Adblock Plus

Adblock Plus (ABP) відкрите програмне забезпечення[6][7] кросплатформенне розширення браузера для фільтрації контенту, зокрема блокування реклами. Розробником Adblock Plus є німецька компанія Eyeo GmbH. Розширення було випущено для браузерів Mozilla Firefox (включаючи Firefox для мобільних), Google Chrome, Internet Explorer, Microsoft Edge, Opera, Safari, Яндекс.Браузер та Android.

Adblock Plus
Меню налаштування Adblock Plus
Тип Розширення браузера
Офіційні:
Розширення для Mozilla
Розширення для Chrome Chrome
Розширення для Safari
Розширення для Microsoft Edge
Розширення для Opera
Розробники Eyeo GmbH[1][2][3]
Поточний:
Владімір Палант (Wladimir Palant)
Попередні:
Генрік Аастед Сьоренсен (Henrik Aasted Sørensen), Майкл Макдональд (Michael McDonald)
Перший випуск 23 жовтня 2005[4]
Стабільний випуск 3.8 / 12 лютого 2020 (2020-02-12)
Версії 3.11.4 (18 листопада 2021)[5]
Платформа Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari, Microsoft Edge, Maxthon і Kinza browserd
Операційна система Кросплатформенне програмне забезпечення
Мова програмування JavaScript, XUL, CSS
Доступні мови Багатомовний
Стан розробки Активний
Ліцензія GPLv3
Онлайн-документація adblockplus.org/documentation
Вебсайт adblockplus.org

 Adblock Plus у Вікісховищі

У 2011 році AdBlock Plus та Eyeo викликали значну суперечку з боку своїх користувачів, коли вони запровадили програму «Прийнятна реклама»[8], щоб «дозволити певну ненав'язливу рекламу» (наприклад, Google Ads) за замовчуванням у налаштуваннях розширення. Незважаючи на те, що участь у білих списках для невеликих вебсайтів є безкоштовною, великі рекламні компанії зобов'язані оплачувати можливість включення їх оголошень в білий список (як повідомляється, «еквівалентну 30 відсоткам додаткових доходів від реклами, які вони могли б отримати від розблокування»)[9]. Білий список оголошень, включених за допомогою цієї програми, був ввімкненим за замовчуванням для користувачів AdBlock Plus.

За даними офіційного сайту Mozilla Firefox станом на лютий 2020 року, він має біля 9 мільйонів активних користувачів та є самим популярния розширенням для браузера Firefox[10].

У вересні 2015 року розробники ABP випустили свій браузер Adblock Browser[11] для ОС Android та iOS, який використовує ту ж технологію блокування реклами, що й розширення.

Принцип роботи

Adblock Plus блокує HTTP-запити відповідно до адреси джерела і може блокувати різні типи елементів сторінки, наприклад, зображення, iframes, скрипти, об'єкти Flash та Java і так далі. Він також використовує правила приховування — таблиці стилів, щоб приховати елементи, такі як текстові оголошення на сторінці, по мірі їх завантаження, замість їх блокування; і правила блокування спливаючих вікон[12].

Історія та статистика

Майкл Макдональд створив Adblock Plus 0.5, що поліпшило оригінальний AdBlock шляхом включення в себе наступних можливостей:

  • білі списки;
  • підтримка блокування фонових зображень;
  • підписка на фільтри з фіксованою адресою і автоматичні оновлення;
  • можливість приховати HTML елементи;
  • можливість приховати рекламу для кожного сайту, а не тільки глобально;
  • виправлення витоків пам'яті;
  • поліпшення в інтерфейсі.

У 2006 році автор припинив розробку та передав проект молдовському[13] програмісту Владіміру Паланту, який випустив Adblock Plus 0.6 з переписаним кодом в січні 2006 року.

Конфлікт розробників NoScript і AdBlock Plus

1 травня 2009 Владімір Палант повідомив про те, що інше популярне розширення NoScript модифікує налаштування його продукту, додаючи в білий список AdBlock Plus (ABP) кілька рекламних сайтів, які є спонсорами авторів NoScript[14].

За словами розробника NoScript, Джорджіо Маоні (Georgio Maone), причиною, яка штовхнула його на модифікацію чужого продукту, було «занадто агресивне» блокування вищезгаданої реклами[15].

Цей інцидент викликав вкрай негативну реакцію користувачів і змусив автора NoScript скасувати цю модифікацію в наступній версії.

Нагороди

  • Журнал «PC World» оцінив Adblock Plus як один з 100 найкращих продуктів 2007 року (95 місце)[16].
  • У березні 2010 року на виставці CeBIT був відзначений як найкраще Open Source розширення для Firefox[17].

Підписки

Користувачі можуть додавати зовнішні набори фільтрів. Adblock Plus включає можливість використання однієї або декількох підписок на зовнішній фільтр, які автоматично оновлюються. Filterset.G несумісний із цією системою (а Adblock Plus спеціально рекомендує не використовувати Filterset.G також з інших причин), але можна додавати інші набори фільтрів.

Підписка для Adblock Plus являє собою текстовий список готових правил фільтрації з обов'язковим зазначенням мінімальної версії Adblock Plus, яка потрібна для правильної роботи правил підписки. Підписки створюються окремо від Adblock Plus багатьма авторами. Список відомих підписок Adblock Plus зберігається на офіційному вебсайті Adblock Plus[18]. Всі або багато підписок встановлювати не рекомендується, оскільки це позначається як на швидкодії, так і на кількості помилкових спрацьовувань (як правило, кожна підписка призначена, в першу чергу, для сайтів на певній мові).

