Ядерна аварія

Ядерна аварія (англ. nuclear accident) аварія, пов'язана з пошкодженням тепловиділяючих елементів (ТВЕЛ), яке перевищує встановлені межі безпечної експлуатації, яка викликана ядерно-фізичними процесами внаслідок:

Українське законодавство також надає більш широке визначення. Ядерна аварія — аварія, пов'язана з виходом іонізуючого випромінювання за встановлені межі безпечної експлуатації внаслідок виникнення самопідтримувальної ланцюгової реакції поділу та викликана пошкодженням обладнання з ядерними матеріалами (готової продукції) і/або ядерно-фізичними процесами внаслідок утворення критичної маси під час виготовлення ядерного палива, транспортування і зберігання ядерних матеріалів та готової продукції.[3]

Ядерну аварію класифікують за рівнем не менш, ніж 4 за класифікацією Міжнародної шкали ядерних подій.

Ядерна аварія є одним з видів радіаційної аварії.

Приклади ядерних аварій

В сучасній історії є приклади ядерних аварій, зокрема:

В атомній промисловості світу відбулися не менш 22 ядерних аварій з виникненням ланцюгової реакції, що само підтримувалася, в результаті яких мали місце 9 смертельних випадків. Авторитетний аналіз констатує:

  • Жодна з аварій не призвела до значних (масштабних) радіаційних наслідків ані для людей, ані для екології за межами території ядерної установки. Це підтверджує твердження, що наслідки аварії для персоналу і екології території аварії за критичністю подібні хімічним вибухам, тобто це проблема безпеки окремих робітників.
  • Жодну з аварій неможливо приписати виключно відмовам обладнання.
  • Жодну з аварій неможливо пояснити помилковими розрахунками, що було проведено аналітиками – фахівцями з критичності.
  • Багато з аварій відбулося під час нестандартних операцій. Однак, число аварій є малим, щоб надавати однозначні висновки.
  • Адміністративні фактори, а не масштаби аварії, як правило, визначали тривалість часу після аварії, протягом якого установка не працювала.
  • Не спостерігалося жодних нових фізичних явищ. Всі аварії можуть бути пояснені на основі наявних в сучасності знань.
  • Ряд констатацій – відносно причин аварій, фізичних явищ, що спостерігалися – дійсний для всіх випадків аварій.

В основі деяких ядерних аварій були суттєві порушення правил техніки безпеки і чинних інструкцій. [4]

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.