Telegram

Telegram багатоплатформовий клауд-месенджер з функціями VoIP для смартфонів, планшетів та ПК, який дозволяє обмінюватися текстовими, голосовими та відеоповідомленнями, наліпками та фотографіями, файлами багатьох форматів. Також має функції відео- і аудіодзвінків, організації відеконференцій у групах і каналах. Клієнтські програми Telegram доступні для Android, iOS, Windows Phone, Windows, macOS і GNU / Linux[1] . Кількість щомісячних активних користувачів сервісу станом на січень 2021 року становить близько 500 млн осіб[2] . У серпні 2017 року у своєму Telegram-каналі Павло Дуров заявив, що кількість користувачів месенджера щодня збільшується більш ніж на 600 тисяч[3][4].

Telegram
Знімок екрану месенджера для Android
Тип Месенджер
Автор(и) Микола Дуров і Дуров Павло Валерійович
Розробник Telegram FZ-LLC
Перший випуск 14.08.2013
Репозиторій github.com/telegramdesktop/tdesktop
Платформа Смартфони, Планшети, ПК, WEB(браузер)
Операційна система Android, iOS, watchOS, iPadOS, MacOS, Windows, Linux
GNU фреймворк Qt
Мова програмування C++ і Java
Доступні мови англійська, арабська, білоруська, голландська, індонезійська, іспанська, італійська, каталонська, китайська, корейська, малайська, німецька, перська, португальська, російська, турецька, угорська, українська, французька
Українська Присутня
Стан розробки Активний
Ліцензія GNU GPLv2 чи GPLv3 (клієнти), пропрієтарна (сервер)
Вебсайт telegram.org

 Telegram у Вікісховищі

Заснований 2013 року російськими братами Миколою і Павлом Дуровими.

Проєкт фінансує Павло Дуров[5][6] в обсязі близько 13 млн доларів США щорічно[7] .

Окрім обміну повідомленнями в діалогах і групах, в месенджері можна зберігати необмежену кількість файлів, вести канали (мікроблоги), створювати й використовувати ботів.

Реєстрація

Обліковий запис користувача прив'язується до номера мобільного телефону: щоб авторизуватися, потрібно ввести код авторизації з СМС. Такі коди мають обмежені терміни придатності. Таким чином, користувач позбавляється необхідності запам'ятовувати чи зберігати десь свій пароль.

Також є можливість увімкнути двофакторну автентифікацію. Тоді для входу додатково знадобиться пароль, заданий користувачем у налаштуваннях. Деякі можливості, такі як Telegram Passport, вимагають увімкненої двофакторної автентифікації.

Історія створення

Проєкт створено Павлом Дуровим, співзасновником соцмережі ВКонтакті. В інтерв'ю Нью-Йорк таймс він розповів:

«Я задумався про своє майбутнє в Росії, коли до моїх дверей прийшли спецпризначенці» [8]

Павло Дуров сказав, що початкова ідея застосунку прийшла до нього ще 2011 року, коли до його дверей приходили спецзагони Коли вони пішли, Дуров відразу ж написав своєму братові Миколі. Тоді ж він і усвідомив, що у нього немає безпечного способу комунікації з братом.

Сервіс побудований на технології шифрування листування MTProto, розробленій братом Павла Миколою. Сам Telegram спочатку був експериментом компанії Digital Fortress (належить Павлові) з метою тестування MTProto на великих навантаженнях.

14 серпня 2013 року поданий перший клієнт Telegram для пристроїв на платформі iOS.

22 серпня 2013 року один з учасників конкурсу Durov's Android Challenge написав і виклав у відкритий доступ перший застосунок для операційної системи Android, сумісний з Telegram (використовує той самий протокол MTProto).

У жовтні у проєкті відкрився вебсайт і була представлена ​​офіційна версія Telegram під Android з відкритим вихідним кодом GPL2. У Telegram з'явилась функція самознищення повідомлень. Попередня версія застосунку доступна під назвою «Unofficial Telegram S».

7 листопада 2013 року з'явилися сторонні клієнти сервісу для Windows і OS X з обмеженим функціоналом. Також був розроблений концепт вебверсії клієнта.

У січні 2014 року з'явився неофіційний вебклієнт із назвою Webogram від колишнього розробника ВКонтакті Ігоря Жукова.

21 липня 2014 року в App Store з'явився застосунок Telegram HD для iPhone та iPad, який завантажила компанія Telegram Messenger LLP.

