Crataegus mollis

Crataegus mollisвид квіткових рослин із родини трояндових (Rosaceae).

Crataegus mollis
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Трояндові (Rosaceae)
Триба: Maleae
Підтриба: Malinae
Рід: Глід (Crataegus)
Section: Crataegus sect. Coccineae
Серія: Crataegus ser. Molles
Вид:
C. mollis
Біноміальна назва
Crataegus mollis
(Torr. & A.Gray) Scheele, 1848

Біоморфологічна характеристика

Це дерево чи кущ 40–100 дм заввишки. Складні шипи на стовбурах часті в деяких популяціях. Нові гілочки пухнасті молодими, потім ± голі, 1-річні гілочки жовтувато-коричневі, старші блідо-сірі; колючки на гілочках відсутні або часті, ± прямі чи ± вигнуті, 2-річні чорнувато-коричневі, з віком сіріють, зазвичай ± міцні, 3–6 см. Листки: ніжки листків 40–50% від довжини пластини; листові пластини від ± еліптичних до ± яйцеподібних чи майже округлих, 4–8(12) см, основа від зрізаної до клиноподібної, часточок 0 або 2–6 на кожному боці, верхівки часток від гострих до тупих, краї сильно пилчасті, нижня поверхня запушена молодою, густо-запушена на жилках, верхня поверхня густо запушена молодою й густо запушена чи гола зрілою. Суцвіття 5–15-квіткові. Квітки 20–25 мм у діаметрі; гіпантій густо запушений; чашолистки вузько-трикутні, 6 мм; пелюстки білі, іноді рожеві при пізньому цвітінні; тичинок (10 або)20; пиляки кремові чи кольору слонової кістки. Яблука яскраво-червоні, іноді оранжево-червоні або темно-червоні, рідше жовті, майже кулясті, 8–14 мм у діаметрі, ± запушені[1].

Ареал

Зростає у східній і центральній частинах США (Алабама, Арканзас, Коннектикут, Джорджія, Айова, Іллінойс, Індіана, Канзас, Кентуккі, Луїзіана, Массачусетс, Меріленд, Мен, Мічиган, Міннесота, Міссурі, Міссісіпі, Північна Дакота, Небраска, Нью-Гемпшир, Нью-Йорк, Огайо, Оклахома, Південна Дакота, Теннессі, Техас, Вірджинія, Вермонт, Вісконсин, Західна Вірджинія), і в південно-східній частині Канади[1][2].

Використання

Плоди вживають сирими чи приготованими, наприклад у желе, варення. М'якуш дещо кислий, сухий і борошнистий. З гілочок можна приготувати напій, схожий на чай[3].

Хоча конкретних згадок про цей вид не було помічено, плоди та квіти багатьох видів глоду добре відомі в трав'яній народній медицині як тонізувальний засіб для серця, і сучасні дослідження підтвердили це використання. Зазвичай його використовують у вигляді чаю чи настоянки[3].

Деревина важка, надзвичайно тверда, міцна і дрібнозерниста. Там, де зустрічається деревина достатнього діаметру, вона цінується для використання в токарній справі і традиційно використовується для таких цілей, як виготовлення ручок для інструментів, киянок та інших дрібних предметів. Рослина витримує обрізку і її можна використовувати як живопліт[3].

Галерея

Примітки

  1. Crataegus mollis. Flora of North America. efloras.org. Процитовано 09.12.2021. (англ.)
  2. Crataegus mollis. Catalogue of Life. Процитовано 09.12.2021. (англ.)
  3. Crataegus mollis. Useful Temperate Plants. Процитовано 09.11.2021. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.