EasyList[19] був найпопулярнішим списком фільтрів Adblock Plus станом на серпень 2011 року, з понад 12 мільйонами підписників[20]. Створений Ріком Петнелем (Rick Petnel)[21], він офіційно був рекомендований програмою Adblock Plus, а на його основі були створені списки фільтрів для інших мов. Петнел помер у 2009 році[22][23], після чого Палант поставив користувача з нікнеймом «Ares2» новим відповідальним за список[24]. Підписки на списки фільтрів EasyList та EasyPrivacy встановлюються за замовчуванням у розширенні uBlock Origin, але не в самому Adblock Plus. Обидва ці списки фільтрів також використовуються Google Chrome з 15 лютого 2018 року на сайтах, які не відповідають стандартам кращих оголошень[25].

У травні 2013 року колишній другий за популярністю список фільтрів Adblock Plus, список Fanboy's, був об'єднаний з EasyList[26].

Для україномовних сайтів рекомендується підписка RU AdList з українською та російською локалізацією (під час інсталяції Adblock Plus пропонується її встановити). Підписка постійно оновлюється та є доповненням до підписки EasyList. На сайті RU AdList можна підписатись також на додаткові підписки: для блокування статистичних лічильників в інтернеті, зайвих елементів сайтів, для часткового блокування порнографії.

Доповнення

Автором Adblock Plus та іншими розробниками розширень створені доповнення, які розширюють можливості Adblock Plus:

  • Element Hiding Helper (автор — Владімір Палант) — доповнення, значно спрощує складання правил приховання[12] (не блокування) для Adblock Plus. Використання цих правил можливо без Element Hiding Helper.
  • AdChange For AdblockPlus — експериментальне доповнення (автор — Тібо Матьє), яке замінює видалену Adblock Plus рекламу зображеннями з локального диску або інтернет-альбомів користувача.

Див. також

Примітки

  1. Palant, Wladimir. Introducing Eyeo GmbH, the company behind Adblock Plus (англ.). Adblockplus.org. Процитовано 28 лютого 2020.
  2. Hern, Alex. Adblock Plus: the tiny plugin threatening the internet's business model (англ.). Theguardian.com. Процитовано 28 лютого 2020.
  3. Sartoros, Alkimos; Dernbach, Christoph. Adblock Plus: Erpresser-Vorwürfe gegen umstrittenen Werbeblocker (German) (нім.). Spiegel.de. Процитовано 28 лютого 2020.
  4. Palant, Wladimir. Adblock Plus and (a little) more: Adblock - the evolution. adblockplus.org (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  5. https://blog.adblockplus.org/releases/adblock-plus-3114-for-chrome-firefox-microsoft-edge-and-opera
  6. Adblock Plus. Adblock Plus : About (англ.). Adblock Plus. Процитовано 28 лютого 2020.
  7. Adblock Plus. Adblock Plus : Source Code (англ.). Adblock Plus. Процитовано 28 лютого 2020.
  8. Reach new audiences with Acceptable Ads. acceptableads.com (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  9. Jones, Rhett (15 вересня 2017). Chrome Will Soon Block Autoplay Videos With Sound—Here's Why You Should Be Worried. Gizmodo (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  10. Adblock Plus :: Панель статистики :: Додатки для Firefox. addons.mozilla.org. Процитовано 28 лютого 2020.
  11. Загрузить Adblock Plus. adblockplus.org (рос.). Процитовано 28 лютого 2020.
  12. Создание фильтров для Adblock Plus. adblockplus.org (рос.). Процитовано 28 лютого 2020.
  13. The Ad Blocking Kingpin Reshaping the Web as He Prefers It. www.technologyreview.com (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  14. Adblock Plus and (a little) more: Attention NoScript users. adblockplus.org (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  15. Dear Adblock Plus and NoScript Users, Dear Mozilla Community. hackademix.net (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  16. The 100 Best Products of 2007 — PCWorld
  17. CeBIT 2010: Linux New Media Awards Announced
  18. Known Adblock Plus subscriptions (англ.). adblockplus.org. Процитовано 28 лютого 2020.
  19. The Official EasyList Website. easylist.to (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  20. EasyList Statistics: August 2011. EasyList (англ.). September 1, 2011. Процитовано 28 лютого 2020./
  21. Whoriskey, Peter (25 червня 2008). One Man, One Long List, No More Web Ads. The Washington Post (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  22. Richard J. Petnel Obituary: View Richard Petnel's Obituary by Albany Times Union (англ.). Legacy.com. Процитовано 28 лютого 2020.
  23. Adblock Plus and (a little) more: Sad news (англ.). Adblockplus.org. Процитовано 28 лютого 2020.
  24. Adblock Plus and (a little) more: What is going on with EasyList (англ.). Adblockplus.org. Процитовано 28 лютого 2020.
  25. Aleksandersen, Daniel. Here's how Google Chrome's new ad blocker works. Ctrl blog (англ.). Процитовано 28 лютого 2020.
  26. EasyList merges with Fanboy's List (англ.). EasyList. 17 травня 2013. Процитовано 28 лютого 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.