Новий застосунок отримав спеціальну версію для iPad і поліпшену підтримку відео і фотографій високої роздільної здатності, було додано можливість пересилки анімованих зображень у форматі GIF.

15 жовтня 2014 року в Telegram була додана підтримка псевдонімів, а також запущений вебклієнт на основі Webogram, що став офіційним. Псевдонім дає змогу користувачеві зв'язуватися з ним без використання його номера телефону.

2 січня 2015 року в Telegram була додана підтримка наліпок.

У липні 2015-го сервіс було заблоковано в Китаї.

У лютому 2016 року Павло Дуров заявив, що месенджером користуються вже понад 100 мільйонів людей, при цьому сервіс доставляє близько 15 мільярдів повідомлень щодня. Ще у вересні 2015 року Telegram передавав 12 мільярдів послань за добу.

У квітні 2016 року стало відомо, що в травні 2015 року Google розглядав можливість купівлі месенджера за більш ніж 1 млрд доларів США.

У травні 2016 з'явилася можливість редагування відправлених повідомлень. Внести зміни можливо протягом двох діб з моменту відправлення. У цьому випадку в повідомленні з'явиться спеціальна мітка.

22 листопада 2016 року розробниками був запущений проєкт Telegraph — блог-платформа, безкоштовний видавничий інструмент, який дозволяє створювати публікації, огляди, вставляти фотографії і всі види embedded-коду. Це гібрид блог-платформи, месенджера і платишера подібного Medium, з концепцією анонімних іміджбордів. Проєкт Павла Дурова.

У вересні 2017-го колишній працівник ВКонтакті й Telegram Антон Розенберг розповів, що розробка месенджера ведеться в основному в Санкт-Петербурзі, в тій самій будівлі на Невському проспекті, де розташований офіс російської соцмережі ВКонтакті, сам Дуров заперечив ці дані, назвавши Антона «психічно хворим».

26 липня 2018 року на платформі був запущений Telegram Passport. Цей сервіс зберігання персональних даних, таких як фотографії паспортів, квитанцій, комунальних рахунків, у захищеному наскрізним шифруванням хмарному сховищі Telegram. Користувачеві досить один раз завантажити свої документи, а потім ділитися ними з сервісами, які вимагають авторизації. За словами компанії, сервери не мають доступу до цих даних.

26 липня 2020 року в офіційних клієнтах для Android та iOS і Telegram Desktop з'явилася підтримка відеодзвінків. Оновлення були пристосовані до 7-річчя виходу першого Telegram-клієнта. Раніше функція була доступною в тестовому режимі користувачам iOS.[9]

30 липня 2020 року в клієнтах Telegram з'явився інтерфейс коментування публікацій у каналах.

У грудні 2020 року Павло Дуров заявив про плани з запровадження платних функцій з 2021-го. За планами, вони стосуватимуться лише бізнес-користувачів, що вимагають великого навантаження на сервери[10].

Багатомовність

Інтерфейс офіційних клієнтів

Від 10 жовтня 2017 року мобільний застосунок Telegram підтримує українську мову.[11] У січні 2018 року українська мова з'явилась у Telegram Desktop і Telegram для macOS.[12] Раніше встановити її можна було лише зі спеціального файлу локалізації.

Переклади, що відсутні в офіційному списку, можна встановити вручну за допомогою файлу локалізації або посилання.

Офіційний сайт

У квітні 2020 року збільшилася кількість мов, якими виходять публікації в офіційному блозі Telegram.[13] Зокрема, з'явилася українська мова.

Технологія

Для месенджера був створений протокол MTProto, що передбачає використання декількох протоколів шифрування. Під час авторизації і аутентифікації використовуються алгоритми RSA-2048, DH-2048 для шифрування,[14] під час передачі повідомлень протоколу в мережу вони шифруються AES з ключем, відомим клієнту і серверу. Також застосовуються криптографічні хеш-алгоритми SHA-1 і MD5.

Безпека від перехоплення повідомлень, що пересилаються з боку сервера Telegram, забезпечується лише в режимі «секретних» чатів (Secret Chats), доступному з 8 жовтня 2013 року. Цей режим реалізує шифрування, при якому відправник і одержувач мають спільний лише для них ключ (end-to-end шифрування), із застосуванням алгоритму AES-256 у режимі IGE (англ. Infinite Garble Extension) для повідомлень, що пересилаються.[14] На відміну від звичайного режиму, повідомлення в секретних чатах не розшифровуються сервером, історія листування зберігається лише на тих двох пристроях, на яких був створений чат.

