Ян Кшептовський

Сабала, Сабалик, Ян Кшептовський (пол. Jan Krzeptowski, Sabała, Sabalik; нар. 26 січня 1809, Косьцелісько пом. 8 грудня 1894, Закопане, Австро-Угорщина) — польський поет, гуральський народний співак, оповідач і музикант, гірський провідник. Прізвище «Кшептовський» Ян взяв собі у зрілому віці. Ян, як і багато гуралі того часу, жив під прізвиськом «Сабала, Сабалик» і походив з гуральського роду Ґонсеница.

Ян Кшептовський
Jan Krzeptowski
Ян Кшептовський, малюнок Станіслава Віткевича
Народився 26 січня 1809(1809-01-26)[1]
Косьцелісько, Татранський повіт, Малопольське воєводство, Польща
Помер 8 грудня 1894(1894-12-08)[1] (85 років)
Закопане, Королівство Галичини та Володимирії, Долитавщина, Австро-Угорщина
Поховання Цвинтар заслужених на Пенксовому Бжизку (Закопане)d
Громадянство  Австро-Угорщина
Діяльність поет, музикант
Знання мов польська

Життєпис

Пам'ятник Яну Кшептовському в Закопане

Ян Кшептовский народився 26 січня 1809 року в селі Косьцелісько (тепер Малопольське воєводство). В молодості Ян займався браконьєрством. Брав участь у Хохолувському повстанні, за що був засуджений австрійським судом та деякий час перебував в ув'язненні. Залишивши мисливський промисел, Ян став займатися музичною діяльністю і супроводжував туристів в Татрах. Супроводжував Титуса Халубинського в його краєзнавчих дослідженнях і допомагав художнику Станіславу Віткевичу в його мандрівках по горах. Станіслав Віткевич у своїх творах називав Яна Кшептовського «Гомером Татр».

Останні роки свого життя Ян Кшептовский проживав у Закопане в пансіонаті Ванди Лільпопової. Ян Кшептовський помер 8 грудня 1894 року і був похований на цвинтарі заслужених у Закопаному.

Твори

Зі слів Яна Кшептовського були записані гуральські казки, байки та пісні, які популяризували Станіслав Віткевич і Генрик Сенкевич. Деякі твори Яна Кшептовського були видані окремими книгами:

  • Bajki według opowiadań Jana Sabały Krzeptowskiego z Kościeliska, Bronisław Dembowski, 1892
  • Sabała. Portret, życiorys, bajki, powiastki, piosnki, melodie, Andrzej Stopka Nazimek, 1897.

Вшанування пам'ять

Література

  • Адам Міхніх, о. Юзер Тішнер, Яцек Жаковський. Розмови між паном і панотцем. Пер. з польськ. А. Павлишин. Київ: Дух і Літера. 2013. 624 с. ISBN 978-966-378-314-7

Посилання

  1. Internetowy Polski Słownik Biograficzny
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.