Ян Вайсс

Ян Вайсс (чеськ. Jaroslav Veis, 10 травня 1892(18920510), Їлемнице 7 березня 1972, Прага) — чеський письменник-фантаст, один із засновників чеської фантастики.

Ян Вайсс
чеськ. Jan Weiss
Ім'я при народженні Jan Weiss
Псевдо Jan Žalský[1]
Народився 10 травня 1892(1892-05-10)
Їлемнице
Помер 7 березня 1972(1972-03-07) (79 років)
Прага
Поховання Їлемниці
Країна  Чехословаччина
Національність чех
Діяльність прозаїк, журналіст
Мова творів чеська
Роки активності 19241964
Напрямок проза
Жанр фантастичний роман, повість, оповідання
Magnum opus «Будинок на тисячу поверхів»
Нагороди
Премії Заслужений митець Чехословаччини
Сайт: jan.weiss.sweb.cz

 Ян Вайсс у Вікісховищі

Біографія

Ян Вайсс народився у містечку Їлемнице в 1892 році. У 1913 році він закінчив гімназію в місті Градець-Кралове, та поступив на юричичний факультет Віденського університету. Проте він провчився там лише рік, та був мобілізований до австро-угорської армії після початку Першої світової війни. під час війни він потрапив у полон на російському фронті, утримувався у таборі військовополонених, де перехворів висипним тифом, окрім того йому ампутували пальці стоп після обмороження. Пізніше в полоні Вайсс вступив до Чехословацького легіону, та повернувся у їх складі вже до незалежної Чехословаччини в 1920 році.

Після повернення на батьківщину Вайсс оселився у Празі, працював чиновником у міністерстві суспільних робіт. Одночасно він розпочинає літературну діяльність, саме в цей час виходять друком його найвідоміші твори. Після німецької окупації Чехії він втратив роботу, після 1945 року Вайсс повернувся на роботу до міністерства, проте вже в 1947 році він залишає посаду в міністерстві та стає професійним письменником. Він приймає нову соціалістичну дійсність, і у своїй творчості письменник робить спроби описати майбутнє з точки зору соціалістичного реалізму. Проте рівень його творів у період після Другої світової війни значно знизився, і після критики творів Вайсса у середині 60-х років ХХ століття він вирішує припинити письменницьку діяльність. Помер письменник 7 березня 1972 року, похований у рідному місті Їлемнице.

Літературна творчість

Ян Вайсс розпочав писати літературні твори ще під час перебування в полоні на території Російської імперії, де він написав драматичний твір «Пенза» (чеськ. Penza). У 1924 році, після повернення на батьківщину, уперше надруковано його оповідання «Сон» (чеськ. Sen). У 1927 році виходить друком відразу три книги автора: роман «Привид сміху» (чеськ. Fantom smíchu) та дві збірки оповідань «Барак смерті» (чеськ. Barák smrti) і «Зеркало, яке запізнюється» (чеськ. Zrcadlo, které se opožďuje). У 1929 році виходить друком найвідоміший роман Вайсса антиутопічний роман «Будинок на тисячу поверхів» (чеськ. Dům o tisíci patrech), навіяний письменнику його видіннями у той час, коли він хворів тифом. У цьому ж році виходить друком ще два романи письменника: «Школа злочину» (чеськ. Škola zločinu) і «Спати на зодіаку» (чеськ. Spáč ve zvěrokruhu). Значна частина творчості Яна Вайсса у довоєнний час навіяна спогадами з полону часів Першої світової війни, часів перебування в Чехословацькому легіоні, а також політичними та економічними умовами часів Першої Чехословацької республіки. У час німецької окупації письменник публікує твори, переважно з елементами фентезі та народних чеських переказів, які в алегоричній формі закликають до боротьби за визволення чеських земель від загарбників, найбільш помітним з цих творів був роман «Той, хто прийшов з гір» (чеськ. Přišel z hor). У післявоєнний час Ян Вайсс підтримує нову соціалістичну владу, та пише свої нові науково-фантастичні твори вже в стилі соціалістичного реалізму. Найвідомішою книгою цього періоду стала збірка «Земля наших внуків» (чеськ. Země vnuků), опублікована в 1957 році, а останньою збіркою письменника стала «Роздуми про майбутнє» (чеськ. Hádání o budoucím), опублікована в 1963 році.

Особисте життя

Ян Вайсс був одружений, його дочка Яна Дубова стала чеською письменницею.

Премії та нагороди

У 1962 році Ян Вайсс нагороджений Орденом Праці. У 1957 році письменник отримав звання Заслуженого митця Чехословаччини. З 1945 року письменник став почесним громадянином свого рідного міста Їлемнице.

Вибрана бібліографія

  • Привид сміху (чеськ. Fantom smíchu, 1927)
  • Барак смерті (чеськ. Barák smrti, 1927)
  • Зеркало, яке запізнюється (чеськ. Zrcadlo, které se opožďuje, 1927)
  • Будинок на тисячу поверхів (чеськ. Dům o tisíci patrech, 1929)
  • Школа злочину (чеськ. Škola zločinu, 1929)
  • Спати на зодіаку (чеськ. Spáč ve zvěrokruhu, 1929)
  • Той, хто прийшов з гір (чеськ. Přišel z hor, 1941)
  • Земля наших внуків (чеськ. Země vnuků, 1957)
  • Роздуми про майбутнє (чеськ. Hádání o budoucím, 1963)

Посилання

  1. Czech National Authority Database
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.