Шаригін Михайло Дмитрович

Михайло Дмитрович Шаригін (8 листопада 1938, с. Мале Шаригіне Яранського району Кіровської області 15 квітня 2020) економіко-географ, доктор географічних наук, професор, академік Росакадемії природничих наук (РАЕН), Міжнародної академії наук вищої школи (МАН ВШ), Міжнародної академії екології, безпеки людини та природи (МАНЭБ), Росакадемії екології, завкафедрою соціально-економічної географії Пермського держуніверситету.

Шаригін Михайло Дмитрович
Народився 8 листопада 1938(1938-11-08)
Q15380195?, Kiknursky Districtd, Кіровська область, РРФСР, СРСР
Помер 15 квітня 2020(2020-04-15) (81 рік)
Країна  СРСР
 Росія
Діяльність економіст
Alma mater Vyatka State Humanitarian Universityd (1962)
Галузь географія
Заклад Пермський державний університет
Ступінь доктор географічних наук
Науковий керівник Q4451034?
Аспіранти, докторанти Q21099027?
Нагороди
Особ. сторінка psu.ru/?m=061&a=3

Життєпис

У 1958 році вступив на відділення географії та біології Кіровського педінституту. Після його закінчення в 1962 році два роки за розподілом працював учителем у м. Олонець (Карелія), потім служив в армії.

У 1964 році Шаригін повернувся в Кіров, де почав працювати асистентом кафедри економічної географії. У 1966 році вступив до аспірантури при згаданій кафедрі до видатного професора Таджицької РСР В. А. Танаєвського, у 1969 захистив дисертацію. У 1970 році Шаригін став активним учасником роботи науково-методичної ради з географії.

У 1971 році Михайла обрано завідувачем кафедри економічної географії (зараз соціально-економічної). Крім роботи в Пермському університеті, читав лекції у великих університетах країни і довгий час був Головою ДАК у Тюменському держуніверситеті.

У 1980 році в МДУ імені М. В. Ломоносова захистив докторську дисертацію на тему «Проблеми дрібного економічного районування та розвитку локальних територіально-виробничих комплексів (на прикладі Уральського економічного району)».

У 1981 році М. Д. Шаригіну присвоїли звання «професора», після чого на кафедрі економічної географії ПГУ знову відкрили аспірантуру і докторантуру.

У кінці 1980-х професор увійшов до складу комісії з вироблення проекту територіальної перебудови Росії, де запропонував власний варіант адміністративно-територіального поділу (АТП) країни. Але обговорення, призначене на серпень 1991 року, не відбулося у зв'язку з серпневим путчем.

Науковий внесок

Професор суттєво розкрив концепції економічного районування, територіально-виробничих комплексів і енерговиробничих циклів. Зокрема, одним з перших у вітчизняній економічній географії він розкрив теоретико-методологічні питання дослідження територіальної організації продуктивних сил економічного району шляхом виділення дрібних районів, а також методологічні основи управління, планування і прогнозування локальних територіально-виробничих комплексів ТПК.

Шаригін є одним з активних прихильників виділення теоретичної географії. Останнім часом плідно працює над теорією і методологією географічної науки в цілому. Зокрема займається питаннями розкриття й застосування просторово-часової парадигми в географічних дослідженнях, її сполучення з системно-структурною парадигмою.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.