TerraPower

ТерраПавер (англ. TerraPower) американська компанія, що займається розробкою перспективного ядерного реактора на біжучій хвилі (TWR)[2]. На відміну від легководних реакторів (водо-водяних (PWR), киплячих (BWR)), що працюють по всьому світові й використовують як паливо збагачений уран з періодом дозаправки в кілька років, реактор на біжучій хвилі зможе працювати на збідненому урані без дозаправлення протягом 40-60 років.

ТерраПавер
TerraPower
Тип бізнес і підприємство
Форма власності Delaware corporationd
Галузь ядерна енергетика
Засновано 2008
Засновник(и) Білл Гейтс і Nathan Myhrvoldd[1]
Штаб-квартира  США
Беллв'ю, штат Вашингтон
Ключові особи Лі Макентайр
Продукція реактор на біжучій хвилі
terrapower.com
 TerraPower у Вікісховищі

Історія

Компанія утворилася 2008 року шляхом відокремлення від Intellectual Ventures. Наприкінці 2009 року Білл Гейтс відвідав японські заводи Toshiba, в результаті цього візиту було підписано угоду про нерозголошення з використання технологій міні-реактора Toshiba 4S в розробках TerraPower[3].

Станом на 2015 рік жодного державного контракту з Урядом США не підписано, бо американські регулятори ринку відклали будівництво на десять років, обґрунтовуючи власне рішення потребою більш розширеної документації для процесу сертифікації[4]. Компанія знаходиться в пошуках країни, що погодиться на розміщення експериментальної установки.

TerraPower, планує побудувати прототип реактора з виробничою потужністю в кілька сотень МВт до 2020 року[5].

Компанія ставить перед собою наступні цілі:

  • технологічне поліпшення стану ядерної енергетики з використанням сучасних технологій і обчислювальних можливостей обробки даних;
  • оцінка впливу нових концепцій на весь паливний цикл.

Власники

Одним з основних інвесторів TerraPower виступав Білл Гейтс[6]. Інші значні інвестори Charles River Ventures і Khosla Ventures, вони інвестували 35 млн американських доларів в компанію 2010 року. У грудні 2011 року міноритарний пакет акцій TerraPower був придбаний індійською компанією Reliance Industries, а її власник Мукеш Амбані увійшов до складу ради директорів TerraPower[2]. Компанія частково фінансується Лос-Аламоською національною лабораторією[7].

Команда

Команда TerraPower включає в себе близько 50 експертів, серед яких вчені та інженери з Ліверморської національної лабораторії, Fast Flux Test Facility, Microsoft, різних університетів, а також менеджери з досвідом роботи в Міністерстві енергетики США, компаніях Siemens A. G., Areva NP, на проекті ІТЕР[8]. Головний виконавчий директор — Лі Макінтайр.

Технологія

Зусилля TerraPower спрямовані на створення нового типу реактора, який відрізняється високим коефіцієнтом використання палива, та не вимагає переробки відпрацьованого ядерного палива, може працювати на збідненому урані[9]. Реактор дозволить використовувати зазвичай непридатний в енергетиці уран-238 і перетворювати його на плутоній-239 в рамках замкнутого паливного циклу, минаючи дорогу і жорстко контрольовану процедуру збагачення. Безперервна експлуатація таких реакторів не потребує дозаправлення і може тривати від 40 до 60 років. Захований під землею реактор може пропрацювати приблизно 100 років[4]. Реактор перебуває у фазі теоретичних досліджень і комп'ютерного моделювання з емпіричними доказами здійсненості такого проекту.

У жовтні 2015 року компанія почала досліджувати реактор на розплавах солей (MSR) як альтернативну технологію[10].

Вплив на навколишнє середовище

Новий тип реактора може зменшити запаси радіоактивних відходів, що їх тільки в США накопичилось 700 тис. тон[11][12]. Лише 8 тон таких відходів здатні забезпечувати електроенергією 2,5 млн домогосподарств протягом року[12]. Завдяки використанню цієї технології й використанню збідненого урану, що знаходиться в розсіяному стані в гідросфері планети, атомна енергетика здатна забезпечувати 10 млрд осіб електроенергією (на середньому рівні споживання в США на початку XXI століття) протягом мільйонів років[13].

Див. також

Примітки

  1. https://www.geekwire.com/2019/nuclear-venture-backed-bill-gates-teams-coal-based-carbon-fiber-project/
  2. (англ.) RIL buys stake in US's Terra Power. — moneycontrol.com, 22 грудня 2011 року.
  3. (англ.) Bill Gates, Toshiba in early talks on nuclear reactor. Sydney Morning Herald, 23 березня 2010 року.
  4. (англ.) Gurth, Robert. A Window Into the Nuclear Future. The Wall Street Journal, 27 лютого 2011.
  5. (англ.) Gregory T. Huang Bill Gates's Nuclear Miracle? John Gilleland Says TerraPower Needs Discipline, Not Divine Intervention. Xconomy, 23 березня 2010 року.
  6. (англ.) Bill Gates. Innovating to zero! TED, 2010.
  7. (англ.) Delacruz, Vanessa (August 2012). Fiscal Year 2012 Institutional Commitments Midyear Progress Report. — Energy Citation Database: 1–37.
  8. (англ.) The TerraPower Team — біографії співробітників компанії на офіційному сайті.
  9. (англ.) Mattew L. Wald TR10: Traveling-Wave Reactor. Technology Review, 24 лютого 2009 року.
  10. (англ.) Richard Martin. TerraPower Quietly Explores New Nuclear Reactor Strategy. Technology Review, 21 жовтня 2015 року.
  11. (англ.) Michal, Rick; Michael Blake (April 2010). The nuclear news interview. John Gilleland. On the traveling-wave reactor. — Internationale Zeitschrift für Kernenergie 41 (25): 249—252.
  12. (англ.) Depleted Uranium as Fuel Cuts Path to Less Waste. — Intellectual Ventures Management, LLC.
  13. (англ.) Ellis, T.; R. Petroski (2010). Traveling-wave reactors: A truly sustainable and full-scale resource for global energy needs. — American Nuclear Society 42 (44): 546—558.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.