Ransomware

Програма-вимагач, програма-шантажист (англ. ransomware -- ransom — викуп і software — програмне забезпечення) — це тип шкідливої програми, який злочинці встановлюють на Ваших комп'ютерах. Програми, які вимагають викуп, надають злочинцям можливість віддалено заблокувати Ваш комп'ютер. Після цього програма відображає спливаюче вікно з повідомленням, що Ваш комп'ютер заблокований і що Ви не зможете отримати до нього доступ, якщо не заплатите.

Типи програм-шантажистів

На даний момент існує кілька кардинально різних підходів у роботі програм-шантажистів:

  1. Шифрування файлів у системі;
  2. Блокування або перешкода роботи в системі;
  3. Блокування або перешкода роботи в Браузері.

Спосіб зараження програмами-шантажистами

Загроза захована усередині іншого файлу або програми, яка виглядає настільки безвинно, що користувач спокійно їх відкриває: вкладення в електронні листи, відео зі сторінок сумнівного походження або навіть системні оновлення від особи надійних програм, таких як Windows або Adobe Flash. Після завантаження на комп'ютер шкідлива програма активується і блокує всю операційну систему, після чого запустить попередження із загрозою і з зазначенням суми викупу, яку треба заплатити за «порятунок» всієї інформації. Ці повідомлення розрізняються залежно від типу шкідливої програми з якою Ви зіткнулися: піратський контент, порнографія, помилковий вірус. Щоб додатково налякати жертву, іноді додається IP-адрес, назви Вашого Інтернет-провайдера або навіть фотографія, перехоплена з Вашої веб-камери. При цьому комп'ютер залишається працездатним, але всі файли користувача виявляються недоступними. Інструкцію та пароль для розшифрування файлів зловмисник обіцяє прислати за гроші. До таких програм-зловмисників належать:

  • Trojan-Ransom.Win32.Cryzip
  • Trojan-Ransom.Win32.Gpcode
  • Trojan-Ransom.Win32.Rector
  • Trojan-Ransom.Win32.Xorist і т. д.

Засоби уникнення

Є декілька способів, які допоможуть захистити комп'ютер від здирників та інших шкідливих програм:

  • Регулярне оновлення компонентів операційної системи.
  • Тримати програмне забезпечення на комп'ютері в актуальному стані оновлюючи його.
  • Тримати увімкненим мережевий екран.
  • Не відкривати спам-повідомлення електронної пошти та не відвідувати підозрілі вебсайти.
  • Використовувати відомі антивіруси для захисту від шкідливих програм та оновлювати антивірусні бази.
  • Перед першим запуском нових програм перевіряти їх антивірусом.
  • Періодично виконувати резервне копіювання важливих даних.

Засоби боротьби

Для виявлення і видалення Ransomware треба запустити повне сканування системи з відповідним, до сучасних, рішенням безпеки. Такі продукти Microsoft можуть виявити і видалити цю загрозу:

  • Microsoft Security Essentials
  • Microsoft Safety Scanner
  • Windows Defender (деякі Ransomware не дозволять Вам використовувати продукти, зазначені вище, так що Вам можливо доведеться запустити комп'ютер з Windows Defender Offline диску.) Для шкідливих програм, які блокують роботу, використовують також: Лабораторію Касперського[1], Dr.Web[2], Eset[3].

Історія

Віруси-шантажисти почали заражати користувачів персональних комп'ютерів з травня 2005 року. Відомі такі екземпляри: TROJ.RANSOM.A, Archiveus, Krotten, Cryzip, MayArchive. Найбільш відомий вірус Gpcode і його варіанти Gpcode.a, Gpcode.aс, Gpcode.ag, Gpcode.ak. Останній примітний тим, що використовує для шифрування файлів алгоритм RSA з 1024-бітовим ключем. У березні 2013 фахівцями компанії Доктор-Веб виявлений шифрувальний ArchiveLock, що атакував користувачів Іспанії та Франції, який для виконання шкідливих дій щодо шифрування файлів використовує легальний архіватор WinRAR[4], а потім після шифрування безповоротно видаляє оригінальні файли та утиліти Sysinternals SDelete[5].

Раптова активізація застосування Ransomware сталася на початку 2016 року: згідно з повідомленнями ФБР жертви атак у США в першому кварталі виплатили нападникам 209 млн доларів порівняно з 25 млн за весь 2015 рік [6].

Див. також

Примітки

  1. http://sms.kaspersky.ru/ Сервіс розблокування «Лабораторії Касперського»
  2. https://www.drweb.com/xperf/unlocker/ Архівовано 27 травня 2014 у Wayback Machine. Сервіс розблокування Dr.Web
  3. http://www.esetnod32.ru/support/winlock/ Архівовано 17 травня 2014 у Wayback Machine. Сервіс розблокування Eset
  4. http://www.anti-malware.ru/news/2013-03-15/11370 Шкідливість полягає у шифруванні файлів на комп'ютерах жертв за допомогою WinRAR
  5. Андрій Васильков. Табун інохідців: десять самих оригінальних і популярних троянів сучасності(рус.).http://www.computerra.ru/60550/top-10-trojan-horses/ Комп'ютера. computerra.ru (21 березня 2013). Перевірено 17 травня 2014
  6. Hennigan, W.J.; Bennett, Brian (April 8, 2016). Criminal hackers now target hospitals, police stations and schools. Los Angeles Times. Процитовано 30 червня 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.