Єдиний державний реєстр декларацій
Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (реєстр декларацій, або система е-декларування) — електронна онлайн-система, що дозволяє вносити, перевіряти та оприлюднювати майнові декларації держслужбовців та інших осіб, що за законом зобов'язані це робити.
Державні реєстри України |
---|
Реєстри документів
|
Реєстри осіб
|
Реєстри правочинів та майна
|
Реєстри медичні
|
Інше
|
Реєстр запрацював у серпні 2016 року і був створений на виконання закону «Про запобігання корупції». Забезпечення функціонування цього реєстру належить до повноважень Національного агентства з запобігання корупції.
Історія створення
Закон
Створення реєстру передбачено законом Про запобігання корупції, що було прийнято 14 жовтня 2014 року. Закон замінив собою закон «Про засади запобігання і протидії корупції», у якому декларування передбачене лише у паперовому вигляді. Дію закону у частині створення реєстру декларацій спочатку було відтерміновано до 2017 року, але 16 березня 2016 дію закону було повернуто на 2016 рік включно[1]. Крім того, змінами до закону введено відповідальність за надання свідомо неправдивих відомостей. Згідно з законом, термін подання декларацій за 2015 рік закінчується 30 жовтня 2016.
Презентація демо-версії
29 лютого було завершено розробку модулів подання та оприлюднення декларацій.
1 квітня у Верховному Суді відбулася презентація демо-версії системи декларування[2].
12 липня презентація системи відбулася у Генеральній Прокуратурі[3].
28 липня систему презентували для широкого загалу у режимі тренажера[4].
Атестація системи захисту інформації
12 серпня 2016 року, за 2 дні до запланованого запуску, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України оголосила про відмову у сертифікації системи захисту інформації цього реєстру[5]. Неможливість повноцінної роботи НАЗК у зв'язку з відсутністю системи електронного декларування є ключевою перепоною для запровадження безвізового режиму з ЄС. Запуск електронного декларування є умовою для отримання Україною траншу МВФ. До своєчасного запуску, що заплановано на 15 серпня, закликає ЄС[6] та Transparency International[7].
3 серпня 2016 року ПРООН висловила здивування затримкою запуску системи е-декларування. За її інформацією функціональність цього програмного забезпечення була підтверджена цілою низкою тестів та випробувань[8].
За інформацією експертів, затримка сталася через те, що 2 серпня 2016 року Держспецзв'язку відмовив у призначенні експертною організацією ТОВ «Криптософт» та задовольнив призначення такою свою дочірню організацію «Державний центр кіберзахисту та протидії кіберзагрозам» (ДЦКЗ)[9].
У той же час, ДП «Українські спеціальні системи», що контролюється цією Службою, 12 серпня надіслало листа ПРООН, у якому попередила про відключення серверів, на яких розміщується Єдиний реєстр декларацій[10].
11 серпня 2016 року Президент України Петро Порошенко закликав запустити систему е-декларування не зважаючи ні на що[11].
12 серпня 2016 Прем'єр-міністр Володимир Гройсман висловив підозру, що Держспецзв'язку навмисно зриває запуск системи та пригрозив наслідками[12].
У саботажі запуску системи е-декларування Державну службу звинуватив член НАЗК Руслан Рябошапка[13][14]. На фіктивності проблем також наголосив експерт РПР, Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін[15].
За словами члена НАЗК Руслана Рябошапки, у експертному висновку, переданому 14 серпня, відсутні змістовні зауваження, що стосуються безпеки системи е-декларування[14].
В ніч на 15 серпня НАЗК вирішило запускати електронну систему декларування без атестації Держспецзв'язку[16].
Заява про злам
19 серпня 2016 року депутати Антон Геращенко та Іван Вінник зробили заяву про злам системи декларування. Вони продемонстрували заповнення декларації від імені іншої особи — Руслана Рябошапки[17].
Спочатку розробник висловив припущення, що було використано ключ тестового АЦСК[18]. Але на наступний день експерти виявили, що скоріш за все «злам» відбувся за участю посадових осіб АЦСК ДП «УСС»[19]. Більш того, скріншоти, оприлюднені депутатами, свідчать про те, що «злам» здійснили саме депутати.
Задачі системи електронного декларування[20]
- введення даних суб'єктом декларування
- спрощення введення даних суб'єктом декларування;
- забезпечення захищеного протоколу автентифікації для входу в систему електронного декларування;
- запобігання помилкам з боку суб'єкта декларування під час введення даних;
- перевірка декларацій
- виконання перехресної перевірки інформації з використанням баз даних інших державних органів;
- надання доступу до системи електронного декларування іншим державним базам даних;
- оптимізація процедур обробки декларацій майнового стану персоналом Національного агентства з питань запобігання корупції і створення ефективного бізнес-процесу перевірки декларацій.
- зберігання
- забезпечення захищеного зберігання введених даних;
- оприлюднення
- надання відкритого онлайн доступу та засобів пошуку по відкритих даних, що містяться в деклараціях, і можливості їх завантаження;
- створення відкритого АРІ для розробників для забезпечення захищеного доступу до відкритих даних із декларацій майнового стану та їх завантаження в різних форматах.
