Yutyrannus

Yutyrannus huali (лат.) вид оперених динозаврів (Tyrannosauroidea) роду Yutyrannus ( Theropoda ). Крейдяний період ( Yixian Formation, 125 млн років), північний схід Китаю (провінція Ляонін)[1]. Найбільший пернатий динозавр: доросла особина могла важити до 1,4 тонни, досягаючи завдовжки 9 метрів. Примітивне пір'я (нагадує пух курчат) було завдовжки до 15 см. Ця назва перекладається як «прекрасний король у пір'ях». Родова назва — (Yutyrannus) походить від китайського слова yu, 羽 (перо), а видова (Y. huali) — від іншого китайського слова huáli, 华丽 (гарний)[2][3].
Колись вважалося, що гігантським тиранозаврам пір'я ні до чого — у них немає фізіологічного завдання зменшити тепловіддачу. Проте нові знахідки змушують переглядати функції пір'яного покриву древніх ящерів[4].

?
Yutyrannus huali

Динозавр Yutyrannus huali
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordara)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Ящеротазові
Родина: Тиранозаври
Рід: Yutyrannus Xu et al., 2012
Вид: Yutyrannus huali
Yutyrannus huali
Xu et al., 2012
Посилання
Вікісховище: Yutyrannus huali
Віківиди: Yutyrannus huali
Fossilworks: 230946

Винятковість ютиранусів визначається поєднанням трьох факторів. По-перше, всі рештки — чудової збереженості, і є цілих три скелета тварин різного індивідуального віку, так що можна з'ясувати, як ці тварини дорослішали. По-друге, це були гіганти під стать знаменитим тиранозаврам і тарбозаврам, до того ж зі збереженим довгим ниткоподібним пір'ям. По-третє, новий вид і рід відноситься до примітивних представників групи тиранозавридів, що жили на початку крейди (125 млн років тому). До цієї знахідки вважалося, що перші, базальні, представники тиранозавридів були дрібними, а гіганти з'явилися тільки наприкінці крейдового періоду. Крім того, всі гіганти по ідеї повинні були бути вкриті лусками, а не пір'ям. Тепер же палеонтологи переконалися, що примітивні тиранозавриди могли бути і значними за розмірами, і опереними. Тому ютиранус змушує фахівців переглянути гіпотези і про походження і функції оперення, і про еволюцію гігантизму.
Пір'я у вигляді тонких ниток довжиною 16-20 см розташовувалися на шиї, спині, ногах, вздовж хвоста. Це ті місця, де збереглися його відбитки. Але природно припустити, що довгим пір'ям могло бути покрито все тіло ящера. Можна уявити, як порив вітру роздмухує це розкішне, яскраво забарвлене, тонке, легке вбрання з пір'я, але наукова дійшлість утримує від подібних фантазій: ні колір, ні будову пір'їн, ні їх щільність і густота поки не відомі. Можливо, що пір'я росло тільки пучками і служило для демонстрації сексуальних достоїнств ящера.
Ютіраннус поєднує примітивні і просунуті риси тиранозавридів, їх поєднання визначає місце цієї тварини серед базальних представників групи. Автори повідомлення в Nature підкреслюють, що вже в нижній крейді існувала велика різноманітність видів і родів тиранозавридів. При цьому населення стародавнього Ляоніна тероризували одночасно два колосальних хижаки Sinotyrannus і Yutyrannus. Це означає, що тиранозаври, принаймні в цій частині світу, стали домінуючою групою чотириногих.
Найбільший зі знайдених екземплярів Yutyrannus досягав завдовжки 9 метрів, а важив близько 1400 кг, два інших, судячи із співвідношення довжин стегнових кісток, були в півтора рази меншими. У міру росту череп у цих ящерів ставав масивнішим і глибшим, верхня щелепа звужувалася і збільшувалася по висоті; при цьому відносний розмір передніх кінцівок і лопаткових кісток по ходу дорослішання зменшувався. Всі ці тенденції індивідуального розвитку (крім змін лопаткових кісток) проявляються у ютирануса істотно чіткіше, ніж у спеціалізованих тираннозавридів, що жили на 60 млн років пізніше.

Примітки

  1. Xu, X., Wang, K., Zhang, K., Ma, Q., Xing, L., Sullivan, C., Hu, D., Cheng, S., and Wang, S . (2012). "A gigantic feathered dinosaur from the Lower Cretaceous of China. Архівовано 17 квітня 2012 у Wayback Machine." Nature, 484: 92-95. DOI: 10.1038/nature10906
  2. Палеонтологи знайшли найбільшого пернатого динозавра.
  3. Welsh Jennifer. Humongous fuzzy dinosaur unearthed in April 2012 // The Christian Science Monitor. // 5 April 2012
  4. «Прекрасный король в перьях» — новый динозавр из Китая

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.