PDF/A

PDF/A (англ. Portable Document Format / A) — стандарт ISO 19005-1:2005 (опублікований 1 жовтня 2005 р.) для довгострокового архівного зберігання електронних документів та базується на описі стандарту PDF версії 1.4 від Adobe Systems Inc. (використовувався в Adobe Acrobat 5).

PDF/A
Розширення файлу: .pdf
MIME-тип: application/pdf
Розробник: ISO
Рік випуску: 1 жовтня 2005
Стандарт(и): ISO 19005

Насправді, PDF/A є підмножиною формату PDF, з якого виключені деякі особливості, що не підходять для довгострокового архівного зберігання. Реалізовано аналогічно визначенню підмножини PDF/X для цілей друку і поліграфії.

Крім цього, стандарт визначає вимоги до програмних продуктів, які читають файли формату PDF/A. «Сумісний редактор» повинен дозволяти керування кольором, використання вбудованих шрифтів, при візуалізації документу, створення вмісту анотацій користувачами та ін.

Опис

Стандарт не визначає стратегію зберігання або цілі системи архівування. Він визначає «профіль», сукупність параметрів для електронних документів, які гарантують, що документ може бути відтворений в тому ж вигляді і через кілька років. Ключовий елемент відтворюваності полягає у вимозі, щоб документи в форматі PDF/A були на 100 % самодостатніми. Вся інформація, необхідна для того, щоб кожен раз відображати документ в незмінному вигляді, поміщена в файл. Сюди входить (не обмежуючись тільки цим) вміст документу (текст, растрові зображення і векторна графіка), шрифти і інформація про колір. Документи формату PDF/A не можуть використовувати інформацію з зовнішніх джерел (як то шрифтові програми або гіперпосилання).

Інші ключові елементи для відповідності вимогам PDF/A включають:

  • заборонений аудіо- і відеоконтент;
  • заборонено використання коду на javascript і команд на запуск виконуваних файлів;
  • всі шрифти повинні бути вбудовані, а також вони повинні бути вбудовані легально, для необмеженого універсального відображення. Це також стосується і так званих стандартних шрифтів Postscript, таких як Times або Helvetica;
  • колірні простори визначаються незалежним від пристрою способом;
  • шифрування не дозволене;
  • вимагається використання заснованих на стандартах метаданих.

Рівні відповідності і версії

Стандарт визначає два рівня відповідності для PDF-файлів:

  • PDF/A-1a — відповідність Рівню A (в Частині 1);
  • PDF/A-1b — відповідність Рівню B (в Частині 1).

PDF/A-1b ставить за мету забезпечення надійного відтворення зовнішнього вигляду документу. PDF/A-1a включає всі вимоги стандарту PDF/A-1b і додатково вимагає, щоб була включена структура документу, з метою забезпечення можливості пошуку і перепризначення (перетворення) вмісту документа.

Версія «PDF/A-2» розроблена в 2011 році. Вона заснована на описі PDF версії 1.5, 1.6, 1.7. PDF/A-2 зворотньо сумісний з PDF/A-1.

Ідентифікація

Документ формату PDF/A може бути розпізнаний за рахунок того, що його метадані розташовані в просторі імен "http://www.aiim.org/pdfa/ns/id". Проте заявляти відповідність документу стандарту PDF/A і дійсно підтримувати її — не одне й те ж саме:

  • PDF-документ може бути сумісним з PDF/A, виключаючи відсутність правильних метаданих PDF/A. Це може статися, наприклад, з документами, що були сформовані до визначення стандарту PDF/A, коли автори усвідомлювали ті особливості документу, що випливають із завдань довготривалого зберігання;
  • PDF-документ може бути визначений як PDF/A, але може містити речі, неприпустимі в PDF/A; таким чином, документи, які заявлені як PDF/A-сумісні, повинні бути протестовані на відповідність стандарту PDF/A.

Недоліки

Оскільки документ формату PDF/A повинен включати всі шрифти, які він використовує, PDF/A часто буде більшого розміру, ніж його PDF-еквівалент, який не містить вбудованих шрифтів. Це може бути небажаним при зберіганні великої кількості невеликих документів, що містять одні й ті ж самі шрифти, оскільки один і той же шрифт буде вбудований в кожен з файлів. Однак при зберіганні великої кількості невеликих документів в одному архіві, завдяки властивостям алгоритмів стиснення, різниця між використанням PDF з вбудованими шрифтами і без них — незначна.

Походження

PDF/A спочатку був новою спільною ініціативою Асоціації постачальників друкованих, видавничих і конвертуючих технологій (NPES) і Асоціації з питань управління інформацією і зображеннями (AIIM), спрямованої на розробку міжнародного стандарту, який визначає використання PDF для цілей архівації і збереження документів. Метою було забезпечити зростаючу потребу електронного архівування документів засобами, за допомогою яких гарантувалося б збереження вмісту документів протягом тривалого періоду часу і надалі забезпечувалася б можливість отримання і відображення документів з цільним і передбачуваним результатом. Потреба в такому форматі існує у зростаючій кількості міжнародних, урядових і галузевих програм, включаючи юридичні системи, бібліотеки, регульовані галузі і т. д.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.