Можливості

Обмін файлами

Підтримується обмін фотографіями, відеозаписами та файлами будь-якого типу. Для фотографій доступна функція пошуку в інтернеті. Розмір файлів обмежений 2 Гб. Програма використовує систему докачування файлів після обриву зв'язку.[15]

Групові чати

Є можливість організовувати мультичати до 200 учасників, починаючи з 14 березня 2016 — супергрупи до 5000 учасників.[16] Станом на 17 червня 2018 року підтримуються чати до 100 тисяч учасників.[17]

Коментарі

30 вересня 2020 року вийшло оновлення офіційних клієнтів Telegram, де було змінено інтерфейс обговорення в каналах.[18] Він нагадує систему коментування публікацій у блозі. У каналах, прив'язаних до групи, під кожною публікацією є кнопка для зображення гілки відповідей на її автоматичну копію в цій групі — коментарів до публікації.

Дзвінки

У березні 2017 року в офіційних мобільних клієнтах Telegram з'явилася підтримка голосових викликів.[19] Спочатку можливість зателефонувати була доступною користувачам із Західної Європи. Вона з'являлася і в тих, хто отримав виклик. Пізніше ця можливість стала доступною всім охочим. Зокрема, у квітні 2017 року можливість здійснювати виклики отримали користувачі з Білорусі, Росії та України.[20] У травні 2017 року підтримка викликів з'явилася в офіційних десктопних клієнтах.[21]

Виклики захищені шифруванням. Якість голосового виклику автоматично налаштовується залежно від якості зв'язку користувача. Так, під час користування мобільним інтернетом стиснення буде дещо вищим, ніж при з'єднанні через Wi-Fi.

У 2020 році було додано відеодзвінки. Відеодзвінки, як і голосові дзвінки, підтримують peer-to-peer.

Боти

У Telegram працює платформа чатботів. Боти можуть виконувати різноманітні завдання, такі як пошук в інтернеті чи держреєстрах, покупки, платежі, розваги, модерація груп тощо.[22][23] У спілкуванні беруть участь користувач Telegram та комп'ютерна програма від стороннього розробника.

Користувач може взаємодіяти з ботом за допомогою елементів інтерфейсу месенджера: надсилання повідомлень, натискання на команди та кнопки, використання інлайн-режиму. Telegram надає три способи взаємодії користувача з ботом: приватний чат (класичний спосіб), група й так званий інлайн-режим:

 • Найпоширеніший спосіб — приватний чат. Здебільшого бот не може ініціювати діалог із користувачем.
 • Деякі боти можуть бути учасниками груп. Наприклад, у групах бот може підтримувати розмову, модерувати повідомлення або бути ведучим гри.
 • Інлайн-режим нагадує інтерфейс пошукової системи. Користувач уводить у поле для введення повідомлень запит, що починається з короткого імені бота. Далі користувач може вибрати й надіслати один з результатів.

Деякі боти можуть бути учасниками каналів. У каналах ботів застосовують здебільшого для запланованого розміщення повідомлень. З такими ботами користувач взаємодіє через приватний чат або вебінтерфейс.

Бот взаємодіє з користувачами за допомогою Bot API. Керування ботами на платформі доступне в боті BotFather. Зокрема, там можна створити бота та переглянути чи змінити присвоєний йому токен API.

У вересні 2015 Дуров заявив про плани щодо монетизації й розміщення реклами в ботах.[24]

У листопаді 2020 року було презентовано можливість роботи Bot API на власному сервері.[25]

Наліпки й маски

Telegram дає змогу надсилати статичні наліпки[26], а з 6 липня 2019 року — анімовані.[27] Користування будь-якими наліпками безкоштовне. Колекція наліпок користувача початково містить один набір — «Великі уми». Для зручності кожна наліпка має один або кілька емодзі, які відповідають емоціям, що їх вона передає.[26]

З травня 2015 року будь-який користувач може безкоштовно створити свій пакунок статичних наліпок: для цього потрібно розпочати діалог з офіційним ботом @Stickers і дотримуватися вказівок.[28] З 6 липня 2019 року аналогічна можливість є для анімованих наліпок.[27]

Пакунки наліпок можна знайти в численних каналах і на вебсайтах, присвячених Telegram. Офіційні наліпки можна знайти, увівши в полі введення повідомлення або пошуку наліпок відповідний емодзі. Актуальні офіційні наліпки з'являються в розділі «Популярні наліпки».[29]

Є два види наліпок у Telegram — статичні й анімовані. Статичні мають формат PNG, анімовані — TGS. Пакунок може містити наліпки лише одного виду.

