Lithops amicorum

Lithops amicorum (укр. літопс дружній[1]) вид суперсукулентних багаторічних рослин, що належить до родини аїзових (Aizoaceae) або мезембріантемових (Mesembryanthemaceae).

Lithops amicorum
Lithops amicorum у культурі
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales)
Родина: Аїзові (Aizoaceae)
Рід: Літопс (Lithops)
Вид:
L. amicorum
Біноміальна назва
Lithops amicorum
D.T.Cole, 2006

Історія

Видова назва дана на честь групи з чотирьох друзів-учених (лат. amico — друг), яка знайшла колонію літопсів цього виду. Насіння цього літопса зібране Коулом 3 травня 2004 року в Намібії. Вид вперше описаний ним же у 2006 році в першому номері журналу «Cactus & Co».[2]

Біологічний опис

Нечисленний і порівняно уніфікований за зовнішніми характеристиками вид. Один з найменших видів серед літопсів (конкуренцію йому в цьому може скласти хіба що Lithops dinteri subsp. frederici). Розмір дорослих рослин не перевищує 19 × 13 мм, зазвичай, близько 15 × 10 мм. Кількість головок, зазвичай, 1–2, іноді до 4 або більше. Верхня поверхня листя переважно блакитно-біла до сіруватої з численними дрібними сіро-білими плямами. Листки напівеліптичні, злегка опуклі, непрозорі, трохи зморшкуваті, переважно неоднакового розміру, щілина між листками від 4 до 8 мм завглибки. Віконця, як правило, численні, неправильної форми непрозорі, оточені жолобками, іноді перетинаються червоними лініями або забарвлені червоними крапками. Квіти білі, дуже маленькі до середніх, рідко до 30 мм, переважно 20–25 мм в діаметрі. Насіння світло-жовто-коричневе.

Поширення

Ендемічна рослина Намібії. Зростає на південний схід від міста Аус в центрі провінції Карас у трьох колоніях, дві з них розташовані на сусідніх кварцитових хребтів в безпосередній близькості одна до однієї, третя — близько за кілометр від них. Цілком можливо, що інші колонії можуть розташовуватись на сусідніх територіях.

Екологія

Ростуть серед кварцитового гравію, переважно білого, непрозорого, деякі рожевого, жовтого відтінків; також деякі серед чорних або майже чорних долеритів і слюдяного сланцю.

Різновиди

Визнається дві форми Lithops amicorum — типова форма і сітчаста форма. Перша, безумовно, найпоширеніша в природних популяціях цього виду; другу можна вважати рідкісним фенотипом.

Споріднені й сусідні види

Визнається тісний зв'язок між Lithops amicorum і Lithops julii. Lithops amicorum зростає поруч з місцевістю, на якій росте Lithops schwantesii var. marthae.

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Cactus & Co, Vol. X, 1, pp 57-59 (2006) (англ.)

Джерела

Література

  • Jainta, Harald (2017). Wild Lithops. Klaus Hess Verlag. ISBN 978-3-933117-93-9. (англ.)
  • Hammer, Steven (2010). Lithops: Treasures of the Veld. British Cactus & Succulent Society (2nd edition). ISBN 978-0902099920. (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.