Чорна неділя в Сорочинцях
Чорна неділя в Сорочинцях — українська дума. Створена кобзарем Михайлом Кравченком і розповідає про революційні події грудня 1905 року в селі Великі Сорочинці на Полтавщині, свідком яких був сам кобзар. Записана від автора відомим письменником і громадським діячем Володимиром Короленком 1906 року. Перша публікація в журналі «Україна» за 1924 рік.
Історія створення думи
Починаючи з другої половини ХІХ ст. донське козацтво дедалі більше асоціювалося з жорстоким знаряддям в руках деспотичного царату, за допомогою якого царський уряд боровся з волелюбними пориваннями свого власного народу. Козацькі військові частини розміщалися урядом в найбільших промислових та культурних центрах країни. Будь-які мирні демонстрації та мітинги жорстоко розганялися за допомогою цих козацьких військ. Донські козаки без вагань застосовували нагайки проти неозброєних людей, жінок та підлітків, а в особливих випадках орудували шашками та гвинтівками, як це було, наприклад, під час революційних подій 1905 року. Жорстокість донських козаків «оспівувалась» навіть у фольклорі. Так, 8 лютого 1899 року, козацькі загони люто розправилися зі студентською демонстрацією у Петербурзі. В результаті революційна молодь склала відому пісню «Нагаєчка», у якій був такий приспів:
Нагаечка, нагаечка, нагаечка моя, |
Цю народну пісню згадує Леся Українка у своїй поезії «Нагаєчка, нагаєчка!», з циклу «Пісні про волю»:
Се ж по тобі, громадонько, нагаєчка гуля, |
У грудні 1905 року загони з донських козаків та кавказьких черкесів на смерть вбивали повсталих українських селян в оспіваних Миколою Гоголем Великих Сорочинцях на Полтавщині. Керівник каральної експедиції Барабаш силою зібрав селян на площу біля волосного правління і під загрозою смерті поставив на коліна в глибокий сніг, примусивши людей стояти так чотири години. Карателі провели масові арешти; всю ніч на селі чинили розправу п'яні козаки, які вбили багато селян. Очевидцем цієї розправи був відомий кобзар Михайло Кравченко, який сам потерпів від карателів, а згодом склав дві думи — «Чорна неділя у Сорочинцях» і «Про сорочинські події 1905 року», у яких правдиво змалював все, що бачив в ті жахливі дні.
А чи то чорна хмара та синєє небо вкриває, Та синєє небо вкриває, |
Останні слова з наведеного фрагмента думи цілком правдиві. Донські козаки, які звикли мати справу зі студентами та міською інтелігенцією, не чекали рішучої відсічі від беззбройних селян. І даремно. Нащадки українських козаків з Великих Сорочинців дали гарнесеньких прочуханів козакам російським, яким не допомогли цього разу ні шашки, ні гвинтівки. Донські загони ганебно втікали з Великих Сорочинців, кинувши на народну поталу свого командира Барабаша, якого було вбито селянами.
Але марно було боротися з деспотичним режимом, який захищали від народного гніву ті самі донські козаки. Через кілька днів донці повернулися з новим командиром Філоновим, та озброєні гарматами. Ховаючись за артилерію, донські козаки увійшли у село та потопили народне повстання у крові. Прогнилий режим проіснував після того іще 12 років, та все-таки впав у 1917-му. Тоді гірку чашу народної помсти довелося до кінця випити і донським козакам, які забули про те, що пролита кров завжди відплачується іншою кров'ю.
Публікації
- Журнал «Україна», 1924, № 1-2. Перша публікація.
- Українські народні думи та історичні пісні. Упорядники: П. Д. Павлій, М. С. Родіна. М. П. Стельмах. — Видавництво Академії наук Української РСР, Київ, 1955. — 700 с.
Примітки
- Леся Українка. Пісні про волю. Зібрання творів у 12 тт. – К. : Наукова думка, 1975 р., т. 1, с. 321 – 322.
- ЧОРНА НЕДІЛЯ У СОРОЧИНЦЯХ Українська народна пісня.