Юнайтед-фрут-компані

«Юна́йтед-фрут-ко́мпані» (англ. United Fruit Company) — гігантська корпорація, яка майже сторіччя була монополістом у виробництві й торгівлі бананами на американському континенті.

Юнайтед-фрут-компані
Тип транснаціональна корпорація
Галузь сільське господарство
Засновано 1899
Засновник(и) Minor Cooper Keithd
Закриття (ліквідація) 1970
Штаб-квартира Новий Орлеан
 Юнайтед-фрут-компані у Вікісховищі

Витоки компанії простежуються аж до 1871 року, коли підприємливий 23-річний американець Майнор Кейт споруджував залізницю в Коста-Риці. Паралельно він використовував прилеглу до залізниці територію під бананові плантації. Коли ж на початку 1890-х років пасажиропотік залізницею виявився недостатнім, щоб компенсувати витрати на неї і забезпечити прибуток, Кейт вирішує використати її для транспортування бананів, які вирощувалися поруч.

Об'єднавшись 1899 року з «Бостон-фрут-компані», він утворив «Юнайтед-фрут-компані», котра стала прообразом «бананової компанії» в романі Ґабрієля Ґарсія Маркеса «Сто років самотності». Нова компанія безжально експлуатувала латиноамериканських робітників, завдавала шкоди економіці й довкіллю, неодноразово повалювала місцеві уряди, які зважувалися чинити їй опір на захист тубільного населення.

У грудні-січні 1928—1929 років робітники бананових плантацій Колумбії розпочали масштабний страйк, вимагаючи 6-денного робочого тижня, 8-годинного дня та підписання трудових угод при наймі на роботу. Підручний уряд відрядив у «бананову зону» війська, які відкрили проти страйкарів вогонь, багато людей було вбито. Ця розправа лягла в основу одного епізоду з Маркесового роману. Протягом 1938—1951 років президентом компанії був Самуїл Жмур (або Сем Замора) — уродженець Шаргорода[1]. Потрапивши у фінансові скруту, «Юнайтед-фрут-компані» злилася з кількома іншими компаніями, 1970 р. змінила назву на «Юнайтед-брендз-компані», а 1989 року на «Чікіта-брендз-інтернешнл-інкорпорейтед».

Поточний головний офіс розташований у Шарлот.

Посилання

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 березня 2008. Процитовано 26 грудня 2007.

Література

  • Thomas P. McCann, Американская компания: Трагедия "Юнайтед фрут" // Москва: «Прогресс», — 1979 (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.