Якутська кухня

Якутська кухня — традиційна кухня якутів. Має спільні риси з казахською, бурятською, монгольською, евенкійською, евенською і чукотською кухнями. Певний вплив на неї справила російська кухня, особливо наприкінці XIX та у XX ст.

Історія

В цілому якутська кухня вельми екзотична, і не все в ній підходить до умов міста. Це обумовлено способом життя якутів, які займалися табунним конярством і розведенням великої рогатої худоби. А та невелика частина якутів, яка проживала на півночі, розводила оленів, худобу тримала в невеликій кількості.

Також вміст страв обумовлюється кліматичними особливостями Якутії, де дуже холодно та в значній частині панує вічна мерзлота. Тому роль овочів і фруктів, в місцевій кухні вельми мала. На відміну від трав, грибів та ягід, які все-таки виростають тут. Втім, гриби якути навчилися готувати далеко не відразу. Ще у XVIII—XIX століттях у мешканців Якутії, перше місце в харчуванні займала: молочна, потім рослинна їжа, а м'яса вживали мало, здебільшого взимку, і то відносно небагато, в середньому від 3 до 13 пудів на родину, залежно від достатку. Багаті якути варили юшки з запашних трав, борошна, ягід і коріння. Така страва, з додаванням великої кількості борошна, отримала назву — «кахи», від російського каша. Якщо ж основою служить соснова або листяна заболонь, проквашене варене листя щавлю і цибулі або яка-небудь сушена трава, то юшку звуть «юре», тобто, рослинна.

На спортивних змаганнях вручали переможцям призи — величезні шматки вареного м'яса з кісткою — мүhе.

Особливості

Основні страви

Перші страви якутської сучасної кухні — російські, оскільки в минулому якутська кухня не знала національних супів. У зимовий час варили наваристий суп з потрухів худоби з борошняної заправки (іс-мііне). З риб'ячих страв традицією вважається юшка з карасів, заправлена молоком і польовою цибулею. Доволі популярним є суп селіейдеехміїін із значним шматком конини, борошном, сирою цибулею, і сіллю.

Їжа переважно жирна і калорійна для підживлювання організму в таких суворих кліматичних умовах. Гарніри тут насичені, сьогодні переважно круп'яні і макаронні вироби.

Основною стравою є друга (м'ясна або рибна). З м'ясних продуктів вживають головним чином оленину, конину, свинину, яловичину — переважно в натуральному вигляді. Широко поширені страви з риби (хатис (сибірський осетер), чир, омуль, муксун, пелядь, нельма, таймень, харіус), перната дичина, а також тельбухи і кров. Якути здавна вживали в їжу конину. Повсюдно збереглися способи приготування різноманітних страв з неї, з молока кобилиці приготовлялись корисні напої. Конину навіть переважали над яловичиною, а кумис вважали найкращим напоєм, що надає сили.

М'ясо найчастіше варять у воді без солі і всяких приправ. Проварюють його лише настільки, щоб воно добре наскрізь прогрілося і загубило сирий, кров'яний колір. Дичина якути варять ще коротше: вона у них виймається з горщика напівсирою. Рибу варять довго, велику рибу, щоб вона не розварилася, не допускають кипіння. Її витримують при точці кипіння нерідко в продовження двох годин, дивлячись по сорту риби. Найголовніше м'ясна страва — це варене м'ясо з назвою ойгос. Хоча одним з традиційних страв вважається і смажена оленина з сіллю, чорним перцем і смаженою з ріпчастою цибулею.

Одна з відмінних особливостей якутської кухні полягає в інтенсивному споживанні субпродуктів — будь то різні тельбухи або кров. Печінку жереб'ячу і оленячу раніше їли в свіжомороженому вигляді. З нутрощів коня використовують товсту кишку — харта, з якої робили кров'янку хаан. Інколи останню готують з яловичини. Здавна відомо про два види таких ковбас: делікатесна суба і проста — так звана «чорна» кров. Це пов'язано з процесом отримання сировини для хаану. Під час забою худоби кров відстоюють. Верхня рідка частина — це суба, а нижня — «чорна» кров. Ковбаса з субая смачніше і м'якше, з легким відтінком блиску, світліше. Ковбаса з «чорної» крові гущі, темніше за кольором, менш смачна. Смак кров'яної ковбаси залежить також від кількості крові, жирності кишки. Особливо апетитна ковбаса, приготовлена з ретельно обробленої крові, заправленої в товсту кишку. Ковбаса з кінської крові після варіння приймає білий або кремовий колір.