Відповідальність за недостовірні дані
Якщо після перевірки декларації знайдуть незадеклароване майно або кошти на суму до 137 тисяч, то покарання не буде. Якщо ж більше 345 тисяч — штраф від 42,5 до 51 тисячі гривень. Або громадські роботи від 150 до 240 годин. Або позбавлення волі до двох років з подальшою трирічною забороною займати посаду. Раніше жодного покарання за недостовірні або неповні дані у деклараціях не було, лише штраф за несвоєчасне їх подання[21].
Перша хвиля декларування
До 30 жовтня 2016 року державні службовці, які займають важливі і особливо важливі посади (президент, міністри, депутати, судді, прокурори, керівники обласних і районних адміністрацій, а також поліцейські) мали подати декларації про доходи.
Всього у системі зареєстрували 244 декларацій 114 [22]. Пік припав на 28 жовтня, тоді за добу подали відразу 36 тисяч декларацій[23]. Загальні обсяги задекларованої готівки та об'єктів нерухомості викликали шок у жителів України та всього світу [24].
У першу чергу візьмуться за верхівку влади, депутатів, суддів і прокурорів. А також тих, чиї декларації викликають найбільше питань. Скільки часу піде на перевірку, поки не беруться казати. Взагалі ж законом терміни перевірки визначені як час перебування на державній службі плюс ще три роки[21].
В мистецтві
4 листопада 2016 року автор казок і гуморесок Василь Титечко написав міні п'єсу-комедію «Декларації для еліти нації» про першу хвилю декларування [25] [26].
Реакція міжнародного співтовариства
У Міжнародному валютному фонді вітають запуск в Україні системи електронного декларування і відзначають необхідність подальших рішучих дій у боротьбі з корупцією.
Це прогрес. Але Україна має вжити подальших рішучих дій для боротьби з корупцією, йдеться про заснування нових інститутів, передачу відповідних справ до суду |
– сказав представник фонду Джеррі Райс.
За її словами, МВФ пообіцяв всебічну допомогу під час перевірки майнових та фінансових активів українських декларантів за межами України[27].
Примітки
- Президент запропонував Раді повернути електронне декларування на 2016 рік та ввести штрафи. Процитовано 2 вересня 2016.
- У Верховному Суді України відбулась презентація Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Верховний Суд України.[недоступне посилання з червня 2019]
- У Києві презентували систему електронного декларування. Процитовано 2 вересня 2016.
- НАЗК запустило тестовий режим е-декларування (uk-UA). Процитовано 2 вересня 2016.
- Держспецзв'язок відмовив у атестації е-декларування. Українська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- Євросоюз: чекаємо на e-декларування 15 серпня, Київ має все забезпечити. Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- Transparency International вимагає від України не відкладати е-декларування. Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- В ООН здивовані затримкою e-декларування нібито через "питання безпеки". Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- Електронні декларації, що є умовою безвізу, зривають через "захист інформації". Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- Сотрудник ПРООН сообщил об отказе системы резервного питания в дата-центре, где хранятся госреестры. AIN.UA. Процитовано 13 серпня 2016.
- Порошенко вимагає дозволити e-декларування, попри "недоліки системи". Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- Гройсман обурений зривом е-декларування, погрожує наслідками. Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- Член НАЗК звинуватив Держспецзв'язок в саботажі е-декларування. Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- В НАЗК кажуть про фіктивність зауважень, через які зупинили е-декларування. Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- Експерт: Проблеми з програмним забезпеченням для е-декларацій - фіктивні. Європейська правда. Процитовано 13 серпня 2016.
- НАЗК запустило електронне декларування. Європейська правда. Процитовано 16 серпня 2016.
- ХАКЕРИ ЗЛАМАЛИ БАЗУ ЕЛЕКТРОННИХ ДЕКЛАРАЦІЙ - депутати. Європейська правда. Процитовано 21 серпня 2016.
- Міранда: зламу системи е-декларацій не було, використано тестовий ключ. Європейська правда. Процитовано 21 серпня 2016.
- "Декларація Рябошапки" створена не тестовим ключем, держцентр підробив документ – експерти. Європейська правда. Процитовано 21 серпня 2016.
- Рішення про затвердження висновку приймальних випробувань програмного забезпечення системи електронного декларування України
- Ажіотаж довкола електронних декларацій. Що взагалі відбувається. Дирижабль. 30.10.2016. Архів оригіналу за 03.11.2016. Процитовано 3.11.2016.
- Генпрокурор розповів, як перевірятимуть е-декларації. Дзеркало тижня. Україна. 2 листопада 2016. Процитовано 7 листопада 2016.
- НАЗК: статистичні дані та динаміка наповнення Єдиного державного реєстру декларацій осіб. НАЗК. Архів оригіналу за 4 листопада 2016.
- Клименко: Е-декларування повинно завершитися податком на розкіш. Корреспондент. 7 листопада 2016. Процитовано 7 листопада 2016.
- Письменник з Рівненщини написав п'єсу-комедію про е-декларування. Радіо Трек. 7 листопада 2016. Процитовано 7 листопада 2016.
- Василь Титечко. Процитовано 7 листопада 2016.
- У МВФ вітають запуск в Україні е-декларування // http://www.radiosvoboda.org/a/news/28108760.html