Viber

Viber (укр. Вайбер) VoIP-додаток для дзвінків і обміну повідомленнями. Застосунок підв'язується до номера мобільного телефона, але не використовує мобільну мережу. Для здійснення дзвінків і обміну повідомленнями програма потребує інтернет-з'єднання. У месенджері можна створювати чат-боти та спільноти та здійснювати платежі.

Rakuten Viber
Тип бізнес
клієнт миттєвого обміну повідомленнями
Софтфон
IP-телефонd і VoIP softwared
Розробник Viber Media, Inc.
Перший випуск 2 грудня 2010
Стабільний випуск 11.8.1.1 (5 листопада 2019)
Операційна система Windows Phone, Windows, Linux, macOS, iOS, watchOS, iPadOS, Chrome OS, Android, BlackBerry OS, Series 40 (Asha), Symbian, Bada
Мова програмування Java, C, Python, C++ і Objective C
Доступні мови 28 мов
Українська присутня
Стан розробки активний
Ліцензія Пропрієтарне ПЗ
Вебсайт viber.com

Месенджер працює на гаджетах з операційними системами iOS та Android. Додаток також доступний для ПК на базі macOS, Windows, Linux та Ubuntu[1].

2018 року мережа звітувала про 1 млрд користувачів у 190 країнах. В Україні цей застосунок встановили 97 %[2] власників смартфонів. Права на Viber належать японській компанії Rakuten, Inc.

Реєстрація

Для рееєстрації потрібно ввести номер телефону й пройти авторизацію. Акаунт прив'язується лише до номеру телефону. Додаток надсилає одноразовий код у SMS.

Історія

Автором ідеї є американсько-ізраїльский розробник Тальмон Марко. Він хотів створити[3] зручний спосіб для спілкування зі своєю дівчиною. Тальмон жив у Нью-Йорку, а його наречена — у Гонконзі, спілкувалися телефоном коштувало дорого. Разом з Марко над додатком працював ізраїльский розробник російського походження Ігор Магазіннік.

У грудні 2010 року Viber випустили для широкого загалу. На той момент додаток був доступний лише для користувачів iOS. Через пів року вийшла лімітована версія програми для Android. Встановити її могли тільки 50 тис. користувачів цієї операційної системи. У 2012 році Viber запрацював для усіх гаджетів на базі BlackBerry, Bada і Windows Phone. Через рік програму адаптували для ПК. У той самий час з'явилася платна функція Viber Out. Вона створена для дзвінків на мобільні, до яких не під'єднаний додаток Viber та стаціонарні номери.

Офіс технічної розробки програми і підтримки її користувачів знаходиться в Мінську та Бересті. Компанія є резидентом Білоруського парку високих технологій.

У 2014 році японська компанія Rakuten, Inc. викупила права на Viber. Сума угоди склала 900 млн дол[3].

У 2015 році додаток став доступним для розумних годинників iOS та Android.

У 2018 році аудиторія застосунку перевищила 1 млрд користувачів у 190 країнах світу. Як свідчить статистика[4], абоненти додатку за 1 хвилину надсилали близько 3 млн повідомлень і 300 тис. стікерів, завантажували 1,5 млн зображень і здійснювали 140 тис. дзвінків.

У 2019 році Rakuten Viber відкрив офіційне представництво в Україні. Його першим співробітником став Євген Боднар — менеджер із розвитку бізнесу та створення партнерської екосистеми.

Мови

Viber доступний 28-ма мовами[5]: англійською, арабською, в'єтнамською, грецькою, данською, івритом, індонезійською, іспанською, каталонською, традиційною і спрощеною китайською, корейською, малайською, нідерландською, німецькою, норвезькою, польською, португальською, російською, тагальською, тайською, турецькою, угорською, українською, фінською, французькою, гінді, чеською, шведською, японською.

Компанія

Власник месенджера Viber — компанія Viber Media з головним офісом в Люксембурзі[6]. До покупки месенджера пункти розробки містились в Білорусі (в Мінську[7] і Бресті) та Ізраїлі[8]. Де знаходиться розробка після зміни власника у 2014 році, невідомо. Компанію заснували ізраїльтяни Тальмон Марко та Ігор Магазіннік[9]. До лютого 2014 найбільшими акціонерами Viber Media були ізраїльські сім'ї Шабтай (55,2 % акцій) і Марко (11,4 %), а також американська компанія IRS West (12,5 %). З лютого 2014-го 100 % акцій компанії належить компанії Rakuten японського мільярдера Хіросі Мікітані[10].