Стосовно наявності пельменів в якутській кухні існують декілька версій. Ймовірно вони потрапили до якутів від монголів через бурятів. Сьогодні розповсюджені такі види пельменів: «Сибірські», начинка яких на половину складається з риби і по 25 % м'яса оленини і конини; «Тайгові» з начинки з грибів, оленини і конини у рівних пропорціях;

Основні засоби приготування

Основні засоби приготування страв у якутській кухні це відварювання (м'ясо, риба), зброджування (кумис, суорат) або заморожування (м'ясо, риба).

Методи використання харчової сировини в чому аналогічні прийнятим в субарктичній кухні, м'ясо і риба використовуються дуже часто сирими і тільки в зимовий час, коли з цих заморожених продуктів можна робити струганину — нарізати тонкими у вигляді стружок шматочками, які вживають в їжу разом з гострою приправою з колби (черемши), ложечники (на кшталт хрону) і саранки (цибулева рослина). Сьогодні часто використовують як соус гірчицю.

Значне місце в харчуванні займає молочна їжа: молоко, сир і страви з них. З молочних продуктів якути готують чудові напої — кумис та суорат (густа простокваша з коров'ячого молока, задля поліпшення смаку і різноманітності можна ввести свіжу сметану, іноді додають рідке топлене масло). Суорат зазвичай подають у склянках або піалах незадовго до сну, також вживають відразу після обіду. Сири іедьегей отримують з кип'яченого прокислого молока або суората при кип'ятінні на слабкому вогні, а суумех — з суората, заквашеного на сметані, що фільтрується, а потім сушиться. Делікатесом вважалася пінка, зібрана з закип'ячена молока, згорнута в рулет і трохи підморожена. Популярними молочними стравами також є кобер (готується з цільного молока та вершкового масла, поступово взбиваючи), чохоон або чехон (з брусниці, лохини, суниці або іншої ягоди, молока, сметани). Останній подають у гарячому чи холодному вигляді (на кшталт масла).

Спеції

Приправ якути до приходу росіян ніяких не вживали. Навіть сіль стала проникати в їх кухню тільки у XIX ст., слідом за хлібом. Також й цукор вживали якути тільки до чаю, тільки вприкуску і в дуже незначній кількості.

Салати

З Європи через росіян отримали знання стосовно салатів. Втім салати набули суто якутських ознак. Найвідомішим та популярнішим є салат «Індигірка». Для нього береться будь-яка заморожена риба сигових видів, якій дають трохи відтанути, очищається від шкіри, відокремлюється філе від кісток, нарізається кубиками і викладається в миску. Кубиками нарізається ріпчаста цибуля, яка додається до риби, потім солиться і перчиться, і заправляється олією. Після цього салат охолоджується.

Смаколики

З борошняних страв найвідомішим є леппєске (якутський коржик), що походить від російського слова «лепешка». Готується з житнього борошна, молока, води, солі та соди. Подається зі сметаною, керчехом. Зараз її часто випікають у печі або духовці, тоді як раніше традиційно пекли на відкритому вогні.

Напої

Куерчех

З напоїв доволі популярними є соломат, куерчех, чай. Соломат готується з молока, яке доводять до кипіння, після чого, помішуючи, вводять в нього борошно та сметану. Після закипання заправляють напій вершковим маслом і солять за смаком. П'ється напій гарячим. Для куерчеха використовується брусницю (іноді інші ягоди). Спочатку у посуд відправляють вершки, додають до них ягоди, засипається все це цукром і ретельно збивається до піни. П'ється куерчех відразу. Чай по-якутські вариться з власне чаю та молока.

Своєрідним є кумис по-якутські. Відрізняється міцністю, виготовляється тільки з кобилячого молока. Для цього використовували шкіряну посудини сіміір. Кумис, виготовлений в ньому, відрізняється високими смаковими якостями, має шипучу пінливу консистенцію від великої кількості в ньому газу. До кінця XIX чт. готували кумис, переважно використовуючи закваску, приготовлену в кінці кумисного сезону. У сіміірі за літо нагромаджувалося великий сирний осад хойуу, який висушували і зберігали до весни. Цю закваску розмішували в невеликій кількості парного кобилячого молока, додавали сколотини і клали висушене сухожилля коня. З початку XX ст., коли розширилося землеробство, найчастіше для закваски стали використовувати ячмінні або пшеничні зерна. Виготовляється також більш міцний кумис коонньоруу кумис або койуурген, для чого піддається більш тривалому бродінню.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.