Dazed and confused

Dazed and Confused — пісня, написана американським автором і співаком Джеком Холмсом, пізніше перероблена Джиммі Пейджем і виконана британськими рок-групами The Yardbirds і Led Zeppelin.

«Dazed and Confused»
Пісня Led Zeppelin
з альбому «Led Zeppelin»
Випущено 1967
Жанр блюз-рок
психоделічний рок[1][2]
Мова англійська
Лейбл Atlantic Records
Продюсер Пейдж, Джиммі
Композитор Jake Holmesd

Набула широкої популярності саме як пісня Led Zeppelin — четверта композиція на першому альбомі цієї групи (де автором пісні був вказаний тільки Джиммі Пейдж без будь-якої згадки Холмса).[3]

Історія створення

Вперше виконана в дебютному альбомі Джека Холмса «The Above Ground Sound» of Jake Holmes в червні 1967 року.[4]

Джиммі Пейдж, в бутність свою гітаристом The Yardbirds, в 1967–1968 роки неодноразово виконував оброблену версію цієї композиції, використовуючи для гри на гітарі скрипковий смичок. Тоді ж вокаліст The Yardbirds Кіт Релф частково переробив слова пісні. Група виконувала пісню на концертах (включивши її в альбом Live Yardbirds), а також у студії Бі-бі-сі в березні 1968 року. В жоден студійний альбом The Yardbirds вона не ввійшла.[5]

Сформувавши Led Zeppelin, Пейдж допрацював пісню ще трохи, і в жовтні 1968 року вона була записана на першому альбомі групи. Характерними рисами композиції, окрім гри смичком на електрогітарі, є також відомий басовий риф (на бас-гітарі Джон Пол Джонс), потужна гра на ударних і швидка середня секція, де Пейдж теж грає гітарне соло.

Концертні виконання Led Zeppelin

Led Zeppelin грали цю композицію з 1969 по 1975 рік, причому за шість років її виконання активно змінювалося.

  • Північноамериканські гастролі взимку 1968–1969 років. Тривалість композиції від 7 до 12 хвилин, смичкова частина знаходить більш знайомий фрагмент, що включає тональності 2-1-5-6, і на своєму кінець, коли Пейдж використовує педаль дісторшна, переходить у швидку частина не з ходу, а з паузою у дві- три секунди . Швидка частина декілька довше, ніж на альбомі. 26 січня о кінці смичкової частини був зіграний фрагмент пісні The Yardbirds «Shapes Of Things». 1 лютого в Нью-Йорку композиція була зіграна як частина How Many More Times.
  • Британо- скандинавські гастролі в березні 1969 року. Композиція коротше (25 березня тривалість композиції була 7 хвилин, ніколи більше Dazed And Confused виконувалася такою короткою), 6-10 хвилин. До 17 березня в смичкової частини додається фрагмент (після 2-1-5-6 фрагмента), де Пейдж плазом вдаряє смичком по струнах гітари. На версії 17 березня після 4 куплета йде характерна для майбутніх років імпровізація в 5 тональності. Крім того, Пейдж вперше грає головний низхідний ріфф композиції на терцію вище (зазвичай його першу половину), ніж оригінал.
  • Північноамериканські гастролі навесні 1969 року. Нові гастролі виносять композицію на новий виток еволюції. Перед пасажем, повертаємося до репризі основної теми, доданий фрагмент «Марс» з сюїти «Планети» Густава Хольста. 27 квітня смичкова частина вже грається без акомпанементу, хоча на концертах 27 (де наприкінці смичкової частини був зіграний фрагмент композиції Роя Орбісона «Move On Down The Line») і 30 травня акомпанемент в ній ще присутній . На деяких концертах у вступі до композиції присутні удари гонгів (Джон Бонем). І знову композиція стає довшим, до 14 хвилин.
  • Британські гастролі в червні 1969 року. Довжина в загальному не збільшується, але формується класичний варіант смичкової частини: вищезгадані тональності 2-1-5-6, удари смичка плазом по струнах, невеликий імпровізаційний фрагмент . Споконвічна перекличка вокалу Роберта Планта і гітари Пейджа ще неприхована, але вже починає розмиватися. Імпровізаційна частину після 4 куплета вже досить довга.
  • Північноамериканські гастролі влітку 1969 року. Довжина композиції доведена до 15-17 хвилин, в смичкової частини один з первинних фрагментів робиться навмисно голосніше, а у швидкій частині теж відбуваються великі зміни. З класичної переклички Планта і Пейджа, якою вона була на альбомі, виростає бугі-імпровізація, за якою слід ще одна характерна перекличка Планта і Пейджа (якій майже немає на концерті 6 липня у Ньюпорті, але яка вже неприхована 31 серпня в Техасі) та імпровізація в 6 , 3 і зниженою 3 тональностях. По суті, ця версія композиції дожила до весни 1970 року.
  • Північноамериканські гастролі в серпні-вересні 1970 року. Тривалість композиції близько 15-17 хвилин, Пейдж грає головний низхідний ріфф на терцію вище набагато частіше ніж раніше, і починає збільшуватися простір між 3 куплетом і смичкової частиною. У тексті вперше з'являється характерна для майбутніх версій строчка " everybody's been talking lord, I swear they've been talkin trash ". Імпровізація після 4 куплета ще довшим, а фінальна нота вже значно затягнута.
  • 1971 рік. Тривалість композиції збільшується до 20 хвилин, головним чином, за рахунок подовження фрагмента між третім куплетом і смичкової частиною, а до кінця року в швидку частина додається фрагмент Theme From Shaft, фанкової імпровізації. Також в композицію впроваджений гітарний риф з комозіціі Foxy Lady Джимі Хендрікса, який виконує роль пасажу між швидкою і більш повільної частинами інструментальних імпровізацій . У смичкової частини традиційний фрагмент переклички гітари Пейджа та вокалу Планта йде вже не поперемінно, а синхронно.
  • 1972 рік. Тривалість композиції доходить до 22-26 хвилин. Частковий між 3 куплетом і смичкової частиною виділений вже в абсолютно самостійну тему. Фанкові експерименти 1971 з швидкою частиною призвели до введення в неї фрагмента композиції The Crunge . До жовтня стає помітним те, що з різних фрагментів швидкої частини починають прибирати акомпанемент Джонса і Бонема . Поки це відноситься до перекличці Пейджа і Планта. Наприкінці грудня перед смичкової частиною додається фрагмент пісні «San Francisco» Скота МакКензі.
  • 1973 рік. Композиція досягає довжини в 30 хвилин. Вже не завжди є акомпанемент Джонса і Бонема наприкінці швидкої частини, перед самим 4 куплетом . Частковий The Crunge прибраний зі структури композиції. У самому кінці фінальної імпровізації є поки невелике соло на ударних.
  • У 1975 році Пейдж зламав палець на лівій руці, і Dazed And Confused на один місяць була виключена з концертного репертуару Led Zeppelin. Композиція гралася в злегка спрощеному вигляді: частина Foxy Lady була прибрана, хоча і була зіграна на двох останніх концертах північноамериканського туру в лос- анжелеському "Форумі ". У другій частині того ж туру фрагмент пісні San Francisco замінюється на Woodstock Джоні Мітчелл, а також на Spanish Harlem Бена І. Кінга і Old Man групи Love в тих же останніх концертах туру . На останньому з них 27 березня 1975 виконання тривало 44 хвилини, що є тимчасовим рекордом для Led Zeppelin. Останній раз Dazed And Confused була виповнилося 25 травня 1975 року в лондонському залі «Earl's Court» (існує неофіційний відеозапис цього концерту).

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.