Legio VII Gemina

Legio VII Gemina (VII легіон Близнюків) — римський легіон. Інша назва Legio VII Galbiana (Гальбів легіон). Мав прізвисько Pia Felix.

Legio VII Gemina
На службі 11 січня 68 409
Країна Римська імперія
Вид Сухопутні війська
Тип Легіон
Чисельність 5000-5500 осіб, потім 2000-3000
Командування
Визначні
командувачі
Траян
Публій Корнелій Ануллін

Медіафайли на Вікісховищі

Історія

Коли Гальба вступив у боротьбу з імператором Нероном, він мав в Іспанії лише один легіон VI Victrix. Тому, бажаючи збільшити свої війська, він набрав ще один легіон, VII-й, який з цієї причини іноді називається Galbiana. День його створення відомий: 11 січня 68 року, м. Новий Карфаген (сучасне м. Картахена). Невідомо, чому він носить ім'я Gemina, за однією з версій, тому, що він був утворений об'єднанням двох уже існуючих підрозділів, за іншою — на честь Ромула та Рема (засновників Риму). У 69 році за наказом імператора Гальби відправився до провінції Паннонія, де стояв у м. Карнут. Після загибелі останнього імператор Отон наказав легіону рухатися до Італії. Проте легіон разом з іншими підрозділами Отона зазнав поразки у першій битві при Бедріакі. Після поразки не визнав імператором Вітеллія й відступив до Паннонії. Тут приєднався до військ Веспасіана. Брав участь у Другій битві при Бедріакі, де виявив велику звитягу.

У 70 році Веспасіан відправив його до провінції Тарраконська Іспанія після участі у придушенні батавського повстання. У 74 році стояв на півночі Піренейського півострова, разом з іншими легіонами — у місці, що звалося Кастра легіонів (сучасне м. Леон, Іспанія). У 80 році перебазовано до Таракони (сучасне м. Тарагона), а окремі підрозділи розташовувалися у містах східної частини провінції. З 86 до 89 року легіоном керував майбутній імператор Траян. Під час повстання Луція Антонія Сатурніна зберіг вірність імператору Доміціану та рушив на захист Італії.

У 122 році за наказом імператора Адріана вексилярії легіону відправлено на спорудження Адріанового валу у провінції Британія. У 172 році його було спрямовано до колонії Італіки. Це переміщення було викликано вторгненнями маврів, також на деякий час зайняв Тингітанську Мавританію. Коли загроза минула, він цілком повернувся у свій старий табір.

У 195 році спочатку підтримав Клодія Альбіна у боротьбі за владу з Септимієм Севером. Але у 196 році легіон перейшив на бік Севера. У 197–199 роках діяв проти прихильників Альбіна. За імператора Олександра Севера деякі частини було переведно на Рейнський кордон. У 236 році повернувся до Іспанії.

Після реформи Діоклетіана кількість легіонерів у підрозділі зменшилася до 3 тис. За імператора Костянтина Великого легіон поділено між Галлією, Мавританією, Італією та Іспанією. Відомості про частини з середини IV століття немає, окрім Піренеїв. Тут до 409 року стояв в Кастрі легіонів (тоді належав до римської області Галеції). Припинив своє існування після вторгнення на півострів племені свевів.

Джерела

  • Patrick Le Roux: L‘ armee romaine et l‘ organisation des provinces iberiques d‘ Auguste a l‘ invasion de 409. De Boccard, Paris 1982 (Publications du Centre Pierre Paris 8; Collection de la Maison des Pays Ibériques 9)
  • Le Dictionnaire des Antiquités Grecques et Romaines de Daremberg et Saglio, Tome 3, vol. 2, pp. 1047–1093


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.