Окремим підвидом статичних наліпок є маски, призначені для використання у вбудованому фоторедакторі. Замість емодзі, маска прив'язана до частини тіла, для якої призначена, і на основі цього Telegram спробує розташувати маску на ній при вставленні на фотографію.[30]

Емодзі

В офіційних клієнтах емодзі, які підтримує клієнт, поза вибором показуються у стилі Apple, незалежно від платформи. У Telegram Desktop користувачеві на вибір запропоновано чотири стилі показу емодзі: Mac (стиль Apple), Android, Twemoji, JoyPixels. Персоналізація емодзі доступна також у Telegram X для Android та Unigram.

Telegram для Android та iOS і Telegram Desktop у повідомленнях, які містять лише один емодзі, показують збільшений, іноді анімований варіант цього емодзі. Деякі анімовані емодзі мають ефект, що відтворюється при натисканні на емодзі. Якщо у співрозмовника теж відкрито чат, він побачить ефект одночасно з користувачем, а користувач — статус про перегляд анімації.

Реакції

Із грудня 2021 року користувачі можуть залишати реакції на повідомленнях у вигляді емодзі. Функція доступна у всіх несекретних особистих чатах, а також у групах та каналах, де її дозволив адміністратор чату.

Усюди, крім каналів, реакції є неанонімними — коли учасник чату залишає реакцію, його ім'я та емодзі з'являється в списку реакцій на повідомлення, а автору надходить сповіщення. Реакції в каналах є анонімними.

Емодзі, що доступні для реакції: 👍, 😁, 🎉, 😱, 🔥, 👎 (з грудня 2021 року), 🥰, 🤯, 🤔, 🤬, 👏 (з лютого 2022 року). В особистих чатах доступні будь-які емодзі з переліку, а в групових чатах та каналах адміністратор може обмежити цей набір.

Опитування

Можливість створення опитувань доступна у групах та каналах. Опитування можуть бути анонімними чи неанонімними та дозволяти вибір кількох варіантів одночасно.

У серпні 2020 року команда Telegram протестувала опитування, де за певні варіанти можуть проголосувати лише користувачі з білоруським номером телефону. Інші користувачі при спробі вибрати один з таких варіантів отримують помилку. У клієнтах немає можливості створювати такі опитування.

Вікторини

Вікторини є окремим видом опитувань. На відміну від звичайних опитувань, вікторини завжди анонімні, дозволяють вибрати лише один варіант і не дають можливості відкликати голос. Вікторина має один правильний варіант відповіді. Є можливість установити пояснювальний текст, що з'явиться після вибору відповіді.

Деякі інші функції

 • Архів чатів. Дає змогу приховувати («архівувати») будь-які чати в однойменному розділі. Користувач може розархівувати чат, повернувши його до основного списку чатів. Заархівований чат автоматично розархівовується, коли в нього приходить повідомлення зі сповіщенням[уточнити].
 • Збережене. Чат користувача із самим собою, призначений для зберігання користувачем окремих повідомлень. На місці інформації про чат відображаються поширені медіафайли.
 • Прикріплення повідомлень. Доступне у групах, каналах та «Збереженому». При прикріпленні у групі можна додатково надіслати спеціальне сповіщення всім її учасникам. Для таких сповіщень діє окремий параметр налаштувань «Прикріплені повідомлення», незалежно від налаштувань чату. Це означає, що кожен учасник отримає таке сповіщення, навіть якщо він вимкнув сповіщення від групи.
 • Форматування тексту в повідомленнях (напівжирний, курсивний, моноширинний, закреслений, підкреслений текст, блок коду).
 • Теки для розділення списку чатів. Їх можна гнучко налаштувати: додати окремі чати та типи чатів (контакти, неконтакти, групи, канали, боти) та винятки (з вимкненими сповіщеннями, архівовані, прочитані, а також окремі чати). Наприклад, канали можна розмістити в основному розділі, а приватні чати — в «Особистих». У теці можна прикріпити скільки завгодно чатів. У Telegram Desktop та Telegram для macOS для теки, крім імені, можна вибрати одну з іконок на вибір.

Реклама

1 листопада 2021 року в месенджері оголошено про початок дії рекламних повідомлень у відкритих каналах з аудиторією від 1 тисячі підписників. За словами Telegram, реклама неперсоналізована[31]. Керування оголошеннями доступне на спеціальному вебсайті promote.telegram.org.