Додаткова інформація

На початок серпня 2013 року сервіс мав 200 млн користувачів у 193 країнах світу, в тому числі 300 тис. в Лівані і кілька мільйонів в Єгипті[11]. У лютому 2014 року новими власниками було оголошено, що в додатках Viber на мобільних телефонах, планшетах і комп'ютерах зареєстровано 280 млн користувачів, з яких 100 млн спілкуються за допомогою месенджера хоча б раз на місяць[12].

Уряди Єгипту та Лівану вважають, що через «ізраїльське коріння» програми, нею користуються для підтримки «сіоністських шпигунів». Єгипетські військові задля безпеки заборонили будь-яке використання програми військовослужбовцями та їх сім'ями, а основний провайдер 3G в Лівані заблокував viber-трафік у своїй мережі[13]. Тим часом, численні арабські сайти пропонують користувачам поради, як обійти ці перепони.

Пізніше, на початку 2016 року, марокканські оператори також блокували Viber разом із WhatsApp та Skype[14]. Згодом вони відкрили доступ до даних сервісів[15].

На Symbian Viber дозволяє лише обмінюватись текстовими повідомленнями, функції голосових викликів немає. 

Один з допоміжних сервісів Viber Support був зламаний в липні 2013 групою, яка назвалася Syrian Electronic Army[16].

Спам

Viber майже не має захисту від спаму. Завдяки популярності, таке поєднання привертало велику увагу спамерів і створювало проблеми для спілкування. Для того, щоб додати людину до спам-розсилок, досить було знати її номер телефону, тому в мережі щодня розсилалися мільйони рекламних повідомлень.

Розробники час від часу випускали оновлення програми, але питання рекламних розсилок до початку 2016 року стояло дуже гостро[17]. Описувались безліч методів захисту[18] від розсилок, але остаточно питання так і не могло бути вирішено. Так, навіть заблокований абонент міг додати користувача до групи і надсилати до неї повідомлення, які він побачить. Якщо абонент виходив з групи, його можна було додавати до неї повторно.

Приблизно з початку 2016 року Viber допрацював захист від розсилок: відтепер повідомлення від анонімного користувача (тобто такого, чий номер не записано в телефонній книзі) доставляється отримувачу, але перед відображенням він побачить запитання з підтвердженням, чи показувати це повідомлення, чи заблокувати користувача. Проблему зі спамом в групах на квітень 2016-го досі не було вирішено.

Viber в Україні

Станом на 2020 рік Viber є одним з найпопулярніших мобільних додатків і месенджером № 1 в Україні. 97 % українських власників смартфонів завантажили Viber на свої пристрої. Про це повідомляє[19] дослідницьке агентство «InMind». Охоплення аудиторії у віковому сегменті 25—34 роки складає 99 %[20].

Згідно з опитуванням Офісу освітнього омбудсмена в Україні, у період пандемії 2020 року Viber став найкращим інструментом для дистанційного навчання. Як показало дослідження, 50 % викладачів та освітніх закладів використовували месенджери для проведення дистанційного навчання. 94 %[21] з них надали перевагу Viber.

У травні 2020 року цей показник зріс на 28 %[19] у порівнянні з січнем того ж року.

Вітчизняні підприємства здебільшого використовують Viber як інструмент для реклами, сервісної підтримки і комунікацій з клієнтами. Серед місцевих партнерів Viber такі компанії, як: «ПриватБанк», «ПУМБ», «Нова Пошта», «Rozetka», «Kasta», «Nestlé», «Pepsi», «Світоч» та інші.

Безпека

За замовчуванням Viber використовує наскрізне шифрування.[джерело?] Цю функцію не потрібно активувати вручну. Таким чином, процеси додатку (дзвінки, обмін повідомленнями та мультимедіа) захищені та лишаються конфіденційними. Коли користувач надсилає повідомлення з одного телефону на інший, половина ключів шифрування знаходиться в першому телефоні, а інша половина у другому. На сервері Viber ключі не зберігаються.

