Черкеси

Черке́си або адиги (самоназва адиге, адиг. адыгэ, кӏахэ) — народ, що складається з групи народностей (адигейці, кабардинці, черкеси) у Росії (713 тис. чол. — 2002, перепис), а також у країнах Близького Сходу, Балкан і Німеччини, де їх зазвичай називають як Circassians (тобто черкесами), так і Adyghe (тобто адигами) . Розмовляють єдиною адизькою мовою (див. адигейська мова та кабардинська мова), що входить до абхазо-адизької групи кавказьких мов. Адиги — європеоїди.

Черкеси
Самоназва Адыгэ
Кількість 2,9 млн. (разом з діаспорою)
Ареал
Близькі до: абхази, абазини
Мова кабардинська (адигейська, абазинська, російська, турецька, арабська
Релігія Іслам, православ'я

Загальні відомості

Найменування

Нарада черкеських князів 1839—1840 р. Опубліковано 1847 р. Автор: Г. Гагарін.

Самоназва черкесів адиге є спільною для всіх адизьких народів, тобто черкесів, кабардинців і адигейців (адигейських народностей).

Етнонім черкеси, за яким народ відомий у світі, також нерідко виступає метаетнонімом для адизьких народів, особливо поза межами Росії. Зокрема, під «черкесами» традиційно у Туреччині й країнах Близького Сходу розуміють, крім власне черкесів, також інших адигів, а нерідко й представників неадизьких народів Північного Кавказу, предки яких у 2-й половині XIX століття масово емігрували туди від геноциду та утисків з боку Російської імперії після включення кавказьких земель до складу імперії.

Мова

Черкеси розмовляють адигськими мовами абхазо-адизької гілки північнокавказької сім'ї.

У 1920—1925 рр. північнокавказька інтелігенція, користуючись наявною у ці роки більшою свободою, намагалася надолужити згаяне в попередні роки, проте ця можливість тривала недовго. У 1922 р., у зазначений період відносної свободи, у Кисловодську була скликана «Конференція з освіти горців». У результаті цієї Конференції на Північному Кавказі були відкриті школи з рідними мовами навчання, а до 1925 р. створена писемність на латинській графічній основі.

Проте, навіть тоді більшовики постаралися розділити не тільки народи Північного Кавказу, але також і єдинокровні субетноси, створивши, наприклад, окремі алфавіти для кяхского і кабардинського діалектів, окремі граматики для говірок однієї й тієї ж кабардино-черкеської мови, хоча поряд з латинізацією, неодноразово порушувалося питання і про уніфікацію всіх північнокавказьких алфавітів, а також про створення єдиної літературної мови для споріднених адизьких діалектів. З цього питання було проведено ряд конференцій: в Адигеї і Кабардино-Черкесії, в Чечено-Інгушетії, в Карачай-Балкарії і у Дагестанській АРСР, але ці конференції не досягли практичних результатів, оскільки їх ініціатори були засуджені як буржуазні націоналісти і у більшості ліквідовані.

Історія розселення

Карта Кавказького перешийку. Розроблено Дж. Грасслі, 1856. (Тбілісі, Анапа, Батум, і навколишні райони). Гравюра на сталі, друкування та видання бібліографічного інституту Hildburghausen, (1860)

Єгипет, Персія, Близький Схід

У 14 століття черкеси-мамлюки захопили владу у Єгипті і правили там з 1382 до 1517 рр. та пізніше. Загони адигейців-черкесів служили також в Османській імперії, Персії.

Черкеси були знані, як войовничий народ. З раннього дитинства вони займалися професійним військовим вишколом, добре володіли зброєю, гарно трималися в сідлі. Один такий воїн міг здолати кількох ворогів. Не випадково навіть кримські хани віддавали їм своїх дітей на виховання.

Через князівські чвари, війни з кримчаками, татарами, багато черкесів полишало власні домівки та емігрувало у найближчі країни. Ще у 1502 р. вони, за деякими джерелами, займали узбережжя Азовського моря від Дону до Керченської протоки, але згодом їх почали звідтіля відтісняти[1].

Важливу роль у долі черкесів відігравав релігійний фактор. Після падіння Константинополя у 1453 р. та посилення впливу кримських ханів у регіоні проживання християн-адигів набуває поширення практика агресивного насадження ісламу сунітського напрямку.

Російська агресія, етнічні «чистки» та геноцид

З 1763 розпочалась боротьба черкесів проти імперських військ і завершилась 1864 з поразкою повстання імама Шаміля. На той час залишилось менше чверті черкесів, яких змусили перебиратись до Османської імперії. На чорноморському узбережжі від Керченської протоки до Сухумі практично було знищено все населення. Убихи були знищені на Красній поляні, від пролитої їхньої крові на думку черкесів походить сьогоднішня назва місцевості. У час проведення Зимових Олімпійських ігор 2014 в Сочі діаспора черкесів світу підіймала питання неможливості проведення змагань у місці геноциду їхнього народу.

Територія проживання і чисельність

Сьогодні черкеси у Росії проживають на історичній батьківщині, переважно в Карачаєво-Черкесії, у 17 великих аулах. Також живуть черкеси у суміжних суб'єктах РФ, великих російських містах тощо. Чисельність черкесів у Росії за даними перепису населення 2002 року — 50,8 тис. осіб[2], в тому числі 40,2 тис. осіб в Республіці Карачаєво-Черкесія.

Черкеська діаспора за кордоном своєї батьківщини становить понад 2 млн осіб. Черкеси мешкають в наступних країнах:


В Україні, згідно з даними перепису населення 2001 року проживало 199 черкесів, з яких як рідну черкеську вказали лише 25 особи, тоді як українську — 20 осіб (бл. 15 %), решта — переважно російську (136 осіб)[3].

Див. також

Примітки

  1. Бларамберг Й. Историческое, топографическое, статистическое и этнографическое описание Кавказа.- Нальчик: Эль-Фа, 1999. — С.114.-115
  2. Перепис населення у Росії 2002 року (рос.)
  3. Всеукраїнський перепис населення 2001 року / Національний склад населення, громадянство / Розподіл населення за національністю та рідною мовою[недоступне посилання з серпня 2019]

Література

  • Адыги в Северном Причерноморье / О. Б. Бубенок. – Киев : Наукова думка, 2019. – 414 с. – (Проект "Наукова Книга"). – ISBN 966-00-1702-3.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.