Інженерія знань

Інженерія знань (англ. knowledge engineering) — область штучного інтелекту, пов'язана із розробкою експертних систем і баз знань. Вивчає методи і засоби для отримання, представлення, структурування і використання знань.

Інженерія знань була винайдені Едвард Фейгенбаумом та МакКордаком як[1]:

«ІЗ — розділ (дисципліна) інженерії, направлений на впровадження знань в комп'ютерні системи для вирішення комплексів завдань, що зазвичай вимагають участі людського досвіду.»

В поточний час, це теж передбачає побудову і обслуговування подібних систем (Кендел, 2007). ІЗ також тісно дотикається із програмною інженерією, і використовується в багатьох інформаційних досліджених, наприклад таких, як дослідження штучного інтелекту включно із базами даних, збір даних, експертні системи, системи підтримки прийняття рішень і географічні інформаційні системи.

Алгоритм роботи в ІЗ

Типова послідовність опрацювання знань в ІЗ:

 • Розгляд задачі.
 • Запит до баз даних по даній задачі.
 • Внесення і структурування отриманої інформації (ІРК модель).
 • Створення бази даних із отриманої структурованої інформації.
 • Тестування отриманої інформації.
 • Внесення поправок та розвиток системи.

Підрозділом ІЗ є метаінженерія знань, яка придатна для розробки штучного інтелекту. Є відомості, що методи ІЗ використовувались для розробки системи складання кредитного рейтингу FICO[2].

Принципи ІЗ

З середини 1980х, в ІЗ з'явилось декілька принципів, методів і інструментів, які полегшили процес отримання і роботи із знаннями. Ось декілька ключових із них: Існують різні типи знань і для роботи з ними необхідно використовувати конкретні методи і техніку.

Існують різні способи подання, використання, розуміння знань і робота із ними може допомогти переосмислити і використати старі знання по новому. В ІЗ використовуються методи структурування знань для пришвидшення процесу отримання і роботи із знаннями

Існують 2 різні точки зору на ІЗ

 • Трансляційний — він же традиційний, який передбачає пряме перенесення людських знань в машину.
 • Модельний — це альтернативний погляд. Він передбачає моделювання задачі і способів її вирішення самою системою ІЗ.

Деякі теорії використовують ІЗ з однієї і з іншої сторони.

Примітки

 1. Feigenbaum, Edward; McCorduk, Pamela (1983). The Fifth Generation (вид. 1st). Reading, MA: Addison-Wesley. ISBN 978-0-201-11519-2. OCLC 9324691.
 2. Retail Bank Scoring Solutions. FICO - Business rules management system. Архів оригіналу за 25 березня 2015. Процитовано 25 жовтня 2016.

Література

 • Методи та засоби інженерії даних та знань: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / В. В. Литвин ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України. — Л. : Магнолія 2006, 2012. — 248 с. : іл. — (Комп'ютинг). — Бібліогр.: с. 242—248 (7 назв). — ISBN 978-617-574-044-6
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.