Чудний епізод

«Чудний епізод» — оповідання Володимира Винниченка. Тема твору — про революційну інтелігенцію і про інтелігенцію взагалі[1].

«Чудний епізод»
Автор Володимир Винниченко
Країна Україна
Мова українська
Жанр Оповідання

Ідея твору

Ідея — роздуми над «химерною грою життя», що постають в оболонці любовної пригоди. Герой цієї новели любить красуню Наталку, хоч вона й не приховує, що романтичні почуття її цікавлять значно менше, ніж меркантильний розрахунок.

Сюжет

Зустріч героя-оповідача з повією. Вона веде його в свою маленьку кімнату, яка водночас є й майстернею, адже огидлива «мара» — повія мимоволі, а насправді вона художниця, якій треба якось заробляти гріш заради творчості. Смисловим ядром у новелі виступає незавершена скульптурна робота, в якій оповідач упізнає риси самої авторки, але водночас — і риси Наталки! «Се була надзвичайно огидлива жінка, така огидлива, що не можна було одірвати очей. Се було щось вражаюче, щось несподівано дивно приваблююче, жахливе й разом з тим повне якоїсь таємної туги, смокчучої, якоїсь тихої печалі».

Чудний епізод завершується синтезом; загадковий сюжет, в основі якого — екстравагантна любовна пригода, обертається філософськими констатаціями. Вони, ці констатації, зовсім не із ряду плоских, самоочевидних істин. Адже є в новелі ще й якась моторошна приваба мистецького твору, який мало не містичним чином вбирає в себе життя й особистість художника.

Персонажі

  • Володимир;
  • Наталя;
  • Жінка у вуалі з парасолькою;
  • Жіночі персонажі об'єднані в одному персонажі.

Примітки

  1. Україна у світі

Джерела

  • Нові імена в програмі з української літератури: Посібник для вчителя / Упоряд. В. Я. Неділько. — К.:Освіта, 1993. — С.134.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.