In silico

In silico — це латинська фраза, яка вживається у значенні «зроблено за допомогою комп'ютера або за допомогою комп'ютерної симуляції». Фразу стали вживати за аналогією до in vivo чи in vitro, які широко використовують у біології. Латинською мовою in silico нічого не означає; це штучно створена фраза.

Історія фрази in silico

Фразу in silico вперше опублікували у 1989 році (Лос-Аламос, Нью-Мексико, Los Alamos, New Mexico, «Cellular Automata: Theory and Applications»). Педро Мірамонтес (Pedro Miramontes), математик із Національного Автономного Університету Мексики, зробив доповідь про фізико-хімічні властивості ДНК та РНК, клітинні автомати та молекулярну еволюцію. У своїй доповіді Мірамонтес уживав фразу «In silico», коли мав на увазі біологічні експерименти, які виконував за допомогою комп'ютера. Ця робота згодом переросла у кандидатську дисертацію Мірамонтеса.[1]

In silico уживали також при створенні Комісією Європейського Суспільства програм по вивченню бактеріальних геномів. Найперша публікація, де з'явилася фраза «in silico», була написана групою вчених із Франції у 1991.[2] Перший раз у книзі «in silico» з'являється у 1990 році. Написав цю книгу Ганс Б. Сайбург (англ. Hans B. Sieburg). Працю презентували на літній школі зі складних систем в інституті Санта-Фе.[3]).

In silicio чи in silico

«In silico» походить від «in silicio», бо це правильна назва латинською мовою. Означає «у кремнії, у силіціумі». Слово силіціум, silicium, уперше запропонував у 19 столітті Берцеліус. «In silico» — це досить поширена фраза. Вона навіть присутня у назві наукового журналу (Біологія «In silico», або In Silico Biology)

Уживають фразу «in silico» тільки у тих випадках, коли за допомогою комп'ютера створюють моделі процесів, що відбуваються у природі чи в лабораторних умовах. Це відноситься до усіх природничих наук. Але в інших випадках фрази «комп'ютерні розрахунки» та «in silico» не тотожні.

Див. також

Примітки

  1. Miramontes P. Un modelo de autómata celular para la evolución de los ácidos nucleicos [A cellular automaton model for the evolution of nucleic acids]. Tesis de doctorado en matemáticas. UNAM. 1992.
  2. Danchin A, Medigue C, Gascuel O, Soldano H, Henaut A. From data banks to data bases. Res Microbiol. 1991 Sep-Oct;142(7-8):913-6. PMID 1784830.
  3. Sieburg, H. B. (1990). Physiological Studies in silico. Studies in the Sciences of Complexity 12, 321—342.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.