Клієнти

Офіційні

Telegram Desktop 0.9.15 на Ubuntu
Категорія Назва Платформ(-и) Підтримується Підтримка секретних чатів Примітки
Мобільні Telegram Android 4.1 і вище Так Так Є підтримка планшетів та смарт-годинників на Wear OS.
Telegram Messenger iOS 9.0 і вище Так Так Запущений у серпні 2013 року для iPhone та iPod Touch, перезапущений у липні 2014 року з підтримкою iPad та Apple Watch.
Telegram X Android 4.1 і вище Так Так Альтернативний Telegram-клієнт, написаний з нуля, швидший, з плавнішою анімацією інтерфейсу, колірними темами та ефективнішим енергоспоживанням. Написаний з використанням бібліотеки TDLib. Раніше був неофіційним і називався Challegram. Із січня 2018 року офіційний і називається Telegram X.
Telegram X iOS 8.0 і вище Ні Так Альтернативний Telegram-клієнт, написаний з нуля, швидший, з плавнішою анімацією інтерфейсу, колірними темами та ефективнішим енергоспоживанням. Написаний мовою Swift.
Telegram Messenger Windows Phone 8.1 і вище Так Так
Десктопні Telegram Desktop Windows 7 і вище, macOS 10.10 і вище, Linux Так Ні Десктопний клієнт на основі Qt. Windows NT-клієнт — традиційний десктопний застосунок у трьох варіантах: з інсталяцією, portable, застосунок з Windows Store.
Telegram macOS 10.11 і вище Так Так Нативний macOS-клієнт.
Вебові Telegram Web Веббраузер Так Ні Старий вебклієнт, що більше не оновлюється, однак підтримується. У клієнті відсутні українська мова, архів чатів, папки та інші останні функції. Замінений новими вебклієнтами.
style="background: #bbffb0; text-align:center" | Так Ні Вебклієнти, написані з нуля. Відвідування web.telegram.org переадресовує на один з них. На відміну від старого вебклієнта, клієнти підтримують більшість нових функцій, активно оновлюються і мають сучасний дизайн. Перебувають на стадії альфа-тестування.
Telegram WebZ Так Ні
style="background: #bbffb0; text-align:center" | Так Ні Перебуває в розробці.
Telegram Google Chrome і Chrome OS Так Ні На основі Telegram Web, опублікований у Chrome Web Store.

Неофіційні

Telegram CLI для Linux
Назва Платформ(-и) Підтримка секретних чатів Підтримується Примітки
Unigram Windows 10, Windows 10 Mobile Так Так Universal Windows Platform-застосунок, опублікований у Microsoft Store.
Telegram CLI Linux, FreeBSD і macOS Так Так Інтерфейс командного рядка для Telegram.

Конкурси з пошуку вразливостей

У грудні 2013 Павло Дуров оголосив конкурс до 1 березня 2014 року на «злам» захисту Telegram з призовим фондом у 200 тисяч доларів.[32] Умовами конкурсу ставилося завдання розшифрувати особисте листування Павла з його братом Миколою через «секретні чати», використовуючи зашифровані дані, якими обмінювалися програми та сервер. У їхніх повідомленнях, що відправляються щодня, містилась секретна адреса електронної пошти, розшифрування якої дозволило б отримати приз.[33]

Необхідна для такого «зламу» модель атаки, атака на основі шифротексту, є найслабшою і водночас найбільш складною і незручною для криптоаналітика. Існують надзвичайно слабкі алгоритми, які можуть бути стійкими в цій моделі, але вразливими для інших методів. Зазвичай при аналізі нових криптографічних алгоритмів використовуються сильніші моделі атаки, в яких нападнику може бути відомий текст до шифрування, дана можливість відправляти на шифрування будь-які тексти або можливість зміни даних, що пересилаються мережею. Таким чином, у разі, якщо конкурс ніхто не виграє, це не доведе криптографічної безпеки протоколу.[34][35]

Щоденна кількість повідомлень

23 грудня 2013 року, лише через кілька днів після початку конкурсу, користувач «Хабрахабру», який не є експертом у криптографії, виявив уразливість, яка полягала в тому, що клієнт отримував параметри для генерації ключів DH (константи для визначення поля відрахувань) від сервера без перевірки, завдяки чому пропрієтарний сервер MTProto міг передати некоректні параметри, які не забезпечують криптографічну стійкість, і таємно провести MITM-атаку на секретні чати[36][37]. Йому не вдалося прочитати листування, тож розмір виграшу становив 100 тис. доларів[38].

