2018 році бібліотека відзначає 120 років від дня народження. За цей час вона змінювала назву, статус, адресу. У 1941 році бібліотека повністю згоріла під час бомбардування Чернігова; у 1970 році під час повені вона була затоплена, проте бібліотека відроджувалася завдяки різним поколінням небайдужих чернігівців, які дарували бібліотеці свої книги.

У 1949 р. бібліотеці присвоєне ім'я радянського письменника Миколи Островського, а 20 липня 2016 р. відповідно із законодавством України про декомунізацію, рішенням Чернігівської обласної ради 42/VII ім'я Миколи Островського вилучено з назви бібліотеки.

Сьогодення бібліотеки

До свого 90-річчя бібліотека отримала нове приміщення на вул. Рокосовського, 22 «а». Це — двоповерхове, вбудовано-прибудоване приміщення з оформленням відомих чернігівських художників: керамічне панно за творами Л.Українки (художник Т.Федоритенко), художня ковка на сходах (майстер-коваль Художнього фонду В. В. Омеляненко), вітраж на два поверхи за мотивами «Слово о полку Ігоревім» (Художній фонд).

Структура бібліотеки

На сьогодні структура бібліотеки складається з адміністрації та 7 відділів:

  • комплектування та обробки творів друку;
  • зберігання та реставрації бібліотечних фондів;
  • обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів, обслуговування учнів 5-9 класів;
  • мистецтв;
  • інформаційно-бібліографічного;
  • методології бібліотечної роботи з дітьми;
  • господарського.

Обсяг бібліотечного фонду становить понад 175 тис. прим., з них книг — понад 146 тис. од., періодичних видань — понад 24 тис. од., електронних видань — близько 800.

До послуг користувачів 3 читальні зали:

  • для дошкільників та учнів 1-4 класів,
  • учнів 5-9 класів,
  • зал відділу мистецтв.

Щорічно бібліотека обслуговує понад 17 тис. користувачів; щорічна книговидача — понад 242 тис.од., щорічна кількість відвідувань понад 190 тис. відвідувань (в тому числі близько 100 тисяч звернень до вебсайту бібліотеки); понад 16 тис. користувачів щорічно відвідують творчі акції та масові заходи.

З ініціативи обласної бібліотеки для дітей в області працюють навчально-тренінговий центр «Дитяча бібліотека ХХІ століття: Всесвіт інформації і культури», креатив — лабораторія «Бібліо- профі»; для дітей і сільських бібліотекарів проводяться конкурси професійної майстерності «Діти не можуть чекати». Бібліотека в контакті з партнерами є організатором і промоутером масштабних міських і загальнообласних творчих акцій, пов'язаних з книгою, читанням дітей, зокрема, конкурсів «Читаюча родина», «Хай весь світ дивують нині діти неньки України», «Діти, що читають — майбутнє України», «Вчимося жити на Землі»; творчих починань «Бібліо-Оскар», бібліо-кафе «Книжкова смакота» тощо. В бібліотеці з'явилося волонтерство — проект «Читаємо другу» для дітей з вадами зору; учасники проекту «Словом і ділом допомагаємо захисникам Вітчизни» збирають книжки, подарунки, малюнки, побажання для воїнів АТО; бібліотека однією з перших зібрала і надіслала дітям із Сіверо-Донецьку понад 3 тис. прим. книг. Впровадження нових інформаційних технологій розпочалося з 2000 р. з першого подарованого комп'ютера. В 2003 р. створений вебсайт бібліотеки. Бібліотека в 2013 р. виграла грант за програмою «Бібліоміст» і отримала 10 комп'ютерів з доступом до Інтернету, створений і працює Інтернет-центр; впроваджується в дитячі бібліотеки області проект «Діти за безпечний Інтернет».

З 2010 р. бібліотека бере участь у роботі Корпорації дитячих бібліотек України з аналітичного розпису періодичних видань (КОРДБА).

Керівництво та працівники бібліотеки

Найбільший внесок у розвиток бібліотеки зробили директори, які очолювали її в різні роки: Кравченко У. П. (1955—1971 рр.), Коцюбинська О. І. (1976—1977 рр.); Лисенко Н. І. (1977—2012 рр.), Клюй Т. М., яка очолює бібліотеку з 2012 року; працівники минулих поколінь: Добровольська Г. О., Зотова Н. Г., Деркач В. Г., Бондаренко Г. В. та сучасні спеціалісти: Тянутова Т. В., Вечерська Г. М., Ташлик О. Г., Вересоцька В. М.

Джерела

  • Бокатов В. Дитяча бібліотека / В. Бокатов // Більшовик. – 1938. – № 83. - 11 квітня.
  • Вересоцька В. М. Традиції зберігаємо і примножуємо / В. М. Вересоцька // Світ дитячих бібліотек. – 2008. - № 1. – С. 18-20.
  • Городская общественная библиотека // Известия (Чернигов). – 1919. – 16 июня.
  • Земский сборник Черниговской губернии. – Чернигов, 1904. - № 2. – С. 163-187.
  • Информация газеты «Наші дні» о выступлении М. М. Коцюбинского и Н. А. Черлюнчакевича на собрании членов общественной библиотеки с требованием отменить цензуру на прогрессивные издания // Наші дні. – 1905. – 9 января.
  • Клюй Т. Читаймо родиною!: [14-й конкурс «Читаюча родина» в Чернігівській обласній бібліотеці для дітей] / Т. Клюй // Деснянська правда. – 2016. – 3 березня. – С. 7.
  • Книга и книжное дело в Украинской ССР: сборник документов и материалов 1917-1941 гг. – К.: Наукова думка, 1985. – С. 364-365.
  • Очаг детской культуры // Красное знамя. – 1923. – 30 марта.
  • Протокол губэкономсовещания № 44а от 15.10.22 // Красное знамя. – 1922. – 8 июня.
  • Чепурний В. «Діти не можуть чекати»: [конкурс сільських бібліотекарів в Чернігівській обласній бібліотеці для дітей] / В. Чепурний // Голос України. – 2016. – 28 вересня. – С. 8.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.