Ґертруда Прессбурґер

Ґертруда Прессбурґер (Gertrude Pressburger), 11 липня 1927 року, Відень, Австрія31 грудня 2021) — австрійська жертва Голокосту.

Ґертруда Прессбурґер
Gertrude Pressburger
Народилася 11 липня 1927 року
Відень, Австрія
Померла 31 грудня 2021(2021-12-31)[1]
Країна  Австрія
Діяльність авторка
Знання мов німецька

Біографія

Ґертруда Прессбурґер народилася 11 липня 1927 року в родині столяра у Відні. Вона була старшою з трьох дітей. Ґертруда і два молодші брати зростали невибагливо у скромних обставинах. На початку 1930-х родина перейшла на римо-католицизм, але навіть це їх не захистило. Одразу після приєднання Австрії до нацистської Німеччини 11—13 березня 1938 року Гертруді та її брату більше не дозволили відвідувати школу, а батько втратив роботу. Батько ніколи не був політично активним, та його заарештовували і катували в гестапо "за підпільну діяльність як комуніста". Після звільнення батька їм вдалося випадково отримати візу до Югославії. У вересні 1938 р. родина Прессбурґер була у Загребі. В Югославії родина була заарештована в 1944 році та депортована до Освенціма.

Її мати та обидва брати були вбиті по прибуттю, а батько помер дорогою до іншого табору. Після визволення Ґертруда Прессбурґер прибула до Швеції через Данію, де в'язнями Концтабору опікувались за ініціативою шведського короля. У свій 18-й день народження вона познайомилася з Бруно Крейським, який на той час був головою "Австрійської асоціації у Швеції". Повернення до Відня спочатку було непростим.

Громадська діяльність

Вона стала відома як пані Гертруда, яка попередила про виключення та ненависть у п'ятихвилинному відеоповідомленні за кілька днів до федеральних виборів 2016 року в Австрії. Дієвим фактором став її гнів на заяву тепер віце-канцлера Хайнца-Крістіана Штрахе, що "у середньостроковій перспективі громадянська війна є малоймовірною". Відео було опубліковане на Facebook-сторінці кандидата в президенти Олександра Ван дер Беллена, його лайкали майже три мільйони разів протягом чотирьох днів і широко розповсюджували. Іноземні ЗМІ також повідомили про це повідомлення, яке, можливо, було вирішальним для виборів. У січні 2018 року Ґертруда Прессбурґер опублікувала свою автобіографію у співпраці з журналісткою Марлен Гройхофер під назвою "Жила, переживала, пережила". Видання викликало шквал відгуків у ЗМІ. Spiegel Online назвав книгу "гнітючим, але також захоплюючим документом сучасної історії". Австрійська письменниця Єва Менассе похвалила те, як Прессбургер розповідає свою історію "з феєричною сумішшю ніжності та рішучості"

Література

  • Gertrude Pressburger, Marlene Groihofer: Gelebt, erlebt, überlebt Autobiographie, Verlag Zsolnay 2018 ISBN 978-3-552-05890-3

Посилання

Джерела

  1. https://www.derstandard.at/story/2000132259943/holocaust-ueberlebende-frau-gertrude-pressburger-gestorben
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.