Mafia: The City of Lost Heaven
Mafia: The City of Lost Heaven (укр. «Мафія: Місто втраченого раю») — відеогра, суміш 3D-шутера від третьої особи з автосимулятором, що оповідає про пригоди члена італійської мафії у вигаданому американському місті Lost Heaven (Втрачений рай).
Mafia: The City of Lost Heaven | |
---|---|
Розробник | Illusion Softworks |
Видавець | Gathering of Developers |
Дистриб'ютор | Take-Two Interactive, Good Old Games, Humble Store[1], Steam і Discord Stored |
Жанр(и) | Шутер від першої особи, автосимулятор |
Платформа | Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox |
Ліцензія | пропрієтарна ліцензія |
Дата випуску | 29 серпня 2002 |
Режим гри | однокористувацька гра |
Вік. обмеження |
BBFC: 15 — 15 Certificate ESRB: M — Mature PEGI: 18 — PEGI 18 USK: 18 — USK 18 |
Творці | |
Режисер(и) | Даніель Вавра |
Композитор(и) | Vladimír Šimůnekd |
Технічні деталі | |
Рушій | LS3D engine |
Носій | CD (3), DVD (1) |
Mafia | |
Наступна гра | Mafia II |
Офіційний сайт(англ.) |
Гра відома відмінною атмосферою США 30-х років XX століття (Велика депресія, «сухий закон»), а також найдеталізованішим (у свій час) містом.
У травні 2020 року було анонсовано рімейк гри, реліз якого планується на 28 серпня 2020 року.
Сюжет
Структура сюжету та список мисій
- Пролог (розповідь — 1938, події — 1930)
- An Offer You Can't Refuse
- Running Man («Taxi Driver»/«Running Man» у PS2 версії)
- Molotov Party
- Ordinary Routine
- Intermezzo 1 (розповідь — 1938, події — 1932)
- Fairplay («Fairplay»/«Race Day» в PS2 версии)
- Sarah
- Better Get Used To It
- The Whore/The Priest
- Intermezzo 2 (розповідь — 1938, події — 1933)
- A Trip to the Country
- Omerta
- Visiting Rich People
- A Great Deal
- Intermezzo 3 (розповідь — 1938, події — 1935 (1938 в PS2 версії))
- Bon Appetit («Buon Appetito» в PS2 версії)
- Happy Birthday
- You Lucky Bastard
- Creme de la Creme
- Intermezzo 4 (розповідь и події — 1938)
- Election Campaign
- Just for Relaxation
- Moonlightning
- The Death of Art
- Епілог
Короткий опис
Історія гри Mafia починається в 1930 році у вигаданому американському місті Lost Heaven (укр. Втрачений Рай), що є аналогом реальних Нью-Йорку і Чикаго. Сюжет подається у вигляді розповіді від імені головного героя під час їх зустрічі з детективом у 1938 році. Гравець бере на себе роль таксиста Томаса Анджело, який несподівано для себе самого починає кар'єру в організованій злочинності, як водій на службі кримінального синдикату дона Сальєрі. Він продовжує рости в ранзі, б'ючись з кланом дона Морелло. Урешті-решт, він розчаровується в житті злочинця і зустрічається з детективом, щоб здати організацію Сальері. Анджело починає згадувати з чого все почалося…
Повний сюжет гри
Одним осіннім вечором 1930 року простий таксист Томмі випадково зустрів двох людей мафіозної сім'ї Сальері, Сема і Полі, за якими женуться члени протиборчої сім'ї Морелло. Томмі був вимушений під дулом пістолета допомогти мафіозі втекти від переслідувачів і в результаті отримав пропозицію працювати на Сальері. Проте погодився Томмі тільки після неприємної зустрічі з гангстерами Морелло, що вислідили і розбили його таксі. Поступово він втягнувся в сімейний бізнес. Почав він з того, що розбив всі машини біля бару Морелло під наглядом Полі, а незабаром Томмі врятував Полі і Сема під час невдалого збору данини Сальері за захист із заміського готелю. Томмі зрозумів, що відрізняє Сальері від Морелло: перший — бізнесмен, нападаючий тільки у відповідь на образу, а другий — «просто зухвала сволота», як охарактеризував його сам Томмі.