«У нас немає ключів, і ні у кого немає, тому що це неможливо, — пояснює Джамел Агауа, СEO Viber в інтерв'ю з „НВ Бізнес“. — Коли ми доставляємо повідомлення, ми видаляємо його. Значить, не тільки я, але ніхто не може бачити зміст ваших повідомлень. Навіть якщо хтось зламає наш сервер, він нічого не зможе знайти. Всі доставлені повідомлення будуть видалені. Всі недоставлені повідомлення зашифровані і не читаються».

Через систему наскрізного шифрування повідомлення користувача не відображаються у додатку, якщо він був видалений і встановлений знову. Зберегти повідомлення можна, синхронізувавши їх із хмарним сховищем. Для цього потрібно оновити додаток до останньої версії. Активувати резервне копіювання можна тільки зі смартфона. Обрати потрібну хмару треба у налаштуваннях. Необхідно клацнути на «Обліковий запис» — «Резервне копіювання».

Viber передає дані через хмарні сервери Amazon.

Viber немає відсутність вебверсії. Завдяки цьому дані користувачів захищені від третіх осіб.

Крім того, застосунок має додаткові опції захисту (приховані повідомлення, секретні чати тощо).

Захист дітей

З 2018 року застосунок посилює безпеку малолітніх користувачів. Мінімальний дозволений вік для роботи з Viber становить 13 років. Для абонентів віком 13-16 років додаток використовує найвищий рівень безпеки. Фотографії та інші дані абонентів цієї категорії не відображаються у спільнотах. Цей рівень захисту активується після того, як абонент вказує свій вік у додатку.

Дзвінки

Viber — один з перших додатків, який став безкоштовною альтернативою мобільного зв'язку. З самого початку застосунок розроблявся як платформа для здійснення безкоштовних аудіо- та відеодзвінків. Ці функції стали доступними у 2010 році. Для забезпечення з'єднання програма використовує мобільний інтернет або Wi-Fi.

Спільноти

У 2016 році створено публічні акаунти, які є аналогом новин, на які можна підписуватися в додатку. У 2018 році публічні акаунти було перейменовано на спільноти і відтоді вони мають вигляд чату.

Повідомлення

2010 року разом із дзвінками стала доступною опція обміну повідомленнями. У чатах додатку користувачі можуть обмінюватися не лише текстами. Застосунок дозволяє надсилати фото, відео, GIF, стікери та документи. Користувачі можуть створювати власні GIF і наліпки. Для брендів також доступна ця функція, але на комерційних умовах.

Viber Out

2013 року з'явилася функція Viber Out, що дозволяє дзвонити на стаціонарні та мобільні номери, що не мають Viber-акаунта.

Відеоповідомлення

2016 року створено обмін відеоповідомленнями. Щоб записати таке повідомлення, потрібно затиснути кнопку «Надіслати»[22]

Приховані чати

2017 року з'явилися «Приховані чати»: абонент може обмежити доступ до чату за допомогою PIN-коду. Щоб закодувати повідомлення, потрібно обрати діалог і клацнути на опцію «Приховати». Діалог зникає зі списку. Щоб знайти його, потрібно написати у пошуку ім'я співрозмовника та ввести PIN-код.

Прихований статус

У 2018 році месенджер впровадив ще одну функцію захисту для абонентів. Відтоді користувачі Viber можуть не відображати інформацію власний мережевий статус та перегляд повідомлень. Для цього потрібно зайти у «Параметри» — «Конфіденційність». У параметрах «Переглянуто» та «В мережі» перемкніть кнопку «ВКЛ».

Бізнес-чати

У 2018 році Viber створив окрему папку для бізнес-чатів. Це — система розсилання комерційних новин і повідомлень. Опція дозволяє відправляти повідомлення користувачам, які дали на це згоду.

Чат-боти

2016 року стали працювати чат-боти, які у більшості випадків використовуються для інформування, замовлень та оплати. Цю функцію почали використовувати бізнес-структури як замінник власного додатка. У 2016-му році стали поширюватися чат-боти.

Українські підприємства також використовують цю опцію. Серед них «ПриватБанк», «ПУМБ», «Укрзалізниця», «Synevo» та багато інших.

Відеоповідомлення

2016 запущено функцію обміну короткими відео повідомленнями.

Повідомлення, що зникають

2020 року запущено повідомлення, що зникають за таймером.

Місцевий номер

У 2019 році компанія запустила опцію «Viber Local Number». Вона дозволяє використовувати локальний номер за кордоном. За допомогою цієї функції можна забронювати номер телефону місцевого оператора мобільного зв'язку. З обраного номера дзвінки та повідомлення переадресовуються на Viber.

