PAPI

Вказівник траєкторії точного заходу (англ. precision approach path indicator (PAPI) ― система візуальної індикації, що надає супровід екіпажу з метою встановлення та дотримання коректного вертикального профілю заходу на ЗПС. Типово встановлений збоку від смуги, орієнтовно у 300 метрах від її порогу.

Вогні PAPI видно праворуч від ЗПС. Борт нижче рівня глісади.

Розробка

Концепцію системи PAPI вперше було розглянуто у 1974 р. Тоні Смітом та Девідом Джонсоном (Tony Smith/David Johnson) у Королівському авіаційному дослідному центрі (КАДЦ) у Бедфорді (Англія). Розробка технології тривала два роки. Діяльність науковців була схвалена відзнакою КАДЦ, їх було нагороджено стипендією Авіаційного товариства (Aeronautical Society), нагородою Американської Фундації з безпеки польотів (American Flight Safety Foundation) та золотою медаллю від Британської гільдії пілотів (British Guild of Air Pilots). Інженери-розробники також були задіяні у безпосередньому монтажі системи для перших випробувань. Тотожний дизайн використовується донині, в т.ч. для посадок космічних шатлів NASA[1]

Сутність

Пристрій PAPI

Співвідношення білих та червоних вогнів, що видимі в залежності від кута заходу на посадку. Вище розрахункового рівня глісади пілот бачитиме більше білих вогнів ніж червоних, при заході нижче потрібного кута ― більше червоних. Для оптимального профіля заходу співвідношення червоних та білих вогнів повинна бути однаковою.

Студентам пропонуються наступні мнемонічні правила:

  • БІЛЕ на БІЛОМУ ― перевір висоту (зависоко)
  • ЧЕРВОНЕ на БІЛОМУ ― все гаразд
  • ЧЕРВОНЕ на ЧЕРВОНОМУ ― небезпека аварії (занизько)

Cистема PAPI зазвичай розташована ліворуч від ЗПС під правильним кутом до центролінії ЗПС. Відстань між пристроями становить 9 м. Відстань найближчого до краю ЗПС ― 15 м. У певних випадках PAPI встановлюють праворуч від ЗПС, або навіть з обох сторін (не врегульовано нормами ICAO). Світлові характеристики всіх пристроїв однакові. За хорошої видимості повноцінний супровід можливий за 5 nm (8 км) удень та вночі. Саму присутність вогнів вночі видно за 20 nm (32 км).

Поклики

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 січня 2014. Процитовано 22 грудня 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.