З часом Тому почали довіряти важливіші завдання. У 1932 році йому довелося узяти участь в перегонах замість покаліченого водія-протеже Сальері, за ніч до цього зламавши машину головного конкурента за допомогою механіка Лукаса Бертоне. В той же час він закохався в дочку бармена Луїджі, Сару, захистивши її одного разу від хуліганів, яких Томмі і Полі довелося незабаром убити. Цей «хрестовий похід» стане доленосним для нього і всієї сім'ї Сальері, оскільки один з убитих був сином важливого чиновника, друга Морелло.
Незабаром Томмі вперше задумався про правильний вибір шляху, коли йому доручили убити жінку, яка нібито передає інформацію Морелло. В результаті це завдання залишиться невиконаним, про що знатимуть лише Том і його «жертва». Тікаючи з борделя, в якому працювала зрадниця і менеджер, якого повинен був убити наш герой, він потрапить в церкву на похорони сина чиновника, де його впізнає друг покійного. В результаті почалася кривава перестрілка. У розмові зі священиком Томмі визнає, що в чомусь помилився…
Ставши гангстером, Томмі отримав не тільки певну пошану, але і гроші. Не знаючи, що з ними робити і як жити, Том і Полі починають витрачати їх на випивку і жінок. Проте Френк, консильєрі сім'ї, вирішив допомогти йому і переконав Тома повести куди-небуть Сару, яку той боїться піддавати небезпеці. Крім того, консильері попередив Томаса про небезпеку такого способу життя: «Врешті-решт, твій найкращий друг уб'є тебе».
1933 рік. В останні дні «сухого закону» Френк доручив Тому зустріти вантаж спиртного на заміській фермі. Коли Полі і Том прибули на місце, вони дізналися, що вантаж зник, і що всі хто супроводжували його убиті. В живих залишився лише важко поранений Сем. Тією ж ночі Полі вирішив знайти зрадника, а вже вранці Том дізнався, що Френк віддав поліції документи, яких досить, щоб Сальері отримав довічне ув'язнення. Тепер він повинен був виконати омерту і убити Френка. Проте дізнавшись, що консильєрі шантажувала поліція, Томмі відпустив його до Європи разом з сім'єю і забрав документи з банку. Незабаром він же пробрався на віллу міського прокурора і викрав звідти останні докази кримінального життя сім'ї Сальері. Тим часом Полі і Сем поклопоталися про свідків… Незабаром Сальері вдається взяти реванш у Морелло, діставши вантажівку з віскі Морелло, яку намагався продати Сальері убитий Морелло злодій Білл Гейтс.
«Сухий закон» був відмінений, але сім'я продовжувала заробляти гроші. Томмі одружувався на Сарі і до 1935 року у нього народилася дочка. В цей же час з нападу на Сальері починається мафіозна війна, і Томмі доводиться прибрати спочатку чиновника, що доставив стільки клопоту Сальері, потім брата Морелло, Серджіо, а потім і самого дона Морелло. Так сім'я Сальері стала сильною злочинною організацією в місті, і ніщо не могло цьому перешкодити. Тільки у 1938 році почалася політична кампанія, направлена проти мафії, але і вона була зупинена черговим вбивством.
В цей час Полі почав підозрювати, що Сальері приховує від них з Томом частину грошей і незабаром з'явилося підтвердження: після того, як Томмі вкрав з порту вантаж сигар, він дізнався, що там насправді були діаманти. Тепер у нього не було сумнівів, і вони з Полі зважилися на пограбування банку для «повернення наших втрачених заробітків». Пограбування пройшло успішно, але наступного дня Том виявив Полі мертвим в калюжі крові. Гроші зникли, але незабаром подзвонив Сем і пояснив, що Сальері дізнався про їх браваду, і наказав убити обидвох. Сем запропонував зустрітися в музеї, щоб він зміг допомогти Тому. Лише там Томмі зрозумів, що Сем зрадив його і разом з натовпом мафіозі вирішив убити його. «Врешті-решт, твій найкращий друг уб'є тебе»…
Проте, Томмі покінчив із Семом до того, як той зміг покінчити з Томом, і вирішив здатися поліції, зустрівшись з детективом Норманом і розповівши йому про всі свої справи. Колишній мафіозі дав свідчення проти Сальері — багато хто з сім'ї отримав величезні терміни у в'язниці. Сам Томмі за допомогою поліції переїхав, змінив ім'я і прізвище і став працювати водієм у великій компанії.
