Євангельські християни-баптисти

Євангельські християни-баптисти — основна християнська конфесія євангельсько-баптистського віросповідання на території України, Росії, та інших країн пост-радянського простору. ЄХБ є унікальною християнською течією, що поєднує в собі елементи протестантської та православної християнських традицій. Найближчими за релігійними переконаннями до євангельських християн-баптистів є західні баптисти, російські євангельські християни, чеські брати та пієтистська течія в лютеранстві.

Протестантська церква в смт Сарата, Одеська область (колишня Лютеранська)

Цю назву не слід плутати з англійською англ. Evangelical Christians. Хоча євангельські християни-баптисти за багатьма ознаками свого віросповідання можуть бути віднесені до Evangelical Christians, різниця полягає в тому, що англійський термін визначає напрямок у християнстві, а український — конфесію. Тому українська назва «євангельські християни», або «євангельські християни-баптисти» є назвою конфесійною. Загальна англійська назва Evangelical Christians українською, за традицією, перекладається як євангелики або (частіше) євангелісти.

Походження назви

Назва євангельські християни-баптисти була утворена шляхом злиття назв двох близьких за віросповіданням течій євангельських християн та християн-баптистів, що виникли на території Російської імперії у середині 19 століття. Спільна назва була затверджена на спільному з'їзді євангельських християн та баптистів у Петербурзі в 1905 році. Назву було затверджено як перший крок на шляху до об'єднання двох деномінацій, яке, щоправда, відбулося майже на 40 років пізніше у 1944 році.

Історія

Поява євангельських християн-баптистів на теренах Російської імперії була спричинена багатьма факторами. Серед основних спеціалісти називають:

  • втрата незалежності Православною церквою, та перетворення її на державну структуру під керівництвом світської особи,
  • духовний пошук серед народу, що не задовольнявся існуючою церковною структурою,
  • видання Святого Письма зрозумілою мовою, що спричинило пошук відповідей на духовні питання, тощо[1]

Баптисти

Виникнення баптистського руху в Російській імперії мало три незалежних одне від одного джерела: серед молокан Кавказу та штундистів України, та аристократії Петербургу (Пашков, Корф).

Об'єднання

На 1947 рік в рамках ВРЄХБ (Всесоюзної ради євангельських християн-баптистів) за даними президента ВРЄХБ Я. І. Жидкова нараховувалося 3500 громад, 350 000 осіб, а з сім'ями та особами на яких поширювався євангельський вплив у СРСР на той час було 4 млн осіб. При цьому поза реєстрацією було близько 50 % ЄХБ та інших євангельських напрямків.

Відомі постаті

Примітки

  1. Детальніше дивися наведену літературу

Джерела

  • Головащенко С. И. (сост.). История евангельско-баптистского движения в Украине: материалы и документы. — Одеса : Богомыслие, 1998. — 277 с.
  • История Евангельских Христиан-Баптистов в СССР. — М. : Всесоюзный совет Евангельских Христиан-Баптистов, 1989. — 618 с.
  • Любащенко В. Історія протестантизму в Україні: курс лекцій (рекомендовано Міністерством освіти України). — Львів : Видавнича спілка «Просвіта», 1999. — 349 с.
  • Одеська богословська семінарія. Історія евангельсько-баптистського руху в Україні: перші результати дослідницького проекту / ВСО ЄХБ, Інститут філософії НАНУ. — Одеса : Богомыслие, 1996.
  • Савинский С. Н. История Евангельских Христиан-Баптистов Украины, России, Беларуси. — СПб. : Библия для всех, 1999-2001. — Т. 1-2.
  • Савинский С. Н. История русско-украинского баптизма: учебное пособие. — Одеса : ОБС, Богомыслие, 1995. — 130 с.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.