Юденич Микола Миколайович

Мико́ла Микола́йович Юде́нич (рос. Николай Николаевич Юденич; 18 (30) липня 1862, Москва, Російська імперія[1] 5 жовтня 1933(1933-10-05)[1][2][…], Канни[3]) — російський генерал, головнокомандувач Північно-Західної армії.

Юденич Микола Миколайович
Юденич Николай Николаевич
Народження 18 (30) липня 1862(1862-07-30)
Москва, Російська імперія
Смерть 5 жовтня 1933(1933-10-05) (71 рік)
Канни, Франція
туберкульоз
Поховання
Російський цвинтар Кокад і Церква Архангела Михаїла (Канн)d : 
Країна  Російська імперія
Освіта Академія Генерального штабу
Роки служби 18791919
Звання  Генерал від інфантерії
Командування Перша світова війна
(січень 1915 31 травня 1917)
Північно-Західна армія
(5 червня 28 листопада 1919)
Війни / битви Російсько-японська війна, Перша світова війна, Громадянська війна в Росії, Памірські експедиції підрозділу Іоноваd, Битва при Сандепуd, Битва під Мукденом, Російсько-перська війна (1911), Сарикамишський бій, Битва при Манцикерті, Алашкертська операція, Битва при Кьопрюкьоїd, Ерзурумська битва, Трапезундська операція, Битва при Ерзінджаніd, Бітліська битва, Війна за незалежність Естонії і Наступ Північно-Західної армії восени 1919d
Автограф
Нагороди
 Юденич Микола Миколайович у Вікісховищі

Біографія

Народився у дворянській родині колезького радника.

В 1881 закінчив Олександрівське військове училище в Москві. Після служби у військах та переведення до поручиків гвардії Юденич вступив до Академії Генштабу, закінчивши її по 1-му розряду в 1887. Служив у Варшавському і Туркестанському військових округах на важливих штабних посадах; командував бригадою, пізніше полком.

Під час Російсько-японської війни за відзнаку у битві під Мукденом нагороджений золотою зброєю з гравіюванням «За хоробрість». Тоді ж отримав поранення, після лікування в 1907 продовжив службу.

В 1913 у Тифлісі очолив штаб Кавказького військового округу, здобув звання генерал-лейтенанта. Приймав участь у військово-дипломатичних місіях з улагоджування відносин з Іраном, Туреччиною.

На початку Першої світової війни служив начальником штабу, з 1915 командував Кавказькою армією.

В 1916 успішно провів Ерзурумську (полонивши понад 13 000 турецьких солдатів і офіцерів) і Трапезундську операції, нагороджений Георгіївським орденом 2-го ступеня.

У травні 1917 відсторонений від командування і змушений піти у відставку.

В 1918 емігрував до Фінляндії. Зустріч зі знайомим з часів академії генералом Карлом Маннергеймом привела Юденича до думки організувати за кордоном боротьбу проти Радянської влади.

В 1919 призначений Олександром Колчаком головнокомандувачем Північно-Західної армії, сформованою російськими емігрантами в Естонії, і увійшов до складу Півічно-Західного уряду, яке мало укласти союз з балтійськими державами.

В 1919 призначив Олександра Родзянко своїм помічником. 23 листопада 1919 відправлений Юденичем до Англії для отримання фінансової підтримки, проте місія зазнала невдачі.

У вересні 1919 армія Юденича прорвала радянський фронт і підійшла до Петрограда, але, виступаючи з гаслом «Єдиної великої Росії», Колчак і Юденич не здобули підтримки від Фінляндії та Естонії і були відкинуті.

Емігрував до Великої Британії, відмовившись від політичної діяльності — не виступав публічно і відмовився зустрічатися з репортерами. Єдиною людиною, якій зробив візит, був Вінстон Черчілль.

Потім перебрався до Франції і влаштувався у Ніцці, купивши будинок на її передмісті Сен-Лоран-дю-Вар. Приймав участь у роботі російських просвітницьких організацій.

Помер в 1933 від туберкульозу легенів. Похований на російському цвинтарі Кокад.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.