GR-менеджмент

GR-мéнеджмент (англ. government relations)  або відносини з владними структурами — це вибудовування та налагодження взаємовідносин з державними органами влади, зокрема з урядом, регіональними та місцевими органами влади. До цієї сфери також відносять лобіювання.

Характеристика поняття GR-менеджмент

Великі компанії серйозно взялися за формування GR-підрозділів ще наприкінці 1990-х. Але, тим не менш, GR в Україні поки залишається новою сферою, в Україні зареєстровано лише першу GR-компанію: Ukrainian Government Relations Consulting, однак офіційно спеціальності "Government Relations" в освітніх стандартах України не зареєстровано.

Спеціалізація GR-менеджера вимагає великої витримки і здатності до аналітики. У більшості випадків, як показує практика, в цю професію приходять PR-менеджери і колишні держслужбовці.

Сфера діяльності GR'щика, так само як і PR'щика, дуже обширна. GR-менеджер повинен бути в достатній мірі обізнаний про певні законодавчі акти, повинен вміти ефективно взаємодіяти з чиновниками, галузевими організаціями, своєчасно реагувати на адміністративні, політичні загрози для компанії ззовні і, головне, він повинен вміти продемонструвати держорганам значущість діяльності компанії на яку він працює.

Що може бути простіше, ніж домовитися з черговим чиновником за допомогою чергових зелених купюр? Чим вам не GR?

Однак хабар — це всього лише одноразове вирішення питань бізнесу. Якщо ви розраховуєте на довгострокові перспективи розвитку — вам треба подумати про чесну співпрацю з державними органами. Саме тут необхідний професійний GR-спеціаліст.

Сьогодні у великих компаніях дуже часто можна зустріти ведення GR політики відразу декількома фахівцями — юристом, PR-менеджером і самим генеральним директором. Директор встановлює зв'язки з держчиновниками, піарник створює сприятливий імідж організації, а юрист отримує всі необхідні дозволи, сертифікати та т.д. Можливо, це позитивно впливає на ведення GR політики з тієї точки зору, що кожен з спеціалістів виконує вою роботу більш якісно і професійно. Але, тим не менш, правильніше і оптимальніше було б зосередити всі ці функції в руках однієї людини. Взагалі, GR-менеджер обходиться компаніям досить дорого, тому багато організації воліють запрошувати таких фахівців зі сторони.

Існуючі в даний час GR-агентства пропонують далеко не весь спектр GR-послуг.

Найчастіше вони зводяться до:

— розробки необхідних документів для проведення кампаній;

ліцензування діяльності організації та її дочірніх підприємств;

— послуги з отримання документації різної категорії.

До основних методів вибудовування відносин з владними структурами можна віднести:

  • організація зустрічей з чиновниками;
  • прив'язка проектів компанії до соціально-значущих;
  • участь у політичних програмах (наприклад, надання підтримки окремим чиновникам на виборах і т. д.).

Функції, які виконує GR-менеджер

Основні функції, які повинен виконувати фахівець з GR:

  1. Формування позитивного іміджу компанії в урядових колах.
  2. Вирішення всіх виникаючих питань з державними/урядовими установами.
  3. Налагодження взаємовідносин з основними держорганами.
  4. Вирішення всіх судових питань.
  5. Вирішення питань, пов'язаних з виходом компанії на нові ринки.

