Draba micropetala

Draba micropetala — вид трав'янистих рослин родини капустяні (Brassicaceae), який має циркумарктичне поширення у Північній Америці та Азії й архіпелазі Шпіцберген. Етимологія: грец. μικρός — «малий», лат. petalum — «пелюстка»[1]. Вид легко розпізнається за густими розетками з листям коротким, широким, закруглено тупим, в основному вкритім дуже грубими волосками; за пелюстками дуже маленькими й брудного блідо-жовтого забарвлення; й плодами довгастими, сірувато-зеленими й волохатими.

Draba micropetala
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Капустоцвіті (Brassicales)
Родина: Капустяні (Brassicaceae)
Рід: Крупка (Draba)
Вид:
D. micropetala
Біноміальна назва
Draba micropetala
Синоніми

Draba oblongata subsp. minuta V.V. Petrovsky
Draba oblongata auct.
Draba adamsii auct.

Таксономічні примітки

Draba micropetala і D. pauciflora мають кілька спільних рис: пелюстки дуже малі, вузькі, блідо-жовті або червонувато-жовтого кольору; плоди волохаті; розетки з широким листям з округленням до вершини, листові волоски незвично грубі. Draba micropetala і D. pauciflora послідовно відрізняються кількома ознаками: у D. micropetala листя з переважанням хрестоподібних волосків (особливо на вершині), листові вершини закруглені, плоди овально-довгасті, борозенчаті й сірувато-зелені; у D. pauciflora листя з переважанням простих і розгалужених волосків, листові верхівки тупі, оберненояйцеподібні й грушоподібні, рідко запушені й оливково-зелені.

Опис

Це багаторічні поодинокі трав'янисті рослини. Базальний каудекс рідко вкритий залишками листя, поодиночний або розгалужений, утворюючи задиночні або кілька розеток, формуючи невеликі купини. Кожна розетка потенційно з одним квітковим стеблом без листя. Квіткові стебла прямостійні, дуже короткі на початку цвітіння, до 3 см, але подовжуючись під час і після цвітіння до 7–14 см у тундрі, але залишаються чахлими в полярній пустелі, помірно запушені. Листки чергові, до 10 × 5 мм (рідко більше), цільні, оберненояйцевиді або довгасті, вершини закруглені, сірувато-зелені, серединні жилки не опуклі. Верхня поверхня листа помірно запушена, грубими волосками; нижня поверхня листя теж запушена; краї листків з міцними простими волосками до 1.5 мм.

Суцвіття — китиці з 2–7(10) квітами, короткі спочатку й сильно подовжуються в плодовій стадії (в зонах тундри, коротші ніж у полярній пустелі). Квітконіжки ≈ 2–5 мм, з волосками. Квіти радіально симетричні з 4 вільними чашолистками й пелюстками. Чашолистки до 1.8 × 1.0 мм, еліптичні, довгасті або яйцеподібні, сірувато-зелені, часто з відтінком червоного або фіолетового кольору і з виразними білими краями. Пелюстки дуже маленькі й вузькі, блідо-жовті, 1.5–2.0 x 0.5–0.7 мм. Плоди — стручки до 8 × 3.5 мм, довгасті, закруглені у напрямку як основи, так і вершини, сірувато-зелені, рідко або густо запушені. Насіння 6–9 в кожній комірці, до 1.0 × 0.9 мм, середнього коричневого забарвлення. 2n = 38 (6x).

Відтворення

Статеве розмноження насінням; немає вегетативного розмноження. Квіти не пристосовані до запилення комахами; ймовірно, майже виключно самозапильні. Немає спеціального пристосування до поширення насіння.

Поширення

Північна Америка (Ґренландія, Північна Канада, Аляска — США), Євразія (Норвегія — Шпіцберген, північно-східна Росія).

Населяє відкритий ґрунт або пустища, луки, тундру, щебенисті ґрунти, уникає дуже вологих ділянок, субстрати з реакцією від дуже кислої до основної.

Джерела

  1. Dictionary of Botanical Epithets (англ.). www.winternet.com. Процитовано 28 квітня 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.