Через багато років до будинку вже немолодого Томмі Анджело під'їдуть два кілери. Переконавшись, що це саме Анджело, один з них із словами «Містер Сальері передає вам привіт» вистрілить з обріза, після чого Томмі залишиться лежати мертвий на скривавленій траві. В кінці розповіді Томмі підсумовує, що в житті важливо у всьому знати міру, мати тверді переконання і дотримуватися їх, адже «той, хто дуже багато хоче від життя, ризикує втратити абсолютно все», закінчивши так само, як він, Полі і Сем; проте з іншого боку, «той, хто хоче дуже мало, може взагалі нічого не отримати».
Місто
Райони
Місто Lost Heaven складається з дев'яти районів:
- Китайський квартал (China Town). Місце компактного мешкання китайців.
- Маленька Італія (Little Italy), названа так через велику кількість італійських ресторанів.
- Робочий район (Works Quarters). Місце мешкання докерів та робітників. Непрестижний район через смог, шум та гопників.
- Центральний острів (Central Island). На ньому розташовані найважливіші урядові і муніципальні будівлі: мерія, театр і т. д.
- Нью-арк (New Ark) — «спальний район» середнього класу.
- Діловий центр (Downtown). Престижний район, в якому розташовані дорогі магазини, банк і т. д.
- Хобокен (Hoboken, у вольному перекладі «бомжатник»). Через віддаленість від бізнесу і високий рівень злочинності район непрестижний.
- Оуквуд (Oakwood), район з котеджів заможних людей.
- Оук-хіл (Oak Hill), район мільйонерів.
Цікаві факти
- Назва першої місії (The offer you cannot refuse) — посилання на роман «Хрещений батько». У місті також є готель «Корлеоне».
- Назва другої місії (Running Man) — посилання на фільм «Людина, що біжить» з Арнольдом Шварценеггером у головній ролі.
- Пасажири, яких ви перевозите в другій місії (Running Man/Taxi Driver, залежно від платформи), надалі фігуруватимуть у грі. Можливо, це пов'язано з малою кількістю варіантів зовнішності персонажів в грі (наприклад, через це на вулицях можна побачити багато однакових пішоходів).
- Місія перегонів (Fairplay або Race Day, залежно від платформи) достатньо проста при грі з контроллера-керма, але важко прохідна з клавіатури. Був випущений патч, що дозволяє варіювати складність гонки в широких межах.
- Імена суперників у перегонах — артисти різних heavy-metal груп.
- Одного з чоловіків, з яким гравцеві доведеться мати справу, звуть Білл Гейтс.
- Музей змальований з Музею історії мистецтва у Відні.
- Не зважаючи на те, що дія відбувається в США, потяги змальовані з європейських.
- Світлофори розташовані не так, як в реальному житті — на дальній стороні вулиці, а не на ближній. Але це пояснюється невеликим полем зору комп'ютерного екрану: у такому положенні їх найкраще видно.
- Маяк з підказкою в «Їзді екстрим» — посилання на гру Myst.
- Машину, яка фігурує наприкінці гри, можна виграти в «Їзді екстрим». При цьому завдання, за яке вона дається, перекликається з сюжетом гри: відстежити невидимку.
- Одного з персонажів в «Їзді екстрим» звуть Speedy Gonzales (посилання на мультфільм Looney Tunes).
- Вантажівка в «Їзді екстрим», на якій не можна опускати швидкість нижче 54 км/год, — посилання на фільм «Швидкість».
- Автомобіль Flower Power в «Їзді екстрим» оформлений в стилі фургонів хіппі.
- У заставці в кінці дванадцятої місії (A Great Deal!) можна побачити Сальері п'ючим віскі. Напис на пляшці свідчить BRNO. Брно — чеське місто, в якому знаходиться штаб-квартира розробників гри, Illusion Softworks.
Див. також
Примітки
- Humble Store
Посилання
- Мафія назавжди - cайт, присвячений грі Mafia та Alive Bars моду.
- Енциклопедія серії ігор Mafia.
- Енциклопедія модов гри Mafia.
- Mafia II