Щепинський Аскольд Олександрович

Аскольд Олександрович Щепінський
Аскольд Александрович Щепинский
Народився 16 жовтня 1926(1926-10-16)
Сімферополь, РСФРР, СРСР
Помер 21 травня 1997(1997-05-21) (70 років)
Сімферополь, Україна
Країна СРСР
Діяльність науковець
Alma mater Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського
Галузь історик, археолог
Заклад АН УРСР
Ступінь кандидат історичних наук
Відомий завдяки: Ногайчинський курган, Кемі-обинська культура

Аскольд Олександрович Щепінський (16 жовтня 1926 року, Сімферополь 21 травня 1997 року, там само) археолог, науковий співробітник Інституту археології АН УРСР, кандидат історичних наук, автор 75 наукових та науково-популярних праць.

Біографія

Аскольд Щепінський народився 16 жовтня 1926 року в Сімферополі, у сім'ї колишніх дворян. Середню школу закінчити не встиг — почалася Німецько-радянська війна, а після звільнення Криму в 1944 році Щепінського призвали до армії. Демобілізувавшись у 1945 році, працював бджолярем, завідувачем червоним куточком у колгоспі, збирачем колекцій фабрики «Природа і школа», у вільний час здійснюючи прогулянки по околицях Сімферополя, під час яких зробив перші археологічні знахідки, які приніс у Кримську філію Інституту археології АН України. На артефакти звернув увагу відомий археолог Павло Шульц, який очолював Тавро-Скіфську експедицію Кримської філії АН СРСР. У 1946 році Щепінський почав працювати в експедиції, в польових сезонах якої брав участь до 1977 року, паралельно продовжуючи освіту. У 1954 році Щепінський був зарахований до штату Кримської філії Інституту археології АН СРСР. Тільки в 1964 році Аскольд Олександрович отримав середню освіту, у 45 років вступив у історичний факультет Кримського педагогічного інституту, а за 4 роки захистив кандидатську дисертацію.

У 1957 році, при розкопках кургану Кемі-оба у села Дозорне в Білогірському районі, в результаті дослідження поховань, вчений виділив нову археологічну культуру бронзової доби, що отримала назву Кемі-обинська. Результатом робіт 1958–1960 років в Червоних печерах, у складі Комплексної карстової експедиції АН СРСР, стало виявлення і дослідження найбільшого пам'ятника обинської культури, всього вченим було виявлено в Криму близько 800 пам'яток археології.

У 1967–1981 роках Щепінський очолював Північно-Кримську експедицію, яка працювала в зоні будівництва Північно-Кримського каналу — в 1974 році, при розкопках Ногайчинського кургану біля села Червоне в Нижньогірському районі, було відкрито нерозграбоване поховання сарматської цариці I століття до н. е., з безліччю (вагою більше 2 кг) унікальних золотих виробів найтоншої роботи.

У 1991 році Щепінський вийшов на пенсію, зайнявся систематизацією накопичених колекцій, продовжуючи брати участь в пошукових роботах. Написав чимало робіт з історії та науково-популярної тематики — всього близько 100 публікацій. Керував секцією охорони пам'яток археології Кримського відділення Всесоюзного товариства охорони пам'яток історії та культури. У 1973 році Щепінським було створено Музей археології Криму. 21 травня 1997, після важкої хвороби, Аскольд Олександрович пішов з життя.

Праці

  • Щепинский А. А., Черепанова Е. Н. Северное Присивашье в V–I тысячелетиях до нашей эры, издательство Крым, 1969 год.
  • Щепинский А. А. Во тьме веков. Симферополь, 1966 г.
  • Е. Н. Черепанова, А. А. Щепинский. Там, где пройдет Северо-Крымский…, Симферополь, 1966.
  • Щепинский А. А. Красные пещеры. Симферополь, 1983 г.
  • Щепинский А. А., Е. Н. Черепанова Степные курганы, Симферополь, Таврия, 1972
  • Щепинский А. А. Культура энеолита и бронзы в Крыму «Советская археология», 1966, № 2

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.