Мої нотатки

На початку 2020-го року у додатку з'явилася функція "Мої нотатки. Ця опція виглядає, як окремий чат у Viber, доступний тільки автору дописів. У нотатках можна залишати як текстові записи, так і фото/відео. Опція доступна на мобільних пристроях і ПК. Інформація синхронізується.[23]

Групові аудіо/відеодзвінки

У 2019 році додаток відкрив функцію групових аудіодзвінків для груп до 5 абонентів, згодом — до 2020 року запущено групові відеодзвінки для груп до 20 користувачів. 2021 року відкрито функцію групових відеодзвінків для 40 учасників.[24]

Chatbot payments

Наприкінці 2020 року в Україні стала доступною функція «Chatbot payments». Вона дозволяє здійснювати швидкі оплати товарів і послуг, у тому числі комунальних. Грошові перекази проходять через Google Pay та інші електронні гаманці[25].

Див. також

Примітки

 1. Viber Support. help.viber.com (рос.). Процитовано 3 серпня 2021.
 2. Власник месенджера Viber відкриє центр досліджень у Києві. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 3 серпня 2021.
 3. Talmon Marco – The Co-Founder of Instant Messaging Software Application 'Viber'. Your Tech Story (амер.). 17 травня 2019. Процитовано 19 серпня 2021.
 4. Viber в Україні та у світі: 20 фактів про популярний месенджер • Marketer. Marketer (укр.). 12 лютого 2019. Процитовано 19 серпня 2021.
 5. Knowledgebase: Viber languages > Supported languages
 6. Viber — DMCA Policy
 7. Viber — Minsk
 8. Top 10 iPhone Apps from Israel
 9. The Skype Killers of Belarus Архівовано 2013-09-02 у Wayback Machine., Brett Forrest // BusinessWeek, August 23, 2012: «Talmon Marco and Igor Magazinik co-founded Viber just under two years ago.»
 10. Yasu, Mariko; Mukai, Anna. Rakuten Drops on $900 Million Deal to Buy Viber Message App. Bloomberg.com. Процитовано 10 квітня 2016.
 11. Власти Египта опасаются израильской аппликации для мобильников. Архів оригіналу за 6 квітня 2013. Процитовано 4 квітня 2013.
 12. Одна з найбільших компаній Японії купує Viber за 900 млн дол.. economics.unian.ua. Процитовано 10 квітня 2016.
 13. Garside, Juliette (30 серпня 2013). Viber founder: 'People should be concerned about privacy'. The Guardian (en-GB). ISSN 0261-3077. Процитовано 10 квітня 2016.
 14. al-Ashraf, Hassan. Moroccan phone companies block Skype, WhatsApp and Viber calls. alaraby (англ.). Процитовано 10 квітня 2016.
 15. You Can Make Skype Calls in Morocco Again (англ.). Процитовано 4 листопада 2016.
 16. Viber support page hacked by Syrian Electronic Army, most user info remains safe
 17. Am I receiving spam?. Viber. Процитовано 10 квітня 2016.
 18. Как бороться со спамом в Viber. Tokar.ua (ru-RU). Процитовано 10 квітня 2016.
 19. Кулеш, Сергей КулешСергей. InMind: Самый популярный мессенджер в Украине - Viber (им пользуются 99% опрошенных в возрасте 25-34 лет), далее идут Facebook Messenger, Telegram, WhatsApp и Skype - ITC.ua. itc.ua (ru-RU). Процитовано 9 серпня 2021.
 20. ITC.ua. itc.ua (ru-RU). Процитовано 9 серпня 2021.
 21. Viber став найпопулярнішим додатком для обміну повідомленнями для організації дистанційного навчання в Україні. sostav.ua. Процитовано 9 серпня 2021.
 22. В Viber з'явились відеоповідомлення. Tokar.ua. 15 січня 2017. Процитовано 7 грудня 2021.
 23. "Мої нотатки": Viber запустив нову функцію. Рубрика. 5 лютого 2020. Процитовано 20 грудня 2021.
 24. Viber Support. help.viber.com (англ.). Процитовано 17 січня 2022.
 25. Viber оголосив про запуск в Україні функції платежів через чат-боти. Економічна правда (укр.). Процитовано 21 жовтня 2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.