Шпур

Шпур (рос. шпур, англ. blasthole, hole, shothole, borehole; нім. Bohrloch n, Sprengbohrloch n) — циліндрична порожнина (отвір), яка вибурюється у гірському масиві для розміщення вибухової речовини, а також будь-яка зроблена буром вузька свердловина.

Загальний опис

Шпури мають діаметр до 75 мм, довжину до 5 м.

Шпури також використовуються для встановлення анкерів, проведення робіт, пов'язаних із дослідженням або зміною властивостей масиву гірських порід (зокрема, вимірювання газовиділення, температури; проведення сейсмопрогнозу; нагнітання води, в'яжучих речовин тощо).

Для буріння шпурів використовуються ручні електричні або пневматичні свердла, перфоратори (бурильні молотки), бурильні машини.

Шпури розрізняють за глибиною — на мілкі (до 1,5 м), середні (1,5-2,5 м) і глибокі (понад 2,5 м), за напрямком — на горизонтальні, вертикальні і похилі. При проведенні виробок буропідривним способом шпури прийнято розділяти на врубові, які слугують для створення додаткової відкритої поверхні — врубу, відбійні — для розширення врубової порожнини і оконтурюючі, призначені для відбійки порід на контурі поперечного перетину гірничої виробки. Ш. використовують для розміщення в них заряду ВР при проведенні виробок в скельних породах, відбійки корисних копалин і гірських порід, а також для нагнітання у пласт або відкачування з нього води тощо.

Перетиск шпуру

Перетиск шпуру — зменшення діаметра шпуру в м'яких, пластичних породах, що утворюється в результаті прострілювання з метою створення котлової порожнини (котла). Перетиск шпуру має місце в безпосередній близькості від котла, інколи призводить до перекриття його і в усіх випадках викликає необхідність часткового розбурювання шпуру перед заряджанням.

Див. також

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.