Після цього клієнт був оновлений, у ньому була додана перевірка параметрів, одержаних від сервера, з метою значно зменшити ймовірність подібної атаки.

У листопаді 2014 року було організовано новий тримісячний конкурс, у якому модель атаки була розширена, в нападника з'явилася можливість виступати в ролі сервера MTProto, змінюючи дані, що пересилаються[39][40]. За умовами конкурсу потрібно зламати «секретний чат», при цьому учасники чату проводять звірку ключів, узгоджених при відкритті чату, з незалежних каналах зв'язку.

За оцінками дослідника Moxie Marlinspike та інших подібні конкурси не можуть довести безпеки шифрування і лише вводять в оману[41][42]. Відсутність тих, хто виграв, не означає безпеки продукту, багато таких конкурсів у цілому нечесні, аналіз не контролюється і проводиться випадковими людьми, а винагороди найчастіше занадто малі, щоб виправдати багаторічну роботу більш ніж одного компетентного криптоаналітика[34].

Суміжні технології

Криптовалюта

За словами колишнього працівника ВКонтакті й Telegram Антона Розенберга, наприкінці 2017 року компанія розробляла власну криптовалюту на основі блокчейну. TON (Telegram Open Network) передбачалось, що після запровадження ця валюта мала стати однією з наймасовіших у світі, потіснивши Bitcoin та Ethereum[43].

TON повинна була відрізнятись від класичного блокчейну здатністю мережі розділятись. Так, при сповільненні роботи через високу кількість учасників, система автоматично мала розділитися на дві, що змогли б діяти незалежно, проте миттєво обмінюючись інформацією. Це мало дозволити миттєві перекази валюти між учасниками, а також високу швидкість роботи[44].

Восени було оголошено про відтермінування запуску проєкту щонайменше на рік[45], а в США було призупинено випуск криптовалюти. На цей час розробники залучили від інвесторів 1,7 млрд $[46].

В травні 2020-го було оголошено, що проєкт було заборонено до діяльності США, а відтак, закрито. Інвесторам було запропоновано повернути 72 % вкладень одразу або 110 % через рік, якщо суд США не дозволить випуск Gram[47].

Популярність в Україні

Найпопулярнішим месенджером в Україні у 2020 році був Viber, яким користувалися 99 % користувачів смартфонів у віці від 13 до 55 років, далі йшов Facebook Messenger і Telegram; WhatsApp та Skype поступово втрачають користувачів, ними користуються менше половини користувачів, водночас популярність Telegram росте, особливо серед молоді.[48]

Критика

Через заяви Telegram про свою захищеність, критикується за відсутність наскрізного шифрування у звичайних чатах. Таке шифрування є тільки в «секретних чатах»[49][50].

Цензура

В ніч на 18 вересня 2021 року Telegram заблокував бот Розумного голосування, створеного командою російського опозиціонера Олексія Навального для організованого голосування за альтернативних кандидатів на виборах у Держдуму РФ.

Як пояснив засновник Telegram Павло Дуров, месенджер обмежує функціонування ботів, «пов'язаних з передвиборчою агітацією» у зв'язку з «днем тиші».[51]

Підозри в контролі з боку спецслужб

Деякі користувачі вважають, що Telegram контролюється спецслужбами, сумніви щодо надійності месенджера зумовлені оновленою політикою конфіденційності у вересні 2018. За оновленими даними, керівництво Telegram залишає за собою право надавати IP-адресу та номер телефону користувача певним спецслужбам, однак тільки за наявності відповідного судового рішення. Про можливість розголошення приватних листувань не йдеться[52]. Хоча у політиці конфіденційності написано, що Telegram публікуватиме щопівроку звіти про співпрацю зі спецслужбами у спеціальному Telegram-каналі.[53]

18 січня 2021 року до Окружного суду США Північної Каліфорнії було подано позов до Apple з вимогою видалити Telegram з магазину додатків App Store. Його подала американська некомерційна організація Coalition for a Safer Web[54].

Санкції

Блокування Telegram у Росії

16 жовтня 2017 московський суд оштрафував Telegram на 800 млн рублів після того, як Павло Дуров начебто відмовився видавати листування після запиту ФСБ щодо шести телефонних номерів[55][56]. Павло заявив, що суд, який виносив рішення, порушив 23 статтю Конституції РФ де «Кожен має право на таємницю листування, телефонних переговорів, поштових, телеграфних та інших повідомлень», анонсувавши апеляцію[57][58].

