Legio II Pompeius

Legio II Pompeius римський легіон. Назва Pompeius, тобто «Помпеянський», була неофіційною.

Legio II Pompeius
На службі 5543 до н. е.
Країна Римська імперія
Вид Сухопутні війська
Тип Легіон
Чисельність 5000—5500 осіб
Гарнізон/Штаб Далека Іспанія
Аполлонія
Війни/битви Громадянська війна 49—45 до н. е.
Командування
Визначні
командувачі
Марк Теренцій Варрон
Квінт Кассій Лонґін
Публій Сітій

Історія

Створено за наказом Ґнея Помпея Великого у 55 р. до н. е. в провінції Далека Іспанія. У 52 р. до н. е. його очолював Марк Теренцій Варрон. З початком війни між Ґаєм Юлієм Цезарем і Помпеєм зберіг вірність останньому. Більша частина легіону брала участь у битві при Ілерді, де помпеянці зазнали поразки. Після цього Варрон здався Цезарю, а частини легіону, що врятувалися, увійшли до війська цезаріанців.

У 48 р. до н. е. підпорядковано пропретору Квінту Кассію Лонґіну. Брав участь у війні з лузітанами. У 46 р. до н. е. (разом з іншими римськими загонами) очолив Публій Сітій. Легіон діяв у Мавретанії. Того ж року повернувся до Далекої Іспанії, де брав участь у заворушеннях проти Квінта Кассія Лонґіна. Після придушення заворушень легіон переміщено до Гібралтарської скелі. Проте легіон знову виступив проти пропретора, і зрештою Кассій Лонґін вимушений був залишити посаду. В подальшому легіон перейшов на бік Ґнея Помпея Маґна Молодшого.

У 45 р. до н. е. легіон брав участь у битві при Мунді, де помпеянці остаточно зазнали поразки, але легіон здебільшого зміг зберегтися. Його поповнив і включив до свого війська Ґай Юлій Цезар. Того ж року переведено до провінції Македонія в області Епір — до м. Аполлонія Іллірійська. Планувалося залучити цей легіон у майбутньому поході проти Парфії.

Після загибелі Цезаря у 44 р. до н. е. за наказом сенату переведено до Італії. В подальшому легіон підтримав Марка Антонія, внаслідок чого перейшов до Цізальпійської Галлії. У 43 р. до н. е. брав участь у битві Антонія проти республіканської армії при Галльському Форумі, де його було повністю знищено.

Джерела

  • J.R.Gonzalez, Historia del las legiones romanas, Madrid 2003.
  • H.M.D.Parker, Roman Legions, Cambridge 1958.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.