Amoeba proteus

Аме́ба проте́й (лат. Amoeba proteus), амеба звичайна — один з видів роду амеба. Поширена у прісних водоймах всесвітньо.

?
Амеба протей

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Амебозої (Amoebozoa)
Підтип: Lobosa
Клас: Лобозні (Tubulinea)
Підклас: Sarcodina
Ряд: Tubulinida
Родина: Amoebidae
Рід: Амеба (Amoeba)
Вид: Amoeba proteus
Amoeba proteus
Посилання
Вікісховище: Amoeba proteus
EOL: 491144

Опис

Відносно велика амеба розміром 0,2 — 0,5 мм. Клітина ззовні вкрита тільки плазмолемою. Цитоплазма чітко розділяється на дві зони ектоплазу (щільна) та ендоплазму (рідка, зерниста).

Рух

Тіло амеби утворює виступи псевдоподії (псевдоніжки, лобоподії) — це вирости цитоплазми. Випускаючи псевдоподії у певному напрямку, амеба протей пересувається зі швидкістю близько 0,2 мм за хвилину.

Живлення

Живлення амеби відбувається шляхом ендоцитозу. При зіткненні амеби з їжею псевдоподії «огортають» здобич, яка опиняється в пухирці травній вакуолі. У цій тимчасовій органелі, яка рухається разом із цитоплазмою, їжа перетравлюється. Унаслідок травлення утворюються невеликі органічні молекули, які надходять до цитоплазми клітини, долаючи мембрану вакуолі. Неперетравлені рештки видаляються з клітини шляхом екзоцитозу, і травна вакуоля зникає.

Осморегуляція

В клітині періодично утвоюється пульсуюча скоротлива вакуоля. Вона виводить назовні надлишки води та продукти метаболізму. Основні функцї: регуляція осматичного тиску. Бере участь у процесі дихання, видільна функція.

Розмноження

Мітотичниий поділ.

Звичайний поділ клітин

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.