У червні 2021 року Володимир Путін заявив, що російська влада досягла згоди з Telegram і не буде його блокувати[59].

13 квітня 2018 року суддя Таганського суду Москви Юлія Смоліна задовольнила позов Роскомнадзору і постановила заблокувати месенджер Telegram на території Росії[60][61].

18 червня 2020 року Роскомнадзор оголосив про скасування обмежень доступу до Telegram, «позитивно оцінивши висловлену засновником Telegram готовність протидіяти тероризму та екстремізму»[62][63].

Див. також

 • Signal — схожий за функціональністю, безпечний месенджер
 • Element — схожий за функціональністю клієнт, що використовує вільний протокол обміну повідомленням Matrix
 • Телеграма

Посилання

Примітки

 1. Список приложений Telegram. 6 лютого 2014.
 2. Аудитория Telegram достигла 500 млн человек
 3. Durov's Channel. Telegram. Процитовано 18 березня 2020.
 4. Павел Дуров: Каждый день аудитория Telegram увеличивается на 600 тысяч человек. Inc. 2 серпня 2017. Процитовано 10 жовтня 2017.
 5. Сергей Лютых (6 квітня 2015). Телеграмм нашего времени. Лента.ру. Процитовано 12 квітня 2015. «… сейчас Telegram Дуров поддерживает из своего кармана.»
 6. «Pavel Durov, …, supplied Telegram with a generous donation through his Digital Fortress fund, so we have quite enough money for the time being.»
 7. Как Павел Дуров заработает на бесплатном Telegram. ДП. 22 вересня 2015. Процитовано 16 листопада 2015. «содержание мессенджера обходится ему в $12 млн ежегодно»
 8. Once Celebrated in Russia, the Programmer Pavel Durov Chooses Exile.— 2 грудня 2014
 9. Telegram запустив функцію відеодзвінків. РБК-Украина (рос.). Процитовано 26 липня 2020.
 10. У Telegram з'являться платні функції з наступного року. РБК-Украина (рос.). Процитовано 23 грудня 2020.
 11. https://telegram.org/blog/live-locations
 12. Telegram macOS on Twitter. Twitter (укр.). Процитовано 25 листопада 2018.
 13. 400 мільйонів користувачів, 20 000 наліпок, поліпшені опитування та €400K для авторів освітніх тестів. Telegram. Процитовано 25 листопада 2020.
 14. Telegram APIs. core.telegram.org. Процитовано 6 грудня 2016.
 15. Telegram: новый мессенджер от Павла Дурова. Slon.ru. Процитовано 6 грудня 2016.
 16. Admins, Supergroups and More. Telegram. Процитовано 6 грудня 2016.
 17. Telegram F.A.Q.. Telegram. Процитовано 17 червня 2018.
 18. Пошукові фільтри, анонімні адміністратори груп, коментарі в каналах та інші нововведення. Telegram. 30 вересня 2020. Процитовано 2 жовтня 2020.
 19. Telegram's CEO says voice calls and custom themes are coming to the app. Phone Arena. Процитовано 8 квітня 2017.
 20. Telegram Ukraine. Telegram. Процитовано 17 листопада 2020.
 21. Дочекались: Telegram тестує голосові дзвінки  » Tokar.ua. Tokar.ua. Процитовано 8 квітня 2017.
 22. Telegram Bot Platform. Telegram. Процитовано 6 грудня 2016.
 23. Bots: An introduction for developers. core.telegram.org. Процитовано 6 грудня 2016.
 24. Томские разработчики создали платформу для монетизации ботов Telegram. vc.ru. Процитовано 6 грудня 2016.
 25. Bot API changelog. core.telegram.org. Процитовано 25 листопада 2020.
 26. Stickers Done Right. Telegram. 2 січня 2015. Процитовано 10 липня 2019.
 27. Animated Stickers Done Right. Telegram. 6 липня 2019. Процитовано 10 липня 2019.
 28. Custom Sticker Sets. Telegram. 19 травня 2015. Процитовано 10 липня 2019.
 29. Trending Stickers, Storage and More. Telegram. 3 серпня 2016. Процитовано 10 липня 2019.
 30. Photo Editor 2.0, Masks and Homemade GIFs. Telegram. 23 вересня 2016. Процитовано 10 липня 2019.
 31. Telegram запускає нову функцію для каналів. РБК-Украина (рос.). Процитовано 29 жовтня 2021.
