18-та дивізія підводних човнів (Імперський флот)

18-та дивізія підводних човнів (Імперський флот) – підрозділ Імперського флоту Японії, кораблі якого прийняли участь у Другій світовій війні.

До дивізії входили великі підводні човни типу KD3 – I-54 та I-55 (завершені будівництвом у 1927 році), а також I-53, переданий у листопаді 1935-го при розформуванні 17-ї дивізії підводних човнів. Після формування 18-та дивізія відносилась до військово-морського округу Куре, а на момент вступу Японії у Другу світову війну в грудні 1941-го була частиною 4-ї ескадри підводних човнів.

1 грудня 1941-го, за кілька діб до відкриття бойових дій, всі три човни дивізії вирушили з порту Самах (китайський острів Хайнань) до визначених їм районів у Південнокитайському морі, де разом з кораблями інших підрозділів мали сформувати патрульну лінію поблизу півострова Малакка (на останній планувалось висадити десант в той же день, коли ударне авіаносне з’єднання атакує Перл-Гарбор). Під час цього походу човни 18-ї дивізії не досягли якихось успіхів та 20 грудня прибули до бухти  Камрань (центральна частина узбережжя В’єтнаму).

В наступні три місяці кораблі дивізії здійснили ще по два похода. В січні 1942-го вони безрезультатно діяли між Сінгапуром, Суматрою та Явою, а у лютому мали вести бойові дії у Індійському океані на південь від Яви. Два човна прибули у цей район і один з них зміг потопити два вантажні судна. I-55 також встиг пройти протокою Ломбок (яку обрало японське командування для виходу субмарин до Індійського океану в обхід Яви зі сходу), проте одразу був відкликаний до Яванського моря, щоб зайняти сектор підводного човна з іншої дивізії, який розстріляв усі свої торпеди. У підсумку I-55 також зміг збільшити рахунок 18-ї дивізії на два цивільні судна.

10 березня 1942-го 4-та ескадра підводних човнів була розформована. 18-ту дивізію підпорядкували військово-морському округу Куре, куди вона здійснила перехід у другій половині місяця.

Можливо відзначити, що у Куре на протязі війни діяла учбова ескадра підводних човнів. З огляду на вік кораблів 18-ї дивізії, вони після повернення із Південно-Східної Азії в подальшому використовувались саме для обслуговування навчального процесу. При цьому 20 травня човни отримали нові найменування I-153, І-154 та І-155 (так само вчинили щодо всіх субмарин KD типів, щоб звільнити нумерацію для нових крейсерських субмарин).

31 січня 1944-го 18-ту дивізію розформували. При цьому І-153 передали як корпус школі підплаву в Отаке, а два більш нові кораблі розмістили на відстій без екіпажу біля причалу в Куре. Існують дані, що щонайменше І-155 після цього рахувалась в 19-й дивізії підводних човнів.[1][2][3]

Примітки

  1. Imperial Submarines. www.combinedfleet.com. Процитовано 11 вересня 2021.
  2. Imperial Submarines. www.combinedfleet.com. Процитовано 11 вересня 2021.
  3. Imperial Submarines. www.combinedfleet.com. Процитовано 11 вересня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.