18-та дивізія підводних човнів (Імперський флот)
18-та дивізія підводних човнів (Імперський флот) – підрозділ Імперського флоту Японії, кораблі якого прийняли участь у Другій світовій війні.
До дивізії входили великі підводні човни типу KD3 – I-54 та I-55 (завершені будівництвом у 1927 році), а також I-53, переданий у листопаді 1935-го при розформуванні 17-ї дивізії підводних човнів. Після формування 18-та дивізія відносилась до військово-морського округу Куре, а на момент вступу Японії у Другу світову війну в грудні 1941-го була частиною 4-ї ескадри підводних човнів.
1 грудня 1941-го, за кілька діб до відкриття бойових дій, всі три човни дивізії вирушили з порту Самах (китайський острів Хайнань) до визначених їм районів у Південнокитайському морі, де разом з кораблями інших підрозділів мали сформувати патрульну лінію поблизу півострова Малакка (на останній планувалось висадити десант в той же день, коли ударне авіаносне з’єднання атакує Перл-Гарбор). Під час цього походу човни 18-ї дивізії не досягли якихось успіхів та 20 грудня прибули до бухти Камрань (центральна частина узбережжя В’єтнаму).
В наступні три місяці кораблі дивізії здійснили ще по два похода. В січні 1942-го вони безрезультатно діяли між Сінгапуром, Суматрою та Явою, а у лютому мали вести бойові дії у Індійському океані на південь від Яви. Два човна прибули у цей район і один з них зміг потопити два вантажні судна. I-55 також встиг пройти протокою Ломбок (яку обрало японське командування для виходу субмарин до Індійського океану в обхід Яви зі сходу), проте одразу був відкликаний до Яванського моря, щоб зайняти сектор підводного човна з іншої дивізії, який розстріляв усі свої торпеди. У підсумку I-55 також зміг збільшити рахунок 18-ї дивізії на два цивільні судна.
10 березня 1942-го 4-та ескадра підводних човнів була розформована. 18-ту дивізію підпорядкували військово-морському округу Куре, куди вона здійснила перехід у другій половині місяця.
Можливо відзначити, що у Куре на протязі війни діяла учбова ескадра підводних човнів. З огляду на вік кораблів 18-ї дивізії, вони після повернення із Південно-Східної Азії в подальшому використовувались саме для обслуговування навчального процесу. При цьому 20 травня човни отримали нові найменування I-153, І-154 та І-155 (так само вчинили щодо всіх субмарин KD типів, щоб звільнити нумерацію для нових крейсерських субмарин).
31 січня 1944-го 18-ту дивізію розформували. При цьому І-153 передали як корпус школі підплаву в Отаке, а два більш нові кораблі розмістили на відстій без екіпажу біля причалу в Куре. Існують дані, що щонайменше І-155 після цього рахувалась в 19-й дивізії підводних човнів.[1][2][3]
Примітки
- Imperial Submarines. www.combinedfleet.com. Процитовано 11 вересня 2021.
- Imperial Submarines. www.combinedfleet.com. Процитовано 11 вересня 2021.
- Imperial Submarines. www.combinedfleet.com. Процитовано 11 вересня 2021.