Чіма да Конельяно

Чіма да Конельяно (італ. Cima da Conegliano; тобто прізвисько Джованні Баттіста Чіма, 1459, Конельяно — 1518, Конельяно) — венеціанський художник кінця 15 початку 16 століття.


італ. Cima da Conegliano
Іван Хреститель пензля Чіма да Конельяно, фрагмент
При народженні Джованні Баттіста (Чіма да Конельяно)
Народження 1459(1459)
Конельяно, Провінція Тревізо, Венето, Італія[1][2]
Смерть 1518(1518)
  Конельяно, Провінція Тревізо, Венето, Італія[2]
Національність італієць
Країна Венеціанська республіка
Жанр релігійна картина
Діяльність художник
Напрямок Відродження
Вплив Джованні Белліні
Твори релігійний твір

 Чіма да Конельяно у Вікісховищі

Канва біографії

«Христос серед богословів в храмі», Нац. Галерея, Варшава.

Як і про більшість венеціанських художників відомостей про Чіма да Конельяно збережено дуже мало. Народився в провінційному Конельяно чи то в 1459, чи то в 1460 році. Прізвисько Чіма ведуть від італійського слова «cimatore» — стригаль, той, хто стриг вівці. Чіма стало чимось схожим на родинне прізвище.

Відомості про якісь події в його житті видобуті з податкових відомостей. Адже з венеціанців в 15 столітті починали брати податки з чотирнадцяти років. Йому виповнилося 14 в 1473 році. Від цієї дати відраховують і рік його народження.

Перша серед точно датованих і збережених робіт майстра датована 1483 роком, коли він виконав декілька релігійних композицій. Жив і працював переважно в Венеції. В проміжок між 1500 та 1518 роками він в Венеції, але перебирався на заробітки в інші міста — в Парму, Реджо Емілію, в Болонью.

Чіма да Конельяно був двічі одруженим. Перша дружина, Корона, народила йому двох синів. Його старший син стане священиком в місті Падуя. По смерти першої дружини він узяв шлюб вдруге з Джованною, що народила ще трьох синів і трьох доньок. Можливо, Чіма да Конельяно в ранні роки контактував (вивчав твори ?) художника і архітектора Бартоломео Монтанья (бл. 1450—1523), стиль якого, ясний і холоднувато-неемоційний, близький до ранніх творів Чіма. Можливо, він навчався у Бартоломео Монтанья, бо точних відомостей про навчання художника та його вчителів ми не маємо. Схоже на те, що він навчався все життя. Про це свідчить довга, повільна еволюція його творчої манери від провінційності і застиглості до поетичних зразків, таких близьких найкращим творам щедро обдарованих Джованні Белліні і раннього Джорджоне.

Більшість його композицій — спокійні, позбавлені могутніх рухів. Драматичні композиції і пристрасні особи — не його амплуа навіть коли він брався за сцени убивства («Тезей убиває Мінотавра»). Чіма да Конельяно охоче брався до розробок пейзажного тла власних композицій, що вносило додатковий спокій в картини біблійної тематики («Благовіщення», «Свята Єлена», «Оплакування Христа»). Обличчя персонажів на ранніх картинах Чіма — прозаїчні, навіть брутальні, включаючи Богородицю і самого Христа. Лише з часом зросте його майстерність і «портретність» біблійних персонажів. Як художник, Чіма да Конельяно серед тих майстрів, що підготували розквіт венеціанської школи живопису в 16 столітті.

Вибрані твори

Джерела

Поліптих Івана Хрестителя
  • Giulio Carlo Argan, Bruno Contardi, Storia dell'Arte Classica e Italiana, volume III, Sansoni Editore, Firenze 1981
  • P. Humfrey, Cima da Conegliano, Cambridge University Press, Cambridge 1983
  • L. Menegazzi, Cima da Conegliano, Canova edizioni, Treviso 1981
  • E. Ortis, Presenze di Cima da Conegliano a Portogruaro e nel Veneto Orientale, in Tra Livenza e Tagliamento, Arte e cultura a Portogruaro e nel territorio concordiese tra XV e XVI secolo, Atti della giornata di studio Portogruaro, 28 novembre 2008, a cura di A.M. Spiazzi e Luca Majoli
  • Giovanni C.F. Villa, Cima da Conegliano, poeta del paesaggio, Marsilio Editori, Venezia 2010
  • Ugo Carmeni, «Madonna dell'arancio, un'analisi alla rovescia», consultazione online, Venezia 2010

Див. також

Посилання

  1. http://vocab.getty.edu/page/ulan/500012627
  2. https://www.nationalgalleries.org/art-and-artists/artists/giovanni-battista-cima-da-conegliano
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.