Pax Sinica
Pax Sinica (китайський мир) — неологізм, що позначає період зростання китайського політичного й економічного впливу, починаючи з кінця XX століття (діяльність Ден Сяопіна, доктрина мирного підйому Китаю) й особливо становлення Китаю як наддержави в XXI столітті.
Історія
Зростаюче значення Китаю в міжнародних відносинах («м'яка сила») характеризується проголошенням курсу на перехід від долара до інших резервних валют (зокрема, до юаню), початком формування багатополярного світу, повсюдним зростанням інтересу до китайської мови, традицій і т. ін. Висловлюються припущення, нехай і пусті, що Pax Sinica в даний час приходить на зміну Pax Americana.
В історичному контексті за аналогією з Pax Romana та Pax Mongolica термін застосовується до тих періодів розвитку китайської цивілізації (як, наприклад, при династіях Хань і Тан), коли китайський уряд поширювало свій політичний вплив на весь китайський світ, підтримуючи його в стані відносної стабільності та миру.
Див. також
Джерела
- KIM, S.S, China's Pacific Policy: Reconciling the Irreconcilable, International Journal, 1994.
- Kueh, Y.Y. (2012). Pax Sinica: Geopolitics and Economics of China's Ascendance
- TERMINSKI, Bogumil, (2010), The Evolution of the Concept of Perpetual Peace in the History of Political-Legal Thought, Perspectivas Internacionales, vol. 10: 277—291.
- YEOH, Kok Kheng, (2009), Towards Pax Sinica?: China's rise and transformation: impacts and implications, University of Malaya.
- ZHANG, Yongjin, (2001), System, empire and state in Chinese international relations, Review of International Studies, vol. 27: 43-63.