Шелонь

Шело́нь (рос. Шелонь) — річка в Псковській та Новгородській областях Росії. Довжина — 248 км, площа басейну — 9710 км². Середня витрата води за 59 км від гирла 43,6 м³/с. Належить до басейну Балтійського моря.

Шелонь
Вид на Шелонь з села Бір (Новгородська область)
58°12′52″ пн. ш. 30°46′57″ сх. д.
Витік Псковська область
• координати 57°23′42″ пн. ш. 30°12′32″ сх. д.
висота, м 85
Гирло озеро Ільмень
• координати 58°13′39″ пн. ш. 30°53′59″ сх. д.
Басейн Neva basind
Країни:  Росія
Регіон Псковська область
Новгородська область
Довжина 248 км
Площа басейну: 9710
Середньорічний стік 44 кубічний метр за секунду
Притоки: Koloshkad, Belkad, Bolotinkad, Borovenkad, Vekshad, Gorodyankad, Demyankad, Dryazzhenkad, Ilznad, Krutetsd, Lemyonkad, Lyutad, Militsd, Patcherkad, Polonkad, Severkad, Sitnyad, Sosenkad, Strupenkad, Sudomad, Tishinkad, Uglyankad, Udokhad, Uza, Schilinkad і Mshagad
Водойми в руслі Ільмень
Ідентифікатори і посилання
код ДВР Росії 01040200412102000024311
GeoNames 494978
 Медіафайли у Вікісховищі

На річці розташовані міста Порхов, Сольці а також селище міського типу Шимськ. Великі притоки — Мшага, Ситня, Удоха, Уза, Судома, Ільзна (ліворуч); Колошка, Леменка, Люта, Шилінка, Полонка, Білка, Сєверка (праворуч).

У басейні річки часто трапляються мінеральні джерела. Річка судноплавна в пониззі, від міста Сольці до гирла. Шелонь починається у великих болотах, розташованих поблизу кордону між Новгородською та Псковською областями.

Шелонь впадає в озеро Ільмень в його західній частині, утворюючи дельту площею 10 км². На лівому березі Шелоні неподалік від села Велебиці Солецького району Новгородської області 14 липня 1471 відбулася битва між московськими військами і новгородським військом, що увійшла в історію як Шелонська битва.

Історія

Назва Шелонь нагадує гідронім Желонь в окрузі Овруцького кряжу (Україна, Білорусь), де є і притока Словечна (у Шелоні — Слов'янка). Коростинь недалеко від впадіння Шелоні в Ільмень нагадує топонім Коростень недалеко від Желоні.

В документах Ганзейського союзу 15 століття не раз повідомляється про так званий Лузький шлях, який пов'язував Великий Новгород з Фінською затокою. По Шелоні проходила одна з його ділянок: Волхов—Ільмень—Шелонь—Мшага—Кіба—Волок до річки Луга і далі Лугою до Фінської затоки. Лузький шлях був найважливішою транспортною артерією і активно використовувався, коли традиційний шлях Волхов—ЛадогаНева був з якихось причин блокований.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.