Юридична етика
Юриди́чна е́тика — це галузь вчення про етику, що досліджує роль і значення моральних принципів у сфері здійснення правосуддя і правоохоронної діяльності. Юридична етика регулює відносини суспільства та особи, а саме: етику суддів, слідчих, адвокатів.
Види юридичної етики
За ознаками спеціалізації юридична етика поділяється на:
- Слідча етика, що досліджує та розвиває морально-етичні стосунки між слідчим та учасниками слідчо-оперативного процесу в робочий та поза робочий час;
- Суддівська етика, досліджує та розвиває спектр морально-етичних стосунків між суддею та учасниками судового процесу в час служби та поза службою;
- Адвокатська етика, що розвиває досліджує морально-етичну поведінку адвоката з суддями, колегами, слідчими, клієнтами;
- Етика нотаріуса;
- Етика юрисконсульта.
Офіційна етика — це етичні вимоги, що містяться в правових нормах, невиконання яких може мати юридичні наслідки (звільнення з посади, відсторонення від справи). Але також поряд з офіційною етикою існує корпоративна етика яка регулює взаємини в групі юристів.
Корпоративна етика — це сукупність етичних правил, що містяться в документах, прийнятих добровільно представниками будь-якої професії, галузі, громадського об´єднання й обов´язкові для виконання особами, що є членами професійного, галузевого чи іншого локального об´єднання, що прийняла цей документ.
Поряд з офіційною та корпоративною етикою існує ще один вид взаємин, які не врегульовані ніякими правилами, яка показує загальну вихованість та інтелегентність особи — це традиційна етика.
Джерела юридичної етики
Юридична етика постійно розвивається і підсилюється різними міжнародними та різними джерелами.
- Найголовнішим джерелом визнається Конституція України. Стаття 62, за якою закріплена презумпція невинуватості, як найважливішого принципу судочинства.
- Деякі закони України (Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», прийнятий 5 липня 2012 року)
- Укази Президента (Указ Президента від 30 вересня 1999 р. «Про деякі міри щодо підвищення рівня роботи адвокатури")
- Постанови Кабінету Міністрів (Постанова КМУ від 14 травня 1999 р. № 821 «Про твердження порядку оплати праці адвокатів по наданню громадянам правової допомоги в кримінальних справах за рахунок держави»).
- Рішення Конституційного Суду України (рішення від 16 жовтня 2000 р. за N 13-рп/2000, що розширив коло осіб, які допускаються до виконання функцій із захисту прав громадян у кримінальних справах).
- Етичні кодекси, прийняті професійною спільнотою як корпоративні норми. Наприклад, Кодекс суддівської етики.
Юридична етика в сучасній Україні
Правила юридичної етики в Україні були схвалені 23 лютого 1996 року, хоча ідеї на її розробку виношувались задовго до цього. Була створена робоча комісія в липні 1995 року. Український проект Кодексу адвокатської етики одержав високу оцінку фахівців Ради Європи. Потім, він обговорювався на міжнародному семінарі «Професійна етика адвокатів», організованого Союзом адвокатів України разом з Директоратом з юридичних питань Ради Європи 30-31 травня 1997 р. Далі був представлений на оцінку провідних спеціалістів Американської асоціації адвокатів. Після цього був скорочений на одну третю і отримав назву — «Правила адвокатської етики». Остаточний варіант був затверджений 4 грудня 1998 року. Цей документ допоміг Україні наблизити свої стандарти до Кодексу поведінки юристів в Європейському співтоваристві. Видавництво «Правил адвокатської етики» з одного боку показує зрілість адвокатського корпусу України, а з іншого — показує, що Україна рухається шляхом до створення істинно правової держави.
Див. також
- Юридична деонтологія
- Адвокатська етика
- Корпоративні норми
- Професійна етика [поліцейських вишів]
- Суддівська етика
Джерела
- Биков Л. Ф., Дубенко С. Д. Етика поведінки державних службовців // Норми етики в управлінні : матеріали укр.-америк. симп. (м. Київ, 24-25 трав. 1994). — К., 1994. — С. 66-69.
- Етика і політика: проблеми взаємозв'язку / В. А. Малахов, А. М. Єрмоленко, О. О. Кисельова та ін. — К. : Стилос, 2000. — 216 с.
- Етика політиків і службовців (підходи до кодифікації). — К. : Ін-т місц. демократій, 2001. — 55 с.
- Ліпенцев А. Формування етики державної служби України // Вісн. УАДУ. — 1997. — № 2. — С. 91-95.
- Мельниченко А. Культура та етика державного управління в сучасних умовах // Підвищення ефективності державного управління: стан, перспективи та світовий досвід : зб. наук. пр. / за заг. ред. В. М. Князєва. — К. : Вид-во УАДУ, 2000. — С.213-220.
- Плішкін В. М. Етичні аспекти управління органами внутрішніх справ // Норми етики в управлінні (матеріали укр.-америк. симпоз., м. Київ, 24-25трав. 1994). — К., 1994. — С. 77-82.
- Приходченко Л. Роль етики у формуванні нової культури управління держслужбовців // Підвищення ефективності державного управління: стан, перспективи та світовий досвід : Зб. наук. пр. / За заг. ред. В. М. Князєва. — К., 2000. — С.247-253.
- Рубцов В. П. Етика політиків і службовців. Підходи до кодифікації. — К. : Гнозіс, 2001. — 55 с.
- Рудакевич М. І. Професійна етика державних службовців: теорія і практика формування в умовах демократизаії державного управління : монографія. — Тернопіль : Астон., 2007. — 429 с.
Література
- Мовчан В. С. Етика : навчальний посібник. — К. : Знання 2007. — 483 с.
- Гребеньков Г. В., Фіолевський Д. П. Юридична етика : навчальний посібник. — К. : Алерта, 2004. — 209 c.
- Нурлыбаева, Г. К. Обучение профессиональной этике в полицейских вузах Европы [Текст] : монография / Г. К. Нурлыбаева. — Москва: ЮНИТИ-ДАНА, 2012. — 191 с. — ISBN 978-5-238-02233-8.
- Юридична етика // Сучасний словник з етики / М. Г. Торфул. — Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2014. — 416 с. — ISBN 978-966-485-156-2.
- Етика державного службовця // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с. — ISBN 966-7492-00-8.
- Етика судова // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с. — ISBN 966-7492-00-8.
Посилання
- Юридична етика як вид професійної етики[недоступне посилання з 20.11.2019]