Azat Kirim

Azat Kirim (крим. «Вільний Крим») — газета, яка виходила кримськотатарською мовою в період окупації Криму нацистською Німеччиною.

Azat Kirim
Мова Кримськотатарська мова
Політична належність Німеччина
Видавець Q9348909?

Засновано 11 січня 1942
Головний редактор Мемет Севдіяр
Припинення публікацій 28 березня 1944
Головний офіс Сімферополь

Майже одразу після окупації Криму нацистська влада почала видавати місцеві газети. Російською мовою виходила газета «Голос Крыма», кримськотатарською — «Azat Kirim». Влітку 1943 р. тираж газети досягав 15 тисяч екземплярів.

Перший номер газети вийшов 11 січня 1942 року. У державному архіві Автономної республіки Крим зберігся комплект номерів газети з останнім номером, що датується 28 березня 1944 р. Спочатку газета видавалася як орган Сімферопольської міської управи, а з 30 січня 1942 р. видавалася як друкований орган Сімферопольського мусульманського комітету. У перших номерах газети в. о. головного редактора був Ізет-Нафе Нурієв, а з 30 січня 1942 р. головним редактором став Мустафа Куртієв (видатний діяч національного руху 1917—1918 рр.), з 25 травня 1943 р. Абдула Куркчі (літературний псевдонім — А. Зені), з 7 грудня 1943 р. — Мемет Муедінов (Севдіяр) (літературний псевдонім Решат Мемет). Велику увагу газета приділяла історії та культурі кримських татар. Але вона була пронімецькою, публікувала промови та портрети Гітлера та Геббельса. Вміщувала також інформацію про нацистське керівництво та життя у Німеччині. Публікували карикатури на Сталіна, Молотова, Рузвельта, Черчиля. Траплялась також антисемітська пропаганда.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.