Чир (річка)

Чир (рос. Чир) — річка у Ростовській й Волгоградській областях Росії, права притока Дону. Тепер впадає до Цимлянського водосховища. Річка є одним з гіпотетичних місць битви київського князя Ігоря з половцями.

Чир
49°23′43″ пн. ш. 41°09′08″ сх. д.
Витік Донська гряда
• координати 49°23′43″ пн. ш. 41°09′08″ сх. д.
Гирло Цимлянське водосховище
• координати 48°29′40″ пн. ш. 43°02′46″ сх. д.
Басейн Басейн Донуd
Країни:  Росія[1]
Регіон Ростовська область
Волгоградська область
Довжина 317 км
Площа басейну: 9580 км²
Середньорічний стік 12 кубічний метр за секунду
Притоки: Kurtlakd, Tsutskand, Verbovkad, Mashkad, Dobrayad, Beryozovayad, Gryaznayad, Krivayad, Ilyinkad, Chërnayad і Gusynkad
Ідентифікатори і посилання
код ДВР Росії 05010300812107000009603
GeoNames 568106

Довжина річки — 317 км, площа водозбірного басейну — 9580 км²[2][3]. Впадає в Цимлянське водосховище за 456 км вище гирла Дону[3].

Бере початок у Боковському районі Ростовської області й тече по її Совєтському й Обливському районах; у Волгоградській область тече Суровікінським районом.

Фізико-географічна характеристика

Чир бере початок на Донській гряді (вище хутора Іллічівка). У верхів'ї Чир досить близько підходить (кілометрів на 15) до Дону, причому гребінь вододілу наближається до Дону майже на 5 км. Західний вододіл з Калитвою також підходить майже впритул до річки, внаслідок чого праві притоки Чира мають вигляд великих балок, завдовжки не більш 10-15 км. Надалі Чир повертає на південний схід й поступово віддаляється від Дону.

У верхній течії долина річки широка, неглибокою і досить симетрична. Висота і крутизна обох берегів однакова, лівим берегом тягнуться піски. Впадають зліва ряд довгих балок й маловодні річки (Чорна, Крива і Цуцкан), але сам Чир у верхів'ях досить глибокий і утворює хороші плеса. Основний напрямок течії з північно-заходу на південний-схід.

Нижче гирла річки Куртлак починається середня течія Чира, що повертає прямо на південь. Тут правий берег різко крутий до обривистого, лівий — пологий і непомітно переходить у пологі схили вододільного степу, вкриті рухомими пісками. В середньому й нижньому плині Чир має значну ширину й глибину та постійну течію, що підтримується джерелами, що живляться піджемними водами піщаних терас[4]. Нижче хутору Солонецький річка Чир повертає на схід, й у районі міста Суровикіно — на південний схід.

Притоки

Основні притоки[3]:

  • р. Гусинка (п)[5]) — 262 км від гирла
  • р. Чорна — (л)[5] — 246 км від гирла
  • р. Іллінка — (л)[5] — 228 км від гирла
  • р. Вербовка — (п)[5] — 222 км від гирла
  • р. Крива — (л)[5] — 221 км від гирла
  • р. Цуцкан — (л)[5] — 194 км від гирла
  • р. Куртлак — (л)[5] — 160 км від гирла
  • р. Грязна — (п)[5] — 124 км від гирла
  • р. Машка — (л)[5] — 106 км від гирла
  • р. Березова — (л)[5] — 30 км від гирла
  • р. Добра* — (л)[5][6]
  • р. Лиска* — (л)[5][7]

Гідрологія

Внаслідок значного випаровування у весняно-літній період, основне живлення річка отримує в період весняного сніготанення. Річний стік зазвичай характеризується високою весняною повінню і низькою літньо-осінньої та зимової меженню[8].


Розрахункові максимальні витрати води в м3/с, гирло[8]

Населені пункти

Основні населені пункти: станиці Каргинська, Боковська, Краснокутська, Совєтська, Обливська (Ростовська область), місто Суровикіно (Волгоградська область).

Дані водного реєстру

За даними державного водного реєстру Росії відноситься до Донському басейнового округу, водогосподарський ділянка Чир, без річки Чир, річковий підбасейн річки — Дон між впливом Хопра та Сіверського Дінця. Річковий басейн річки Дон (російська частина басейну)[3].

Примітки

Література

  • Н. М. Михайлова. Чир. — статья из научно-популярной энциклопедии «Вода России».
  • Моложавенко В. С. Чир — казачья река. — М.: Молодая гвардия, 1988. — 144 с. — 50 000 экз. ISBN 5-235-00115-X.
  • Чир (река) — статья из Большой советской энциклопедии. Чир // Словарь современных географических названий / Рус. геогр. о-во. Моск. центр; Под общ. ред. акад. В. М. Котлякова. Институт географии РАН. — Екатеринбург: У-Фактория, 2006.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.