 32. Павел Дуров объявил конкурс на взлом Telegram: приз – $200 тысяч. Slon.ru. Процитовано 6 грудня 2016.
 33. Сулейманов, Султан. Павел Дуров запустил конкурс на расшифровку его переписки в Telegram. TJournal. Процитовано 6 грудня 2016.
 34. Telegram's Cryptanalysis Contest. Crypto Fails. Процитовано 6 грудня 2016.
 35. Moxie Marlinspike >> Blog >> A Crypto Challenge For The Telegram Developers. moxie.org. Архів оригіналу за 22 квітня 2016. Процитовано 6 грудня 2016.
 36. Géal (17 грудня 2013). Telegram, AKA “Stand back, we have Math PhDs!”. Unhandled expression. Архів оригіналу за 29 листопада 2016. Процитовано 6 грудня 2016.
 37. Piccinno, Francesco. Telegram: goto fail (twice). Nopper's blog. Процитовано 6 грудня 2016.
 38. Павла Дурова «развели» на 100 тысяч долларов (уязвимость в Telegram) - «Хакер». «Хакер» (ru-RU). 23 грудня 2013. Процитовано 6 грудня 2016.
 39. $300,000 for Cracking Telegram Encryption. Telegram. Процитовано 6 грудня 2016.
 40. Telegram Cracking Contest Description. core.telegram.org. Процитовано 6 грудня 2016.
 41. Crypto-Gram: December 15, 1998 — Schneier on Security. www.schneier.com. Процитовано 6 грудня 2016.
 42. Telegram offers $200k in bitcoins to whoever can break its protocol. Tech.eu (амер.). Процитовано 6 грудня 2016.
 43. Дуров вбудує в Telegram власну криптовалюту на блокчейні. Tokar.ua (uk-UA). 23 грудня 2017. Процитовано 27 грудня 2017.
 44. Перше відео: Telegram створює власну криптовалюту на основі блокчейну. Tokar.ua (uk-UA). 25 грудня 2017. Процитовано 27 грудня 2017.
 45. Запуск криптовалюти Дурова можуть відкласти на термін до року, - Forbes. РБК-Украина (рос.). Процитовано 14 травня 2020.
 46. У США призупинили випуск криптовалюти Telegram. РБК-Украина (рос.). Процитовано 14 травня 2020.
 47. Дуров обіцяє розрахуватися з інвесторами криптопроекту акціями Telegram — ЗМІ. nv.ua. Процитовано 14 травня 2020.
 48. nMind: Самый популярный мессенджер в Украине — Viber (им пользуются 99 % опрошенных в возрасте 25-34 лет), далее идут Facebook Messenger, Telegram, WhatsApp и Skype, ІТС, 24.07.2020
 49. Centralized Apps. securechatguide.org. Процитовано 25 листопада 2020.
 50. Telegram FAQ. Telegram. Процитовано 25 листопада 2020.
 51. Грають на боці Путіна? YouTube, Google і Telegram блокують роботу Розумного голосування Навального на тлі виборів у Держдуму РФ. nv.ua. 19 вересня 2021.
 52. Telegram почав співпрацювати із спецслужбами?. Tokar.ua. 2 Вересня 2018.
 53. Telegram Privacy Policy. Telegram. Процитовано 25 листопада 2020.
 54. У Apple через суд зажадали видалити Telegram з App Store. РБК-Украина (рос.). Процитовано 18 січня 2021.
 55. У Росії суд оштрафував Telegram через відмову співпрацювати з ФСБ. nv.ua. 16 жовтня 2017.
 56. У Росії суд оштрафував Telegram через відмову співпрацювати з ФСБ. BBC News Україна. 16 жовтня 2017.
 57. Telegram програв суд ФСБ: що це означає?. BBC News Україна.
 58. Дуров, Павло (16 жовтня 2017). Заява Дурова після штрафу. ВКонтакті (російською). Архів оригіналу за 13 листопада 2019.
 59. Путин заявил, что власти договорились с Telegram. Газета.Ru (рос.). Процитовано 12 липня 2021.
 60. Таганський суд Москви дозволив негайно заблокувати Telegram на території Росії. unian.ua.
 61. Суд дозволив негайно заблокувати Telegram у Росії. Українська правда. 13 квітня 2018.
 62. У Росії розблокували Telegram, бо той зголосився протидіяти «тероризму й екстремізму». hromadske.ua. 18 червня 2020.
 63. MediaSapiens (18 червня 2020). У Росії офіційно розблокували Telegram після двох років безуспішних спроб заблокувати месенджер. ms.detector.media (укр.). Процитовано 28 жовтня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.