Чесність з собою

«Чесність з собою» — роман українського письменника Володимира Винниченка, присвячений дискусійним питанням соціалізму та переконаності у ньому.

«Чесність з собою»
Обкладинка видання 1919 року
Жанр роман
Автор Володимир Винниченко
Мова українська
Написано 1911

Персонажі

  • Мирон — ідеолог «чесності з собою»
  • Маруся — його сестра
  • Семен Васильович — поміщик
  • Сергій — його син
  • Дара — його дружина
  • Віра — дочка Семена Васильовича
  • Тарас — соціаліст, що вийшов з в'язниці
  • Оля — його сестра
  • Кіт — псевдосоціаліст

Сюжет

Мирон, соціаліст, активно пропагує ідею "чесності з собою" серед робітників. Також він пропонує легалізувати проституцію, бо "це така сама робота, як і інші". При цьому його сестра, через нестачу коштів, змушена стати повією. Через свої погляди Мирон викликає зневагу у більшості його знайомих. В той же час на партійних засіданнях активно обговорюється питання страйку на заводі. Дара протягом твору проходить крізь сумніви у власних ідеях, в той час як Тарас, не маючи грошей та можливості їх заробляти, розчаровується в цьому соціалістичному гуртку, оскільки він відверто не відповідає його ідеї розвитку робітничого руху.

Оцінка

Існує думка, що Винниченкова "чесність із собою" є не чим іншим, як перефразованою "вірністю самому собі" В. Шекспіра з його «Гамлета».Сюжет роману центровано на випробуваннях головного героя, котрий виступає рупором ідей автора. В. Винниченко будує каркас роману за таким жанротворчим принципом: створює головного героя, наділяючи його певними філософськими ідеями, далі він “вживляє” в конфліктні вузли сюжетної сітки. Автор моделює свій світ, переносячи акцент з чесності з іншими на “чесність з собою”. Така модель морального плану романної форми мусить мати відповідний інструмент для свого вияву, свою формальну обгортку. Художній експеримент над образами соціалістів призвів до показу двоплановості їхнього життя, і підтвердив несумісність теорії та життєвої правди.

В газеті "Український голос" (Перемишль) у 1925 р. розміщена рецензія на роман В. Винниченка, написана ерудитом і лікарем-офтальмологом за фахом Михайлом Косом. Цей твір він "піддав нищівній, але аргументованій критиці, оцінивши його як шкідливий для моралі і світогляду молоді"[1].

Літературознавчі дослідження

  1. Брайко О. “Робітник Шевирьов” Михайла Арцибашева і “Чесність з собою” Володимира Винниченка: дві моделі антропологічного гнозису / О. Брайко // Слово і час. – 2009. – № 2. – С. 56-67.
  2. Варикаша М. М. Деформація категорії моральності у романі "Чесність із собою" В. Винниченка / М. М. Варикаша // Мова і культура: У 10 т. Вип. 7. Т. VII. Ч. 2 : Художня література в контексті культури. – К. : Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2004. – С. 55-61.
  3. Гусак Н. «Заглянувши в себе», «Чесність із собою» у контексті психоаналізу З. Фройда / Н. Гусак // Українська мова та література. – 2002. – № 3. – С. 8–10.
  4. Костельник Г. Ломання душ: З літературної критики / Гавриїл Костельник. – Львів: Вид-во “Добра книжка”, 1923. – 95 с.
  5. Наєнко М. К. Що таке "чесність із собою"? // Літературознавчі студії. – 2012. – Вип. 32. – С. 191–196.

Примітки

  1. Гуцаленко Т. Кос Михайло Михайлович / Т. Гуцаленко // Українська журналістика в іменах : матеріали до енциклопедичного словника / за ред. М. М. Романюка. – Львів, 2002. – Вип. 9. – С. 149.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.