Різниця між GR-менеджерами та лобістами


Характерні ознаки GR-спеціаліст Лобіст
Оплата Працює за заробітню плату і можливий річний бонус. Працює за гонорар або відсоток від угоди.
Рівень (ієрархія) взаємодії У ранзі віце-президента або заступника голови правління звітує перед особою, яка очолює компанію Взаємодіє з акціонером компанії або його довіреною особою.
Технології реалізації замовлення Аргументовано (експертно) доводить позицію компанії перед чиновником. Хабар, політичні торги і обміни, різного роду натиски.
Число клієнтів Працює на одного замовника: свого роботодавця. Працює з багатьма клієнтами, продаючи свої ресурси.
За що цінується Є професіоналом своєї справи, відстежує можливості і небезпеку з боку органів державної влади. Є довіреною особою рішення, що приймається (чиновником чи депутатом), має можливість «вирішувати питання» в необхідному органі державної влади.
З якими органами влади взаємодіє В більшій мірі — з органами законодавчої та виконавчої влади, які впливають на галузь і компанію. Працює з всіма органами державної та муніципальної влади (включаючи судову гілку влади, а також Генпрокуратуру, ЦВК, ЦБ та Рахункову палату), на які є попит з боку замовника.
Місце роботи Працює найманим менеджером. Працює на себе або як партнер. Дозволити собі лобіста може обмежене число компаній.

GR-менеджер: попит та пропозиція

GR-менеджер відповідальний за організацію взаємодії, просування і захист інтересів своєї компанії в органах державної влади і громадських організаціях. Він організовує зустрічі та переговори з представниками державних установ, бере участь в спеціалізованих виставках і конференціях, проводить семінари і презентації для представників державних органів. До компетенції менеджера по взаємодії з органами влади також входить політичний аналіз, відстеження законодавчих і політичних тенденцій і змін.

Ринковий попит на менеджерів із взаємодії з органами влади в цих містах приблизно дорівнює пропозиції.

Перевір чи підходиш ти на посаду GR-менеджер

Стати GR-менеджером непросто: навіть претенденти на початкові позиції повинні демонструвати високий рівень професійної компетентності. Кандидати на посаду менеджера по взаємодії з органами влади повинні мати вищу освіту, перевага віддається випускникам факультетів економіки, права або державного управління. Початківці GR-менеджери повинні розбиратися в галузевій специфіці компанії, механізми лобіювання її інтересів в органах державної влади та міжнародних організаціях. Претенденти на цю посаду повинні володіти ПК на рівні впевненого користувача, мати досвід ведення ділової переписки та документообігу. Від початківців GR-менеджерів також потрібне знання структур державної влади, громадських організацій і методів роботи з ними, навички аналізу ринку споживачів і конкурентів. На співбесідах при працевлаштуванні роботодавці прагнуть з'ясувати, чи володіє претендент комунікативними навичками, організаторськими здібностями і аналітичним мисленням. Конкурентною перевагою на ринку праці мають кандидати, які мають додаткову освіту в галузі зв'язків з громадськістю. На початкові позиції в сфері GR-менеджменту можуть претендувати лише претенденти, які мають досвід роботи в державних структурах, громадських організаціях або PR від 1 року.

Дослідження ринку праці показало, що найтиповішим представником GR-менеджера є освічений чоловік середніх років. Джентльмени становлять 80 % від загального числа претендентів цієї посади. Близько 50 % претендентів становлять громадяни віком 30-40 років. 95 % GR-менеджерів мають вищу освіту, 64 % менеджерів по взаємодії з органами влади володіють англійською мовою на розмовному і на вільному рівнях, 73 % з них мають водійські права категорії «В».

Статистичні дані

  1. Віковий діапазон найбільш затребуваних ринком праці GR-менеджерів 25-55 років:
  • GR-менеджер у віці до 30 років становлять близько 30 % від загального числа фахівців;
  • у віці від 30 до 40 років — близько 50 %;
  • у віці від 40 до 50 — близько 14 %.
  1. 80 % GR-менеджерів — чоловіки;
  2. 30 % GR-менеджер володіють англійською мовою на базовому рівні та на рівні, достатньому для читання спеціалізованої літератури, на розмовному і на вільному рівнях — близько 64 %;
  3. 95 % GR-менеджерів мають вищу освіту;
  4. 50 % GR-менеджерів пройшли спеціалізовані курси або мають кваліфікаційні сертифікати;
  5. 73 % GR-менеджерів мають водійські права категорії «В».

Регіони дослідження: м. Київ

Час проведення дослідження: серпень 2008 рік.

Об'єкт вивчення: пропозиції роботодавців і очікування претендентів на позицію «GR-менеджер».

Джерела

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.