Windows 2000

Windows 2000 (також має назву Win2k, W2k) — це операційна система сімейства Windows NT корпорації Майкрософт, яка призначена для роботи на комп'ютерах з 32-бітними процесорами.

Windows 2000
Робочий стіл Windows 2000.
Розробник Microsoft
Родина ОС Windows NT
Стан проєкту історичний
Модель коду закрита
Початковий випуск 15 грудня 1999[1]
Останній стабільний випуск Пакет оновлення 4/ Вересень 2005 року
Тип ядра Гібридне
Ліцензія Microsoft EULA
Вебсайт microsoft.com
Статус підтримки
Не підтримується з 13 липня 2010[2].

 Windows 2000 у Вікісховищі

Перша бета-версія була випущена 27 вересня 1997 року. Мала кодове ім'я Windows NT 5.0, а потім отримала назву Windows 2000.

Ця ОС випускалася у чотирьох виданнях: Professional, Server, Advanced Server, DataCenter Server. Мала 4 пакети оновлення.

Деякими з найістотніших поліпшень в Windows 2000 в порівнянні з Windows NT 4.0 є:

  • Підтримка служби каталогів Active Directory. Серверна частина Active Directory поставляється з виданнями Server, Advanced Server і Datacenter Server, тоді як повну підтримку служби на стороні клієнта здійснює видання Professional.
  • Служби IIS версії 5.0. В порівнянні з IIS 4.0 ця версія включає, окрім іншого, версію 3.0 систем веб-сервера-програмування ASP.
  • Файлова система NTFS версії 3.0 (також звана NTFS 5.0 за внутрішньою версією Windows 2000 — NT 5.0). У цій версії NTFS вперше з'явилася підтримка квот, тобто обмежень на максимальний розмір файлів, що зберігаються, для кожного користувача.
  • Оновлений призначений для користувача інтерфейс, що містить Active Desktop на основі Internet Explorer версії 5 і подібний, таким чином, інтерфейсу Windows 98.
  • Мовна інтеграція: попередні версії Windows випускалися в трьох варіантах — для європейських мов (однобайтні символи, лист лише зліва направо), для далекосхідних мов (багатобайтові символи) і для близькосхідних мов (лист справа наліво з контекстними варіантами букв). Windows 2000 об'єднує ці можливості; всі її локалізовані версії зроблені на єдиній основі.

Безпека

Windows 2000 є захищенішою системою в порівнянні з сімейством 9x. Попри появу сучасніших ОС, Windows 2000 деякий час надалі залишався досить потужною і досконалою системою. Випуск критично важливих оновлень безпеки даної системи корпорація Microsoft продовжувала до 2011 р. За відсутності оновлень, небезпеку для системи являють мережеві черв'яки, що використовують уразливість в сервісі RPC (Віддалений виклик процедур). Експлуатуючи цю уразливість мережевий хробак заражає систему без участі користувача, пошти й так далі — просто досить того, що комп'ютер з цією системою підключений до локальної мережі із зараженими комп'ютерами або Інтернет. Подібну проблему безпеки має і Windows XP (у тому числі й з SP1), проте в XP, починаючи з SP2 ця уразливість закрита, а з виходом SP3 закриті й інші (хай і не такі масштабні) уразливості, що зробило систему надійнішою, а Windows 2000 (навіть з останнім SP), хоча і не отримає нових сервіс-паків, але випуск «хотфіксів» дозволить підтримувати безпеку системи на вельми високому рівні. Нова уразливість в RPC була виявлена наприкінці 2008 року й отримала позначення Ms08-067, якій вразливі всі системи від 2000 до Vista SP1 і XP SP3. Ця уразливість так само дозволяє заразити комп'ютер, просто відправивши йому мережею певний пакет даних. Проте Windows 2000 (як, втім і XP) виявилися цього разу менш захищені, оскільки для експлуатації уразливості в Windows 2000 зловмисникові не потрібно проходити авторизацію, тоді як у Vista неавторизований віддалений користувач не зможе скористатися уразливістю. Таким чином, у Windows 2000 з останнім сервісом-паком вже є дві наднебезпечні уразливості, в XP SP2\SP3 — одна, у Vista SP1 — одна і вона не настільки небезпечна, крім того, в майбутньому Vista отримає, на відміну від попередніх систем, сервіс-пак. Проте, оскільки Microsoft випускає патчі для даної операційної системи, уразливість Ms08-067 в Windows 2000 так само була закрита відповідним патчем. Таким чином, Windows 2000 зі встановленими SP і всіма патчами від Microsoft, не вразлива і цій новій уразливості.

Системні вимоги

Системні вимоги Windows 2000 залежать від її модифікації - Professional, Server або Advanced Server. Перша модифікація підтримує 2 процесори, друга - 4, третя - 8. Максимальний обсяг оперативної пам'яті - 4 Гб (в Advanced Server - 8 Гб). Мінімум - 32 Мб, але цього дуже мало, оскільки комфортна робота починається зі 128 Мб ОЗП. А при 256 Мб ця ОС буде працювати швидше за будь-яку Windows 9x. Мінімальний необхідний процесор - 133 МГц, але рекомендується процесор класу Pentium III або IV. Всі модифікації вимагають на жорсткому диску близько 1 Гб вільного місця.

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.